Tijekom terenskog rada u uvali Lokva na području Premanture, djelatnici Aquariuma Pula ustanovili su da je cijelo područje zahvaćeno invazivnom zelenom algom, grozdastom kaulerpom (Caulerpa cylindracea), u puno većem intenzitetu u odnosu na prošlu godinu.
- Mogući razlozi širenja vrste su izostanak prirodnih neprijatelja na ovim područjima, nekontrolirano širenje putem nespolnog razmnožavanja (fragmentacija), ljudski učinak (sidrenje i onečišćenje) te klimatske promjene (zagrijavanje mora), navode iz Aquariuma.
Diljem Sredozemlja, mnogima je poznat negativni učinak grozdaste kaulerpe na pridnene zajednice, a posebno na ekološki važne i malobrojne morske cvjetnice.
Kako pojašnjavaju, iako se morske cvjetnice uspješno nose s nizom promjena u moru (temperatura, salinitet, onečišćenje mora), po usmenoj predaji lokalnih ribara saznajemo kako je grozdasta kaulerpa ozbiljno ugrozila njihov rast i razvoj na sjevernom dijelu istarskog podmorja. Zabrinutost opravdano raste jer morske cvjetnice predstavljaju važno područje za polaganje jajašaca glavonožaca, a posebice komercijalno važne sipe.
Prema podaciuma Centra za invazivne vrste Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča, ova je invanzivna alga, kojoj je domovina Crveno more, prvi puta primjećena u Mediteranu 1930. godine i to u Tunisu, odakle se dalje širila.
Negativni učinci kaulerpe:
-
Ekološki: prekriva dominantne alge nekog područja te ih s vremenom zamjenjuje, analogno tome smanjuje bioraznolikost tog područja
-
Zdravstveni: nema zabilježenih negativnih učinka na ljudsko zdravlje
-
Ekonomski: stvara prepreku na ribarskim mrežama što otežava ribolov