Uz odličan odaziv ljubitelja umjetnosti, četiri različite izložbe u četiri galerije u staroj jezgri Pule okupile su sinoć za 'Noći galerije' u sklopu pulskog sajma knjige četiri vrhunska europska autora.
Matej Povše iz ratne Ukrajine
Iz Njemačke je došao Max Neumann, iz Finske Timo Viljakainen, iz Slovenije Matej Povše te iz Italije Davide Toffolo. Spomenuti umjetnici prvi put izlažu u Istri, a većina njih, izuzev Viljakainena, i u Hrvatskoj.
Gužva ispred galerije Makina gdje izlaže finski majstor umjetničke fotografije Timo Viljakainen
Noć galerija startala je u Gradskoj galeriji Pula izložbom ilustracija Maxa Neumanna "Uvijek za Homerom". Ovaj svjetski etablirani umjetnik u svojoj je 40-godišnjoj karijeri održao više od 150 samostalnih izložbi diljem svijeta, za što je primio niz nagrada, od kojih se ističe 'Villa Romana', najstarija nagrada u Njemačkoj za postignuća u području likovne umjetnosti.
U Pulu dolazi kao ilustrator knjiga počasnog autora ovogodišnjeg Sajma Lászla Krasznahorkaija, koji je zbog zdravstvenih razloga morao odustati od dolaska u Pulu.
Njemački ilustrator Max Neumann - "Uvijek za Homerom"
Zatim je u Galeriji Uliks otvorena izložba poznatog slovenskog fotografa Mateja Povšea, koji je početkom agresije na Ukrajinu otputovao u ratnu zonu te tijekom trotjednog boravka objektivom zabilježio pogibeljnost situacije, ljude i krajolike, u ukrajinskoj prijestolnici te u Ljvivu na zapadu zemlje.
Izložba "Kada odem ne znam kamo ću se vratiti" serija je crno-bijelih dokumentarnih fotografija koje je autor popratio riječima: "U ratu nema heroja, samo žrtava".
Matej Povše, crno bijele fotografije iz ratne Ukrajine
U galeriji Makina od sinoć izlaže finski majstor umjetničke fotografije Timo Viljakainen, poznat po portretima umjetnika sa zatvorenim očima, među kojima su mnogobrojni dobitnici Oscara za animirani film.
Fotografija Tima Viljakainena
Njegova izložba „Iza očiju svijet“ u Pulu stiže iz zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti gdje je bila postavljena u sklopu 50. Animafesta, međunarodnog festivala animiranog filma u Zagtebu.
Viljakainen u svojim portretima hvata trenutak kada se zatvaranjem očiju naglo prekida veza portretirane osobe s promatračem ili, riječima fotografa, kada se "portretirani autor povlači u svoj svijet i svoje misli" te postavlja svojevrsnu tihu branu preko koje je nemoguće prijeći i doprijeti do onoga o čemu razmišlja i mašta.
Finski majstor umjetničke fotografije Timo Viljakainen, poznat po portretima umjetnika sa zatvorenim očima, među kojima su brojni dobitnici Oscara
Maraton po galerijama završio je pulskom Forumu, u Galeriji Cvajner, gdje izlaže Davide Toffolo, jedan od najpopularnijih i najomiljenijih autora suvremene talijanske strip i glazbene scene.
Sinoć u Cvajneru osobno Davide Toffolo, jedan od najpopularnijih i najomiljenijih autora suvremene talijanske strip i glazbene scene
Izložbom "Crteži za Pasolinija" predstavlja strip-table nedavno objavljene u kultnom magazinu Linus, zatim naslikani lik Piera Paola Pasolinija na totemima - instalaciji koju je sa svojom glazbenom skupinom Tre Allegri Ragazzi Morti postavio uživo tijekom performansa “Pasolini: Concerto disegnato” te nekoliko crteža koji fiksiraju određene misli kontroverznog redatelja i pjesnika, poput onog slavne vrane iz filma 'Uccellacci e uccellini' u kojoj ostaje utisnuta konačna pouka: "Majstori su stvoreni da se jedu u ljutom umaku".
"Crteži za Pasolinija” u Cvajneru
Izložba je dio novog sajamskog programa 'Storie italiane' kojim Sajam obilježava 100. obljetnicu rođenja Piera Paola Pasolinija, a koji je nastao u suradnji s Talijanskim institutom za kulturu u Zagrebu, Zajednicom Talijana Pula i Talijanskom unijom.
Gužva u sve četiri galerije