Danas su turističke zajednice klastera Južne Istre; Pula, Vodnjan, Medulin, Fažana, Marčana i Ližnjan, u Puli predstavile projekt Podvodnog mapiranja plaža za snorkeling - ronjenje na dah, koji će se realizirati ove godine na više lokacija na području klastera uz potporu Turističke zajednice Istarske županije.
Foto: TZ Pula
U klasteru će se mapirati devet lokacija, a
Natali Palko, ispred klastera, napomenula je da se na inicijativu
Barbare Unković krenulo u projekt mapiranja podmorja i izrade karata za snorkeling u želji da se realizira novi turistički proizvod koji je za razliku od ronjenja dostupniji svima koji imaju samo masku s obzirom na to da se ne roni duboko, a može se i samo s površine proučavati podmorje.
Snorkeling je aktivnost namijenjena svim uzrastima posjetitelja, bez uvjeta posebne fizičke predispozicije napomenula je Barbara Unković vlasnica obrta Underwater afair koja će zajedno s Antonom Unkovićem, fotografom, realizirati projekt.
Ilustracija: Pixabay
Barbara roni već 30 godina i još kao studentica počela je izrađivati mape podmorja, a sada je pokrenula projekt koji je podržala i TZ Istre, na način da svakoj turističkoj zajednici u Istri jednu lokaciju sufinancira s 50%.
Navedeno podvodno mapiranje obuhvaća sondiranje terena i mapiranje podmorja, bilježenje geografskih obilježja, dubine, bio raznolikosti staništa i zamijećenih vrsti te provjeru svjetlosnih uvjeta i probnih snimki. Zatim fotografiranje krajobrazne raznolikosti podvodnog itinerara, živih organizama i prirodnih zajednica i produkcija komercijalno-turističke fotografije plažnog pojasa te, na koncu, mapiranje - crtanje podvodne mape u originalu, korištenjem kombiniranih tehnika crtanja.