Politika i društvo

ODOBRIO BEROŠ

APSURDNO Liječničke specijalizacije pulsku bolnicu koštaju preko 20 milijuna eura, ali ih nitko ih ne može spriječiti da odu u privatne klinike

Sukladno najnovijim odredbama Pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine (koji je potpisao sada već biši ministar zdravstva Vili Beroš op.a.) oni nemaju obvezu ostati raditi u matičnoj zdravstvenoj ustanovi. Tako da, bolnica praktički financira specijalizaciju, a niste sigurni da li će se taj specijalizant vratiti radi u matičnu ustanovu. Donedavno je bila obaveza vraćanja u matičnu ustanovu, kaže ravnatelj pulske bolnice dr. Andrej Angelini


 
3 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Sukladno najnovijim odredbama Pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine (koji je potpisao sada već biši ministar zdravstva Vili Beroš op.a.) oni nemaju obvezu ostati raditi u matičnoj zdravstvenoj ustanovi. Tako da, bolnica praktički financira specijalizaciju, a niste sigurni da li će se taj specijalizant vratiti radi u matičnu ustanovu. Donedavno je bila obaveza vraćanja u matičnu ustanovu, kaže ravnatelj pulske bolnice dr. Andrej Angelini

Pulska opća bolnica putem javnih natječaja kontinuirano traži zdravstveni kadar kojeg bolnici već godinama nedostaje što naravno onda utječe i na liste čekanja ali i kvalitetnu, brzu, učinkovitu i svima dostupnu javno-zdravstvenu uslugu u bolnici.

No osim natječaja za zapošljavanje liječnika i medicinskih sestara, bolnica je u potrazi i za specijalizantima. Tako je ovih dana pri kraju natječajna procedura za čak 26 specijalizanata koji će se usavršavati u pulskoj Općoj bolnici. Primjerice, najviše specijalizanata, njih šest, traži se za Hitnu medicinu, tri za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu, dva za pedijatriju. Među ostalim, na natječaju su bile ponuđene i specijalizacije iz ginekologije i opstetricije, psihijatrije, opće interne medicine, neurokirurgije, transfuzijske medicine, kliničke radiologije…

Ravnatelj pulske bolnice dr. Andrej Angelini potvrdio nam je da je bolnica raspisala 26 specijalizacija.

- Natječaj je zaključen i slijede razgovori sa svakim pojedinačnim kandidatom tako da će definitivan broj primljenih biti poznat u prvoj polovici prosinca. Upravno vijeće bolnice potvrdilo je komisije za svaku pojedinu specijalizaciju u kojoj je pet članova, po jedan iz uprave bolnice te voditelj pojedinog odjela uz još tri člana specijalista tog odjela, kaže Angelini.

Od raspisanih specijalizacija, dodao je, nije bilo kandidata za internističku onkologiju, patologiju i citologiju te transfuzijsku medicinu. Najveći interes bio je za specijalizaciju iz kliničke radiologije- šest kandidata, a prima se samo jedan.

Ravnatelj pulske bolnice dr. Andrej Angelini

Trenutno, mimo ovog natječaja, u OB Pula ima 69 specijalizanata, i to: Traumatologije i ortopedije, Neurokirurgije, Urologije, Vaskularne kirurgije, Abdominalne kirurgije, Kardiologije, Gastroenterologije, Pulmologije, Nefrologije, Internističke onkologije, Endokrinologije i dijabetologije, Ginekologije i opstetricije, Fizikalne medicine i rehabilitacije, Pedijatrije, Psihijatrije, Neurologije, Anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, Otorinolaringologije, Oftalmologije i optometrije , Kliničke radiologije, Infektologije, Transfuzijske medicine i Dermatologije i venerologije.

No onda dolazimo do potpuno apsurdne situacije. Liječničke specijalizacije u cijelosti financira nadležna bolnica, no nakon završetka usavršavanja, liječnici nemaju više obvezu raditi čak niti određeno vrijeme u matičnoj ustanovi koja je tu specijalizaciju nemalo platila.

Da apsurd bude veći, liječnici-specijalizanti nisu dužni nastaviti raditi niti u sustavu javnog zdravstva.  Štoviše, nakon završenog usavršavanja po isteku specijalizacije slobodno se mogu zaposliti i u privatnim klinikama koje si naravno, prosječni građani, koji su u konačnici specijalizaciju i platili, ne mogu priuštiti.

U ovoj situaciji, ravnateljima bolnica ruke su doslovno vezane, pa se događa da po isteku specijalizacije liječnici odlaze iz ustanove koja je na njih računala. U tom svjetlu ne treba čuditi što i pulska bolnica muku muči s pronalaskom specijalista.

Jedna specijalizacija oko 220 tisuća eura

Ravnatelj pulske bolnice dr. Andrej Angelini potvrđuje da specijalizanti nemaju obvezu nastaviti raditi u javnom zdravstvu.

- Sukladno najnovijim odredbama Pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine (koji je potpisao sada već biši ministar zdravstva Vili Beroš op.a.) oni nemaju obvezu ostati raditi u matičnoj zdravstvenoj ustanovi. Tako da, bolnica praktički financira specijalizaciju, a niste sigurni da li će se taj specijalizant vratiti radi u matičnu ustanovu. Donedavno je bila obaveza vraćanja u matičnu ustanovu, kaže dr. Angelini.

Ilustracija

Samo za osposobljavanje jednog specijalizanta pulska bolnica u prosjeku treba izdvojiti oko 220.000 eura. Dakle, računica je jasna. Za aktualne specijalizacije koje se provode ili planiraju provoditi kroz najnoviji natječaj, pulska bolnica treba osigurati preko 20 milijuna eura.

- Što se tiče ovog zadnjeg natječaja vrlo smo zadovoljni odazivom na specijalizacije, broj primljenih, kako sam naveo, znati ćemo nakon održanih razgovora. Svakako, to je veliki doprinos za Istarsku županiju što se tiče zdravstvenih usluga u bolničkom sustavu. Na prethodnom natječaju za medicinske sestre, također, primili smo u radni odnos njih 16. Koristim priliku reći da je upravo u tijeku i planiranje specijalizacija za naredno petogodišnje razdoblje kao i nova sistematizacija medicinskog i nemedicinskog osoblja, zaključio je dr. Andrej Angelini.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.