Krasna Zemlja

OD ŠTALIJA DO LUPOGLAVA

PIJANA PRUGA NA OBRONCIMA UČKE: S lijeve strane se prostire pogled prema unutrašnjosti Istre i Čepićkom polju, a s desne impresivni obronci moćne planine

Pruga je postala mjesto obilaska izletnika baš zbog tog urušenog dijela nasipa. Na nekim dijelovima same tračnice se uvijaju i stoje u zraku, a razmak između nasipa i tračnica ovisi o urušenosti nasipa na raznim dijelovima. Prizor je svakako jedinstven i zaslužuje obilazak


 
2 min
Dean Mladenović

Pruga je postala mjesto obilaska izletnika baš zbog tog urušenog dijela nasipa. Na nekim dijelovima same tračnice se uvijaju i stoje u zraku, a razmak između nasipa i tračnica ovisi o urušenosti nasipa na raznim dijelovima. Prizor je svakako jedinstven i zaslužuje obilazak

Istarska pruga Lupoglav - Štalije od samih svojih početaka gradnje nije odisala srećom. Počela se graditi 1948. godine, da bi bila dovršena tri godine kasnije. Odmah na početku radova pokazalo se kako fali radne snage na gradilištu dugom 52 kilometra.

Jugoslavenske vlasti su pribjegle nepopularnim metodama prisilnog rada stanovnika Istre, ali i ostatka Jugoslavije. Mnogi su odlučili pobjeći u svijet kako bi izbjegli prisilni rad.

Pijana pruga

Već krajem šezdesetih godine prošlog stoljeća dolazi do pada proizvodnje ugljena, a s time i za većim potrebama željezničkog prometa na pruzi Lupoglav - Štalije.

Početkom devedesetih dolazi do raspada Jugoslavije i nestanak tržišta. Pruga je u potpunosti prestala s radom 2009. godine kada se kod Kožljaka urušio nasip.

Ipak pruga je postala mjesto obilaska izletnika baš zbog tog urušenog dijela nasipa. Na nekim dijelovima same tračnice se uvijaju i stoje u zraku, a razmak između nasipa i tračnica ovisi o urušenosti nasipa na raznim dijelovima. Prizor je svakako jedinstven i zaslužuje obilazak.

Dio nasipa koji nije urušen

Autor ovih redaka prvi put je posjetio lokaciju urušenog nasipa 2015. godine i u šali kazao kako pruga izgleda kao da je pijana. Čini se kako je toponim Pijana pruga kao opis lokacije opće prihvaćen, tako da se nalazi i na Google kartama.

Za one koji se odluče na kratki izlet do Pijane pruge, najbolje je doći do crkve Svetog Križa i tu ostaviti vozilo i krenuti u istraživanje.

Nedaleko od same crkve u smjeru obronaka Učke, tek nekoliko stotinjaka metara dalje nalazi se i poznati kaštel Kožljak. Podignut na mjestu prapovijesne histarske gradine. Prvi put se spominje u pisanim izvorima 1102. godine među kaštelima koje je grof Ulrich II. Weimar-Orlamunde darovao akvilejskoj patrijaršiji.

Kaštel Kožljak

Sama šetnja tračnicama u smjeru sjevera prema lokaciji Pijane pruge traje nešto više od pola sata, ovisno o tempu kojim se ide.

S lijeve strane se prostire pogled prema unutrašnjosti Istre i Čepićkom polju, a s desne impresivni obronci moćne planine iz kojih se u strahu od "uljeza" znaju ukazati stada jelena u bijegu.

Tek kada dođete do Pijane pruge shvatite kakvu je atrakciju u srcu prirode napravilo ljudsko neodržavanje. Poigrala se erozija i učinila ovaj dio bajkovitim.

Pijana pruga

Fotografije: arhivske


Fotografije: Dean Mladenović

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.