Kultura

IZLOŽBA U ETNOGRAFSKOM MUZEJU ISTRE

"OVO NIJE PREDMET" Radovi Tomislava Gotovca, Ivana Faktora, Vanje Babića i Marijana Molnara

Radovi umjetnika zahvaćaju sakupljaštvo u rasponu od govora o različitim aspektima fenomena kroz umjetnički rad, do osobne opsesije predmetima, njihovim gomilanjem, raspoređivanjem i sortiranjem * Na izložbi će se moći poslušati audio-zapisi sugovornika iz Pule, Sesveta i Zagreba o njihovim strastima skupljanja različitih predmeta iz svakodnevice poput kamenja, šećera za kavu ili plišanih slonova


25.07.2022
4 min
Zoran Angeleski

Radovi umjetnika zahvaćaju sakupljaštvo u rasponu od govora o različitim aspektima fenomena kroz umjetnički rad, do osobne opsesije predmetima, njihovim gomilanjem, raspoređivanjem i sortiranjem * Na izložbi će se moći poslušati audio-zapisi sugovornika iz Pule, Sesveta i Zagreba o njihovim strastima skupljanja različitih predmeta iz svakodnevice poput kamenja, šećera za kavu ili plišanih slonova

Kustosko-istraživački kolektiv IPAK (Istraživački projekti i autorske koncepcije) u Etnografskom muzeju Istre u Pazinu u četvrtak u 20 sati otvara umjetničko-antropološku izložbu "Ovo nije predmet" trogodišnjeg projekta "Odbačeno - prilozi za studije vrijednosti" autorica Irene Bekić i Duge Mavrinac, kojim istražuju fenomen vrijednosti te osobne i društvene mehanizme koji vrijednost propituju i uspostavljaju te procese mijenjanja, postajanja vrijednoga, odnosno bezvrijednoga.

Ovom izložbom naglasak se stavlja na sakupljačke prakse kroz umjetnost i  amaterske oblike, a predstavit će se građa iz fundusa Etnografskog muzeja Istre privatnih zbirki sakupljača i umjetnički radovi koji tematiziraju sakupljanje ili su dio umjetničkih koncepata.

Izložba govori o osobnim, umjetničkim i institucionalnim praksama sakupljanja, čuvanja, klasifikacije i indeksiranja predmeta, njihovom preklapanju i razilaženjima, otvarajući prostor za ponovno promišljanje klasifikacijskih paradigmi. Logikom obrnute reprezentativnosti, smještajući nevidljive predmete „iz pozadine“ - depoa muzeja ili privatnog kućnog prostora - ili naracije o njima u prvi plan, uspostavlja novu kvalitetu predmeta koja se odmiče od zadane materijalnosti prema osjetilnom, emotivnom, neopisivom, simboličnom i pojedinačnom.

Multimedijalni postav izložbe 'Ovo nije predmet' okuplja umjetničku i etnografsku građu kroz video i audio instalacije, fotografije i objekte dok se jedinstvenost pristupa ogleda u umjetničko-antropološkoj kustoskoj suradnji, inače svojstvenoj umjetničko antropološkom kustosko-istraživačkom kolektivu IPAK.

Radovi umjetnika Vanje Babića, Ivana Faktora, Tomislava Gotovca i Marijana Molnara zahvaćaju sakupljaštvo u rasponu od govora o različitim aspektima fenomena kroz umjetnički rad, do osobne opsesije predmetima, njihovim gomilanjem, raspoređivanjem i sortiranjem.

Vanja Babić specijalno za ovu priliku izvodi site specific rad u kojemu se koristi predmetima iz muzejskog depoa, prvi put omogućujući njihovu vidljivost.

Rad Marijana Molnara rekontekstualizacija je rada iz 2008. godine o zbirci predmeta prodavača s gradskog buvljaka Zvonka Majstorovića. Publika će imati priliku vidjeti film Ivana Faktora 'Le Samouraï', snimljenog u stanu Tomislava Gotovca u Krajiškoj 29, kao i predmete koje je Gotovac opsesivno skupljao i sortirao u originalnim postavima.

Ujedno na izložbi će se moći poslušati  audio-zapisi sugovornika iz Pule, Sesveta i Zagreba o njihovim strastima skupljanja različitih predmeta iz svakodnevice poput  kamenja, šećera za kavu ili plišanih slonova. Ispreplećući različite segmente razgovora, nastaje opis zbirke i predmeta koji ju grade, motivacija i emocija koje pokreću sakupljanje.

Izložba pokreće razgovor o sakupljanju kao činu prepoznavanja, vrednovanja i izdvajanja trivijalnih i svakodnevnih predmeta (šećer za kavu, kamenje, kuverte i sl.) čija se vrijednost često poništava do granica „bespredmetnosti“ te muzejskih i kolekcionarskih predmeta koji prolazeći kroz institucionalnu verifikaciju prolaze procese prevrednovanja od iznimne vrijednosti do negacije njihovog postojanja.

Izvrćući vidljivo i nevidljivo, unutarnje i vanjsko, službeno i privatno te institucionalno i pojedinačno, muzejski prostor i njegovi pozadinski mehanizmi djelovanja postaju mjesto promišljanja i propitivanja o vrijednom i bezvrijednom, a temeljeći se na prepletanju i pokretanju dijaloga između izloženih umjetničkih radova i antropološkog terena, koji gradi nove naracije o starim (muzejskim) predmetima (poput čerme, frizerske haube ili predmeta u radu Marijana Molnara).

Izlaganjem građe iz fundusa Etnografskog muzeja Istre učinit će se vidljivim problem često apstraktnog vrednovanja predmeta što kulturna dobra, zaključana u depoe, čini udaljenima publici i gotovo anuliranog postojanja.

U tijeku izložbe publika će biti pozvana na sudjelovanje upisivanjem vlastitog predmeta u inventarne kartice. Na taj način participirat će u izgradnji nove zbirke sastavljene od predmeta iz osobnih biografija posjetitelja. Predstavljeni kroz opis u inventarnoj kartici, a ne kroz materijalnost predmeta oni će se upisati u narativ izložbe kao ne-predmeti, graditelji vrijednosti, biografija i odnosa.

Kustosice izložbe su Irena Bekić, Duga Mavrinac i Ivona Orlić, dok je za postav izložbe zaslužan Vanja Babić. Grafičko oblikovanje i vizual potpisuje dizajnerica Rafaela Dražić.

U organizaciji kolektiva IPAK – istraživački projekti i autorske koncepcije i Etnografskog muzeja Istre izložba će se moći pogledati do 1. listopada 2022.

Izložbu su podržali Ministarstvo kulture, Odjel za kulturu Istarske županije, Grad Zagreb, Hrvatski filmski savez i Institut Tomislav Gotovac.


Nastavite čitati

Istra
Prije 3 h

POBIJEDIO JE UVJERLJIVO, ALI S MALO GLASOVA: Vito Paoletić novi je dogradonačelnik Pule ispred talijanske zajednice

Za razliku od ostalih istarskih sredina u kojima se glasalo za zamjenika talijanskog gradonačelnika, gdje se odaziv kretao od 40,64 % u Bujama pa čak do 61,21 % u Brtonigli, u Puli je odaziv bio izuzetno nizak. Razlog tom podbačaju treba tražiti i u činjenici da se na biračkim mjestima listići za manjinsko glasanje nisu dijelili automatizmom, već ih je bilo potrebno izričito zatražiti, unatoč tome što su djelatnici na biračkom mjestu imali mogućnost provjeriti ima li birač pravo na manjinsko glasanje ili ne

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.

  • Analitički kolačići pomažu nam unaprijediti web-stranicu prikupljanjem i analizom podataka o njezinu korištenju.

  • Marketinške kolačiće koristimo radi povećanja relevantnosti oglasa koje primate.