Kultura

ŽENSKA PRAVA NA NETFLIXU

UVIJEK AKTUALNA TEMA KROZ TRI D(R)AMSKE SERIJE Pogledali smo "Machos Alpha", "The Exchange" i "Zakon prema Lidiji Poët"

Humoristična Machos Alpha ismijava patrijarhat i tradicionalnu pretjeranu muškost u modernom društvu * The Exchange pomalo bezazleno i bajkovito tematizira emancipaciju žena u muslimanskoj zemlji krajem osamdesetih * Kostimima jarkih boja Zakon prema Lidiji Poët vraća se početku bitke za izjednačavanje radnog prava žena s muškarcima


 
6 min
Iva Sirotić

Humoristična Machos Alpha ismijava patrijarhat i tradicionalnu pretjeranu muškost u modernom društvu * The Exchange pomalo bezazleno i bajkovito tematizira emancipaciju žena u muslimanskoj zemlji krajem osamdesetih * Kostimima jarkih boja Zakon prema Lidiji Poët vraća se početku bitke za izjednačavanje radnog prava žena s muškarcima

Što li je u modernom društvu dozvoljeno muškarcu, a ženi nije ni u kojem slučaju? Koji su muški, a koji ženski poslovi u formalnom poslovnom odnosu od kojeg zarađujemo, ali i u kućanstvu, odgoju djece i svakodnevici? Mogu li se partneri dogovarati oko individualnih sloboda u vezi i je li pri tom odlučivanju krucijalno tko je tu istu promjenu predložio? Smije li muškarac koji prodaje nešto odlučiti da neće poslovati sa ženama? Žensko-muški odnosi i teme, uređenje društva i ljudska prava, rodna ravnopravnost i mogućnosti te žene kao pokretačice promjena, motivi su tri Netflixove serije iz nastavka teksta.

MACHOS ALPHA (eng. Alpha Males)

Španjolska serija od deset epizoda, dostupna je od kraja prosinca, a dugo je vremena bila pri vrhu gledanosti. Humorni narativ temelji se na svakodnevici i odnosima među ljudima srednje generacije u urbanoj sredini. Radnja prati četiri prijatelja koji imaju ‘situacije’ s partnericama ili u brakovima, a uskoro svi zajedno krenu na tečaj Ususret zdravoj muškosti kojeg organizira muškarac.

Dobroćudni se Louis razvodi iz braka koji je ionako dosad pretežito bio servis za odgoj djece, ali on se ne prilagođava spretno toj promjeni. Samodopadni Pedro izgubi dobro plaćen posao. Uskoro se zapošljava kod svoje partnerice koja trenutno sve bolje zarađuje, no on jedva uspijeva čuti savjete i upute, a kamoli izvršiti naredbu od ženske osobe.

Od histerične supruge razvedenom Santiju, kćer tinejdžerka s kojom živi, otvara Tinder profil i svake mu večeri namješta spojeve, a od nje uči i o seksizmu. Djevojka prpošnog Raúla želi da njihova veza bude slobodna kako bi mogli izlaziti s drugima, i to međusobno podijeliti. Raúl je protiv partneričine ideje,dok istovremeno ima više-manje redovitu ljubavnicu.

Tematizirajući uvriježene navike modernog patrijarhata u načinima razmišljanja i shvaćanjima tuđeg ponašanja, serija je puno zanimljivija od klasične španjolske telenovele.

No, često namještene situacije izgledaju kao zafrkancija s karakterima muškaraca koji pokušavaju biti macho, najviše samima sebi.


Uz dosta prisutno preuveličavanje, teško je iz gomile odličnih i vrlo mogućih situacija dokučiti- poruku, osim da nas nasmije, najčešće dijalogom koji izvire iz nesporazuma i sukoba stavova, a ponekad i iz situacijskih gegova. Zanimljivo su postavljeni odnosi raznolikih karaktera, prototipova urbanih osobnosti i mentaliteta srednjih godina, iako su prenaglašenih osobina pa su tako i njihovi podvizi predimenzionirani. Pokušaj je definitivno zanimljiv, no nije uspio u potpunosti.

Ocjena serije 3.5/5

THE EXCHANGE (hrv. Razmjena)

Kuvajtska serija od šest epizoda dostupna je od početka veljače.Odlična je ideja priče temeljene na istinitom događaju iz Kuvajta s kraja osamdesetih godina. Razvod braka u muslimanskoj zemlji, rastavljena žena koja je prisiljena pronaći posao, naučiti raditi i zarađivati te odnos dvaju žena od kojih je svaka u svojoj fazi emancipacije i s različitim motivima, u tom ne jednostavnom društvenom poretku za pripadnice ženskog spola, vrlo su izazovni motivi za razvoj dramske radnje-

No, afektiranje u pokretima i preglumljenost, kao i bezazlene reakcije na ponižavanje žena kroz običaje i odnose prebrojni su, tako da malo što izgleda stvarno, prvenstveno zbog ublažavanja prikaza situacije i gotovo alegorijskog balzamiranja problematike.

Iako u protagonisticama Faridi i Muniri postoji želja za borbom i uspostavljanjem ravnopravnosti u svim segmentima društvene aktivnosti i razvoja, kao i prisutna oprezna taktičnost, jer je moguće da krivim potezom u takvoj sredini, žena sve izgubi, što sve prikazuje i kulturološke navike i habitus zajednice, no i dalje se naklonost muškaraca postiže koketiranjem, umiljavanjem i podilaženjem.

Ova je premisa, kao jedan od temelja poniženja ženskog roda zbog uvriježenih normi ponašanja da žene moraju biti podrška tradiciji ili mentalitetu kojeg je kreirao muškarac, izuzetno slabo dramaturški postavljena i obrazložena.

Apsurdno je i da su jedine dvije žene među hrpom muškaraca koji rade na burzi, gdje su muškarci odjeveni u dugačke halje i prekrivenih glava, našminkane, obučene i skockane kao da su krenule na najglamurozniji noćni provod.

Znatno uljepšanih situacija, ovaj uradak želi naginjati farsi ili kakvom prikazanju, no daleko je od dobre farse jer se pretjeruje u krivim elementima. Zaplet nije dovoljno intrigantan, a ni dramski naboj među karakterima, da bi se nastavilo s gledanjem, dok se žene koje su na trnovitom putu emancipacije doimaju kao da taj put doživljavaju svojim hobijem ili lakonskom, opće društvenom razonodom. Situacija ostanka s djetetom bez alimentacije ili nemogućnosti obavljanja posla na svom radnom mjestu jer si žena, nisu nešto što bi se pred kraj dvadesetog stoljeća trebalo podrazumjeti, a nipošto ni prikazivati kao hobi.

Ocjena serije 2.5/5

ZAKON PREMA LIDIJI POET (u originalu La legge di Lidia Poët)

Talijanska povijesna serija dostupna je od polovine veljače, nadahnuta istinitom pričom o prvoj talijanskoj odvjetnici, slučaju žene koja je najprije odbačena, a zatim profesionalno priznata.

Odlučna i slobodoumna mlada diplomirana pravnica Lidija tvrdoglavo istražuje ubojstva u tajnosti, pokušavajući raditi sve što rade i momci. To mnogima smeta, dapače, uz muškarce tome se zgražaju i žene, nemajući za to ni prave izraze. Lidija u početku ima problema sa svojim bratom, cijenjenim odvjetnikom, suzdržanim Enricom. Budući je ostala bez odvjetničke licence, a time i primanja, on je ugošćuje u svojoj velikoj kući i pritom ju uz mnogo nagovaranja, uzima za svoju asistenticu.

Epizode su koncipirane tako da u svakoj Lidija preuzme novi slučaj kroz kojeg otkriva i ponešto o svojoj obitelji, najviše o patrijarhalnosti njihova oca, također odvjetnika. Usput razotkriva anarhističku mrežu u kojoj sudjeluje šogor njezinog brata, Jacopo, koji je jedan od Lidijinih pomoćnika i povremenih ljubavnika, dok naposljetku ona spašava njega.

Periodno kostimirana drama vraća nas u vrijeme kad žene nisu mogle biti odvjetnice. Radnja serije je smještena pred kraj 19. stoljeća u Torino, čiji je izgled za ono doba preforsiran.

Svojevrsno moderniziranje tadašnjeg vremena, gdje vizual Torina nije prikazan kakav je tada bio, već u didaktičke svrhe, onakvim što je tada predstavljao, pridonosi razumijevanju problematike narativa. Kostimografija serije izrazito je raskošna. Odabir glazbe je premoderan za ono doba, s pretpostavkom da se time naglašava progresivnost i avangardnost ondašnjeg Torina.

Često namještenih dramskih obrata, no vrlo dobrog prikaza nemogućnosti kao i tvrdokornosti ondašnjeg sistema, daje izvrsnu, koloritno razrađenu sliku kako je tada bilo biti žena i pokušati u svom životu učiniti bilo što osim udaje. Prekrasan je prizor kad je Lidija kupila bicikl založivši umjetninu u zalagaonici te se njime počela vozikati naokolo na čuđenje okolne muške populacije, sa izvrsnim odabirom donjih rakursa.

Ocjena serije 4/5

Da rezimiramo...
Machos alpha ponajviše se bavi neodrživošću tradicionalnog patrijarhalnog odgoja i mentaliteta u suvremenom društvu, koje izgleda da se razvija brže nego što su se mnogi njegovi muški pripadnici spremni mijenjati.

The Exchange tematizira emancipaciju žena u sredini gdje je ikakav napredak po pitanju ljudskih prava, uz za feminističku misao, gotovo svugdje prisutne religijske prepreke, uvelike generiran i financijskom dobiti.

Zakon prema Lidiji Poët najvjernija je serija od triju navedenih, koja se u širem kontekstu bavi istom tematikom kao i prve dvije, prikazujući ante litteram feminizam kroz naslovni karakter i život začetnice globalnih promjena u budućnosti.


Nastavite čitati

Svijet
 

Cijena kave skočila je na najveću rekordnu razinu

U utorak je cijena zrna arabice, koja čini većinu globalne proizvodnje, premašila 3.44 dolara po funti (0.45 kg), nakon što je ove godine skočila više od 80%, dok je kava sorte robusta poskupjela više od 60 posto, prenosi BBC

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.