Krasna Zemlja

educiranje, ali i terapeutsko druženje

O lokvama Alen Čikada učenicima i osobama s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju

Cilj radionice bio je prenijeti znanja najmlađima te korisnicima Udruge roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije, o tome što znači lokva za zajednicu, koje ju životinje i biljke nastanjuju, kako se lokva održava te druženje između učenika i korisnika Udruge


 
4 min
Dean Mladenović ⒸFOTO: Dean Mladenović
Radionicu je vodio stručnjak za lokve Alen Čikada

Cilj radionice bio je prenijeti znanja najmlađima te korisnicima Udruge roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije, o tome što znači lokva za zajednicu, koje ju životinje i biljke nastanjuju, kako se lokva održava te druženje između učenika i korisnika Udruge

Danas je na novoobnovljenoj lokvi u Loboriki održana radionica koju je vodio stručnjak za lokve Alen Čikada, a prisustvovala su joj djeca iz Osnovne škole Marčana - Područni odjel Loborika i Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije - Pula.

Cilj radionice bio je prenijeti znanja najmlađima te korisnicima Udruge, o tome što znači lokva za zajednicu, koje ju životinje i biljke nastanjuju, kako se lokva održava te druženje između učenika i korisnika Udruge.

Radionica na lokvi - Foto: Kristina Macuka

Sandra Išić, dugogodišnja radna terapeutkinja u Udruzi roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije – Pula kaže nam da je povod dolaska na ovu radionicu na lokvi u Loboriki dugogodišnja suradnja s Osnovnom školom Marčana, odnosno Područnim odjelom Loborika.

Sa školom surađuju na raznim projektima koji su jako bitni za njihove korisnike koji imaju intelektualne poteškoće, poput Downovog sindroma, autizma i ostalih popratnih psihofizičkih smetnji.

Udruga i radni terapeuti

"Upravo to druženje s učenicima osnovnih škola na ovakvim radionicama, dolazimo do cilja da se naši korisnici integriraju u širu zajednicu. Na ovaj način djeca predškolske i školske dobi doznaju da postoje osobe s posebnim potrebama. Ovakve radionice imaju izniman terapeutski učinak na naše korisnike, jer se i oni osjećaju važno te dobivaju priliku biti jednakopravni s drugima. Ovo je i prilika da naši korisnici izađu iz prostorija Udruge, te se upoznaju sa zajednicom i učenicima razne dobi, a radionice u prirodi ih na jedan lijep način približavaju okolini", poručila je Išić.

Sandra Išić

Sunčana Lukač jedna od učiteljica iz OŠ Marčana je sa svojim kolegama i kolegicama, Kristina Grbin, Ivan Čeh i Deborah Catela došla na radionicu o lokvi s 30-ak učenika nižih razreda te istaknula važnost suradnje škole s raznim udrugama, poput ove današnje.

- Ovaj način održavanja radionica je fantastičan, jer s time dobivamo interakciju koja je potrebna. Dijete na ovaj način nešto doživi, samo napravi, te dobije jedno trajno iskustvo koje onda nose u svoje domove i tako ga dalje šire i prenose na odrasle. Danas smo ovdje prvenstveno naučila da je ovo lokva, nije jezero ili bara. Glavni fokus je bio na biljnim i životinjskim vrstama koje ovdje obitavaju, djeca su naučila koje su životinje i biljke dobrodošle na lokvi, a koje ne. Tako na primjer učenici sada znaju da je na lokvi poželjna domaća barska kornjača, a ne američka, žabe gatalinke, šumske i livadne smeđe žabe, te od biljaka rogoz, a lopoč nikako ne, veli nam Lukač.

Sunčana Lukač

Voditelj radionice, stručnjak za lokve Alen Čikada poručuje da je današnja radionica važan segment prijenosa znanja na djecu, jer su ovako naučili kako se ophoditi i kako održavati lokvu, te o njenoj važnosti u prošlosti i sadašnjosti, kako za ljude tako i za bioraznolikost.

Učenici

- Djeca su naučila sve što je danas predstavljeno kroz radionicu, što smo doznali kroz organizirani kviz gdje su odgovarala o onome što su čula. Testirali smo njihovo znanje s temom što je dobro za lokvu, a što nije. Neka od djece su već imala znanja šira od onoga što smo im danas predstavili, kazao je Čikada o radionici za najmlađe.

Alen Čikada

Na novoobnovljenu lokvu u Loboriki došao je i načelnik Općine Marčana Predrag Pliško koji je poručio da se Općina rado odazvala ovom projektu te pomogla u moralnom i financijskom aspektu.

"Kada mještani samoinicijativno pokrenu ovakve akcije, bitno je da se i mi odazovemo i nagradimo ljude koji volonterski odrađuju nešto što je bitno za cijelu zajednicu. Pomogli smo i financijski, kazao je Pliško.

Predrag Pliško s učenicima OŠ Marčana - PO Loborika

Projekt Loboričani za Lokvu - Lokva za Loboriku nositelja DVD Općine Marčana financijski su potpomogli Zaklade Istra - Fondazione Istria iz Fonda gradova i općina s 3.500 eura, te Općina Marčana s 2.000 eura.

Organizatori projekta naglašavaju da je vrijednost projekta puno veća jer je uloženo jako puno volonterskog rada, počevši od članova DVD-a koji odrađuju sve aktivnosti volonterski, Kallokva koja je također jako puno aktivnosti odradila volonterski, a tu su bili i izvođači radova na obnovi s bagerom te su i oni veliki dio odradili volonterski.

"Iznos za ovakav projekt je ustvari jako mali, ali pošto se u priču uključila cijela zajednica uspješno se provodi. Tu je i pomoć u čišćenju gdje nam svaki put uskaču i pomažu mještani, a to nam je i bio cilj, da se svi oni uključe, da dobiju taj dojam da je Lokva njihova i da se svi skupa moramo brinuti za nju", poručili su organizatori ovog projekta.


Nastavite čitati

Istra
 

Vozači pod utjecajem alkohola izazvali prometne nesreće

Policija upozorava da je upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola težak je prekršaj, a novčane kazne rastu ovisno o izmjerenoj količini alkohola u krvi, pa su kazne u rasponu od 90 sve do 2.650 eura, a za razinu alkohola iznad 1.5 promila propisana je i kazna zatvora u trajanju do 60 dana

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.