More se zagrijalo, vrućine su i službeno zavladale i plaže se 'šminkaju' za prve kupače. Ona najveća, 'mamutica' koja povezuje Hidrobazu s MUP-ovim odmaralištem u Valbandonu, u novu će sezonu krenuti s jednom upadljivom preinakom.
Naime, svoj 'osobni opis' ovih dana mijenja šljunčani lido ili, kako ga češće nazivaju, 'žal', na sjevernom kraku plaže Hidrobaza. Donedavno niski sprud, koji se bio skoro u potpunosti 'istopio' u moru na valbandonskoj strani uvale, ovih se dana 'skupio' u visoko brdo šljunka, koje poravnavaju bageri. Žal se, čini se, sprema za novi život.
Rađanje novog žala
Di je međa, tu je problem
A bageri na vrhu brda zapravo 'peglaju' jedan, u najmanju ruku, nevjerojatan problem, koji se može sažeti ovako - pulska plaža povremeno bježi u Fažanu, Pula ne dolazi da svoju plažu vodi kući, pa je Fažana mora potjerati natrag. Zvuči nevjerojatno? Možda, ali upravo je tako. I možda to čak i nije neočekivano. Šljunčani se žal nalazi na samoj granici Grada Pule i Općine Fažana; a gdje je granica, tu je i međa. Gdje je, pak, međa, tu je i problem.
Naime, umjetno stvoreni lido, koji predstavlja posljednje metre pulske Hidrobaze, suvereno ulazi u 'teritorijalne vode' Fažane. Plaža je pulska pa i je šljunak na njoj pulski, ali je položaj lida (s pulskim šljunkom) na području Općine Fažana. Zahvaljujući vjetru i vodenim strujama, ovaj se (pulski) šljunak sve više raznosi i raskomoćuje u Valbandonu, odnosno Fažani, pa žal, kojem mnogi tepaju „pulski Zlatni rat“, jedva više da je pulski a, s obzirom na rasipanje kamena, sve manje je i rat.
Do udara novih morskih struja, problem je bagerskom intervencijom privremeno riješen, ali pitanje je kako ga trajno riješiti? Za Pulu i Fažanu pak, čini se, važnije je pitanje - tko ga treba riješiti.
Problem se svodi se na to da Pula ne uređuje valbandonsku uvalu u općini Fažana, a ova općina nije zadužena za uređenje pulske plaže. No, sada se dio šljunka pulske plaže rasuo po valbandonskoj uvali i nesretni je lido tako zapeo u brisanom prostoru. Kakva zapetljancija!
Lido u rujnu 2023. godine (privatna arhiva)
"Egzil u Fažani" (privatna arhiva)
Žal bježi već godinama
Da problem postoji već dulje, potvrdio nam je direktor fažanskog Komunalca Danijel Ferić, koji, kako kaže, već godinama upozorava Općinu Fažana da po ovom pitanju reagira prema Puli.
- Onaj zaljev će se zatrpati od posljedica bjesomučnog nanošenja kamena. Čak bih rekao da nije problem u dohrani Hidrobaze, nego je problem što plaža nije napravljena kako treba, veli Ferić.
Po njemu, uzrok problema je što na samoj granici Pule i Fažane, gdje se žal nalazi, nikada nije napravljeno tzv. 'pero', koje je svojevrsni mol-branik, kakav postoji na drugoj strani uvale s fažanske strane.
- Plaža se dohranjuje kamenom granulacije 4 do 8 milimetara, kojeg, pod utjecajem valova i nevremena, preko zime sve odnese s pulske strane na fažansku. Onaj žal je već sav deformiran od tog materijala i prijeti zatrpavanjem cijelog valbandonskog dijela, dodaje Ferić.
Elegantno rješenje
Ne čini se da je trajno rješenje problema na pomolu. Privremeno rješenje sa sakupljanjem rasutog kamena u brdo reakcija je tako, Općine Fažana, što nam je potvrdio tamošnji načelnik Radomir Korać, koji kaže da je ovaj materijal, koji je Grad Pula donio, Općina morala nekako raznijeti i prerasporediti, ako već Pula to ne želi prihvatiti kao obavezu.
- Ne može onako biti. Mi smo morali taj materijal barem nekako poravnati. Grad Pula nije bio zainteresiran za to, a mi nismo mogli čekati 'svetu nedjelju' i tko će to napraviti. Nama je sezona već bila na početku i mi smo jednostavno donijeli odluku da taj dio poravnamo. Kako će biti? Bit će puno bolje nego što je do sada izgledalo, rekao je Korać, i dodao da je nadležni fažanski pročelnik kontaktirao s Gradom Pula i da je odluka donesena na način da se, u kontaktu s odgovornim osobama u Županiji, riješi problem. Korać je ujedno naglasio da, osim preraspoređenog šljunka, nikakav novi ili dodatni kamen nije nasut.
Situacija je sada, zaključio je Korać, u redu i riješena na jedan, kako kaže, elegantan način.
Tko će spriječiti daljnje migracije žala?
Bageri će tako ovih dana do kraja iznova oblikovati nanose šljunka u 'početni stav' i još jednom roditi nemirni žal. Pulsku smo gradsku vlast upitali postoji li s njihove strane plan za dugotrajno rješavanje ove situacije i odgovor ćemo objaviti odmah po primitku, a do tada se možemo samo nadati da će se migracije žala jednom na neki način zaustaviti jer, Grad i Općina mogu posustati i odustati, ali morske struje sigurno neće.
A nema baš puno smisla da Pula jedan jedini 'zlatni rat', kakav je, da je, izgubi tek tako!