Aglomeracijom Pula Sjever trebalo bi se u pulskom naselju Štinjan realizirati 10 i pol kilometara sekundarne kanalizacije i otprilike tri kilometara što zamjene postojeće, što nove vodovodne infrastrukture, izgradnja tri crpne stanice i uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Peroju, rečeno je današnjoj konferenciji za novinare koju je organizirao Mjesni odbor Štinjan, a na kojoj su sudjelovali direktor pulskog komunalnog poduzeća Pragrande (koji je nositelj investicije) Kristijan Benčić, predsjednik MO Štinjan Nikola Zgonjanin te gradski vijećnici, SDP-ov Drago Marić i Dušanko Babić s gradonačelnikove nezavisne liste.
Vrijednost investicije u štinjanskom dijelu iznosi 20-ak milijuna kuna, dok je sveukupna cifra aglomeracije koja obuhvaća i općinu Fažanu i grad Vodnjan teška 345 milijuna kuna.
Rekonstrukcija cijele kičme sustava, kako je naveo Benčić, proći će kroz Fažansku cestu, Štinjansku cestu, Ulicu fortin, Baližersku ulicu, Ulicu selo, Put za kanalić, Lungerinu ulicu, dio ulice Varoš, Prilaz Runci, Ulicu šurida te Prilaz Plazina.
Na pitanje je li za projekt već raspisana javna nabava za izvođenje radova, Benčić je kazao da je raspisana za uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, kao i nabava za upravljanje projektom i njegov nadzor.
Direktor Pragarandea Kristijan Benčić
- Nabava za radove će ići na prethodno savjetovanje u prosincu. Kako nam je poziv za dodjelu bespovratnih sredstava bio u Europskoj komisiji na odobrenju, a sad je odobren, ali nismo ga još službeno dobili, na javno savjetovanje ići ćemo kada ga dobijemo, rekao je.
Na pitanje što ako projekt bude premašio iznos od 345 milijuna kuna, što je vjerojatno s obzirom na to da su cijene porasle, Benčić se složio da je to moguće te odgovorio: „Vidjet ćemo sada kada budemo otvarali ponude pa ćemo ići u razgovor s Hrvatskim vodama“.
Odgovarajući pak na naš upit o tome jesu li već počeli razgovori oko lokacije sušionice fekalnog mulja koja se gradi u sklopu Aglomeracije Pula centar, ali na koju će se odvoziti i fekalije s pročistača u Peroju, a vezano za prošlotjednu naznaku iz Hrvatskih voda da je sušionicu moguće izmjestiti s Kaštijuna za što se bore stanovnici i vlast Općine Medulin, kazao je da ne postoji još neki konkretni termin sastanka.
- Promjena lokacije sušare ili promjena neke druge tehnologije zahtjeva izmjene u dokumentacije na Puli Centar. Problem lokacije sušare je indirektno vezan za Pulu Sjever, ali ne bi ga trebao ugroziti. Vjerojatno neće. Dok se ne izgradi sušara ili neki način sušenja, taj mulj zbrinjavat ćemo na neki način. Vjerojatno ćemo ga predavat ovlaštenim oporabiteljima i plaćat ćemo njegovo zbrinjavanje, poručio je Benčić.
Direktora smo pitali i imali li Pragrande nekakvu garanciju, crno na bijelom, nekakav dokument Ministarstva mora, prometa i infrastrukture da će se u Slobodnoj zoni luke Pule moći graditi pročistač otpadnih voda ako država dobije spor koji na toj lokaciji vodi s gradskim poduzećem Luka Pula oko vlasništva.
- Komuniciramo s ministarstvom. Realno, nama je kao investitoru bitno ostvariti pravni interes na to zemljište. Hoće li nam to darovati Luka Pula ili ćemo dobiti koncesiju od Ministarstva, nama je svejedno. Imamo direktnu komunikaciju, ali službeni odgovor i dopis nemamo. Spor je u tijeku pa ne mogu dati dopuštenje zato što još nije riješen status, kazao je.