Komunal

SDP-OV SAVJET ZA POLJOPRIVREDU I HRANU

Još uvijek bez ikakvog rješenja kamo s otpadnim muljem! Akcijski plan napravljen još prije godinu i pol dana

Kao najpovoljnija varijanta za korištenje otpadnog mulja u cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj, osim Grada Zagreba, pokazala se materijalna oporaba i korištenje oporabljenog mulja na tlu/u poljoprivredi (kompost, pelet i sl.) dok bi se u Istri, Kvarneru i Dalmaciji, prednost dala energetskoj oporabi i korištenju oporabljenog otpadnog mulja kao bio-goriva


 
2 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini
Sušionica fekalnog mulja planirana na Kaštijunu

Kao najpovoljnija varijanta za korištenje otpadnog mulja u cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj, osim Grada Zagreba, pokazala se materijalna oporaba i korištenje oporabljenog mulja na tlu/u poljoprivredi (kompost, pelet i sl.) dok bi se u Istri, Kvarneru i Dalmaciji, prednost dala energetskoj oporabi i korištenju oporabljenog otpadnog mulja kao bio-goriva

„Akcijski plan za korištenje mulja iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na pogodnim površinama“ (AP) usvojen je u svibnju 2020. godine.

Sadržajno, ovim AP-om je nakon provedene detaljne analize problema, utvrđeno da se kao najpovoljnija varijanta za korištenje otpadnog mulja u cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj, osim Grada Zagreba, pokazala materijalna oporaba i korištenje oporabljenog mulja na tlu/u poljoprivredi (kompost, pelet i sl.) dok bi se u Istri, Kvarneru i Dalmaciji, prednost dala energetskoj oporabi i korištenju oporabljenog otpadnog mulja kao bio-goriva", ističu u SDP-u.

Naime, prema neslužbenim informacijama, prošlo je više od godinu i pol dana, a da se po ovom pitanju ništa nije napravilo, a zadaće koje treba provesti su brojne.

Između ostalog, bilo je potrebno do kraja 2021. provesti stratešku procjenu utjecaja na okoliš AP-a, izmijeniti postojeće i donijeti nove zakonske akte, uspostaviti institucionalni okvir za rješavanje problematike gospodarenja otpadnim muljem, te u ovoj godini, kao krunski akt svih (ne)provedenih aktivnosti, usvojiti konačni Plan gospodarenja muljem za period 2023.-2028. Niti jedna od predviđenih aktivnosti ne da nije gotova, već nije niti započeta.

U SDP-u navode da se posljedice ovakvog neuređenog stanja reflektiraju na činjenicu da se EU projekti iz oblasti vodno-komunalne infrastrukture sporo realiziraju i da nam prijeti plaćanje penala zbog nepridržavanja rokova za izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (čijim se radom generira otpadni mulj).

Podatak koji najbolje opisuje, navode u SDP-u, jest trenutno stanje „da smo u Operativnom programu konkurentnost i kohezija (OPKK) za razdoblje 2014-2020 za ove projekte imali odobrenih preko 15 milijardi kuna (EU sredstava), a čini se da smo realizirali samo nešto iznad 4 milijarde kuna (stupanj realizacije danas, nakon 8 godina, prema nekim podacima je 28%).

-Važno je napomenuti da je rok za realizaciju projekata prema odobrenim planovima provedbe završio još 31. prosinca 2020., te se sada nalazimo, vremenski gledajući u dijelu definiranom kao „n+3“. Nažalost, postoji bojazan da do kraja 2023., nećemo realizirati niti 50% odobrenih EU sredstava, navodi u priopćenju Savjet za poljoprivredu i hranu SDP-a.

Kao što smo i ranije pisali, upravo se područke Kaštijuna spominjalo kao lokacija na kojoj bi se izgradila centralno postrojenje za obradu mulja s područje Istre. Prema zadnjim najavama pulske vlasti, od te se lokacije odustalo, no još uvijek nema novosti što se dalje planira s gradnjom postrojenja i hoće li se ono uopće graditi.


Nastavite čitati

Hrstić: Ministarstvo zdravstva ne smanjuje kontrolu nad javnim nabavama

"Apsolutno je nemoguće da prođe ispod radara neka nabava. Sva nabava koja ide iz državnog proračuna mora dobiti suglasnost u Ministarstvu prije pokretanja samog procesa nabave", izjavila je u četvrtak ministrica Hrstić Hini, u osvrtu na medijske navode u kojima se donošenje novog pravilnika karakterizira kao "zeleno svjetlo za muljaže" te tvrdi da će ustanove bez suglasnosti Ministarstva moći nabavljati opremu za deset puta veće iznose nego do sada

Uoči 33. obljetnice HRZ-a u Hrvatsku stigao osmi moćni Rafale

Osmi od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale, sletio je u vojarnu “Pukovnik Marko Živković”na Plesu rano popodne, a do kraja travnja 2025. godine u Hrvatskoj biti svih 12 aviona Rafale (deset jednosjeda i dva dvosjeda) te će Eskadrila lovačkih aviona biti kompletna

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.