- Neposredno nakon požara prvobitna je šteta bila procijenjena na iznos od 700.000 kuna, a danas smo svjesni kako će ona prelaziti cifru od tri milijuna kuna. Budući da knjige za otpis izdvajamo kako nam dolaze na red, možemo biti sigurni da će konačna šteta biti još i veća, kazala nam je danas ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Pula, Nadia Bužleta.
Nadia Bužleta
Veli da 21. lipnja 2022. neće nikad zaboraviti. Na samom početku njezina mandata dogodio se, naime, strašan požar u kojem je nestalo više od 100.000 naslova, a i njoj i djelatnicima u potpunosti se, preko noći, promijenio opis posla.
"Bilo nam je jako teško promatrati ovu štetu"
- Šokiralo me ovo što nam se dogodilo, s osobne i profesionalne strane. Ovdje radim više od 20 godina i jako sam emotivno doživjela sve ovo. Mi djelatnici knjižnicu doživljavamo kao naš prostor i bilo nam je jako teško promatrati ovu štetu, ali mislim da smo se brzo prilagodili situaciji, pogotovo uzme li se u obzir da nitko od nas nije građevinske struke - svi smo završili društvene znanosti, pojašnjava Bužleta.
Prvih desetak dana nakon požara u knjižnicu se nije smjelo ni ulaziti zbog vrlo gustog dima koji je ispunjavao prostor. Stoga je u njoj boravilo svega desetak djelatnika koji su vrlo brzo organizirali sanaciju te u pomoć pozvali i volontere. Otad – nisu stali s radom.
- I dalje svakog dana radimo na čišćenju knjiga i to nam je zasad osnovni posao. Tako je još od srpnja, i svakodnevno su s nama volonteri. Danas ih konkretno imamo četvero, a raspoređujemo ih tako da rade od 8 do 15 sati, dva sata dnevno. Sad smo prešli na stručno-znanstveni odjel koji je, doduše, oštećen nešto manje no beletristički. Ipak, postupak je uvijek isti; radimo sve - od usisavanja prašine do čišćenja korica, veli ravnateljica Bužleta.
Volonteri i djelatnici imali radno ljeto
Taj posao, pojašnjava nam, nije težak, ali zahtjeva veliku pedantnost i strpljenje. Dječji odjel te onaj beletristički sanirani su tako tijekom cijelog ljeta uz pomoć brojnih volontera.
Sanacija opožarenog dijela zgrade teče prilično sporo, a s obzirom na to da sve one radove koji premašuju 20.000 kuna ne mogu obavljati bez javne nabave koja, pak, zna potrajati i po dva tjedna.
Pulski centar knjiga trenutno na Verudi
- Uz čišćenje obavljamo i dalje, naravno, sve stručne i administrativne poslove jer nabava knjiga ne može stati, a posebno smo pojačale nabavu za knjižnicu na Verudi. Naime, to je mala kvartovska knjižnica koja ne može pokriti potrebe svih građana Pule, kaže Bužleta.
Korisnicima Gradske knjižnice i čitaonice Pula i dalje su cjelodnevno na raspolaganju pulski ogranci; Dječja knjižnica u Smareglinoj ulici i Knjižnica Veruda u Banovčevoj ulici te u jutarnjoj smjeni Čitaonica Kluba umirovljenika Pula na Giardinima. Ostali ogranci, Knjižnica Vodnjan i Knjižnica Žminj, od 5. rujna rade prema redovnom zimskom radnom vremenu.
- Naše projekcije jesu da bi se Gradska knjižnica i čitaonica Pula za korisnike mogla ponovno otvoriti u prosincu. Nadam se da ćemo za to osposobiti barem jedan dio prostora. Pred nama su najzahtjevniji radovi kojima se nismo mogli pozabaviti prije sanacija električnih instalacija koje su nam u požaru potpuno uništene. Ne možemo ih pustiti u rad ni prije no što završimo soboslikarske radove. Razmontirali smo sva rasvjetna tijela, pa sad i njih moramo čistiti što je vrlo zahtjevan posao, pojasnila je ravnateljica.
Knjižnica neće stati s obilježavanjem Mjeseca hrvatske knjige
Ipak, već za Tjedan istarskih knjižnica koji započinje 19. rujna, sa svojim će programima knjižnica gostovati u Arheološkom muzeju Istre. Također, brojne će ih pulske kulturne ustanove ugostiti i za vrijeme održavanja Mjeseca hrvatske knjige, od 25. listopada do 25. studenog.
Na naše pitanje hoće li u budućnosti na neki način obilježavati 21. lipnja, Bužleta odgovara: „Dobra je to ideja! Nismo još o tome razmišljali. To svakako je dan koji će ostati urezan u memoriju i povijest ustanove. Mislili smo ipak u dijelu stalnog postava, u jednoj niši u zidu, ostaviti na staklenoj polici prašinu i čađu. U znak sjećanja na taj dan, ne bismo je više nikada čistili.“