Politika i društvo

STIGLE DVIJE PONUDE, GRAD NEZAINTERESIRAN

Bunarina je naša i takva treba i ostati!

Nekada i ne možemo sva trgovačka društva gledati čisto kroz njihovu isplativost. Možda Pulapromet nije isplativ, što ćemo zbog toga ukinuti Pulapromet i nećemo više imati autobuse?! Nemojmo zaboraviti da je "Šumi more" zatvoren nakon 30 godina djelovanja, kamp NK Istre išao je u Bale, što je slijedeće - hoćemo prodati Fratarski jer nije ekonomski isplativ?! To je teški nonsens, rekao je gradski vijećnik Marin Lerotić


 
6 min
Sandra Zrinić Terlević

Nekada i ne možemo sva trgovačka društva gledati čisto kroz njihovu isplativost. Možda Pulapromet nije isplativ, što ćemo zbog toga ukinuti Pulapromet i nećemo više imati autobuse?! Nemojmo zaboraviti da je "Šumi more" zatvoren nakon 30 godina djelovanja, kamp NK Istre išao je u Bale, što je slijedeće - hoćemo prodati Fratarski jer nije ekonomski isplativ?! To je teški nonsens, rekao je gradski vijećnik Marin Lerotić

Do 14. prosinca bio je otvoren natječaj za ponuđače zainteresirane za koncesiju nad ugostiteljskim objektom na Bunarini. Naime, Lučka uprava Pula koja upravlja tom sportskom lučicom, lučicom posebne namjene, raspisala je natječaj za davanje koncesije, a javila su se tek dva ponuđača, Jedriličarski klub "Uljanik" i tvrtka Pulac d.o.o., registrirana za ugostiteljstvo i usluge pružanja hrane, vlasnika Dejana Jankovića. Inače, Janković je i bivši predsjednik pulske podružnice SDSS-a.

Suprotno očekivanjima, na natječaj se nije javila pulska gradska tvrtka Pula usluge i upravljanje koja trenutno ima koncesiju do 31. prosinca, iako je njen direktor Mario Peruško prije toga izjavio kako je njihova namjera javiti se, ali nakon što sagledaju financijsku stranu tog posla.

Bunarina je omiljeno okupljalište brojnih Puljana

Valja naglasiti da se u koncesiju daje objekt s pripadajućim terasama, ukupne površine 597 četvornih metara (171 zatvorenog i 426 kvadrata otvorenog prostora), na deset godina za obavljanje ugostiteljsko-turističke djelatnosti. Početni iznos stalnog dijela naknade za koncesiju iznosi 15.000 eura godišnje, dok je početni iznos promjenljivog dijela koncesijske naknade određen u iznosu od 3 posto ukupnog godišnjeg prihoda ostvarenog iz djelatnosti na području obuhvata koncesije. Procijenjena vrijednost koncesije za svih deset godina trajanja koncesije utvrđena je u iznosu od gotovo četiri milijuna eura, a koncesionar je za vrijeme trajanja desetogodišnje koncesije dužan u pomorsko dobro uložiti najmanje 150.000 eura.

Od ravnatelja Lučke uprave Dalibora Brnosa dobili smo informaciju da je komisija već 14. prosinca utvrdila da su pristigle dvije ponude za ugostiteljski objekt na Bunarini, ali da sada predstoji provjera pristigle dokumentacije i odabir povoljnijeg ponuđača te dostavljanje odluke o odabiru Upravnom vijeću Lučke uprave. Po tom pitanju Upravno vijeće bi se trebalo sastati u tjednu između Božića i Nove godine, 27. ili 28. prosinca te će tada biti i poznato tko je odabran da u idućih deset godina vodi objekt na Bunarini. Na pitanje zašto ponude nisu javno dostupne putem e-oglasnika javne nabave, odgovorio nam je da se ponude otvaraju usmenim putem i ne objavljuju se na e-oglasniku. Tamo će biti objavljena konačna odluka o odabiru idućeg tjedna.

Iako grad Pula evidentno tu nije našao neki interes, Dejan Janković iz tvrtke "Pulac" očito je našao prihvatljivu računicu u tom ulaganju. Na pitanje u što misli ulagati dobije li koncesiju, odgovara nam da, koliko je vidio, sam objekt traži dosta ulaganja od kuhinje, sortirnice, treba obnoviti podove i uglavnom će u to i utrošiti rečenih 150 tisuća eura, jer, tvrdi, nema namjeru išta mijenjati na Bunarini.

- Ja sam tu vrlo emotivan. Bunarina je naša i takva treba i ostati, za naše umirovljenike koji tamo rado svakodnevno borave! Stoga je i moja namjera da objekt bude kao i do sada otvoren cijelu godinu, da to bude mjesto za građane Pule, prvenstveno starije, ali i sve ostale goste. Uz postojeće sadržaje, razmišljao sam i o nečem novom, da ipak bude malo bogatija ponuda, ali da ne odstupa od tradicije, rezimirao je Janković.

Od Hrvoja Markulinčića, predsjednika JK "Uljanik", doznali su, pak, da odluku donose zajednički na razini Kluba, a ne on osobno te nam je tako i rekao da će odgovore na naša pitanja dostaviti nakon sastanka u Klubu.

Do direktora tvrtke Pula usluge i upravljanje Maria Peruška danas nismo uspjeli doći i saznati zašto se nisu javili na natječaj, no zato je svoje viđenje dao nezavisni pulski vijećnik Marin Lerotić koji je ispred Bunarine održao i konferenciju za novinare.

Vijećnik Marin Lerotić ispred objekta na Bunarini

- Pula usluge i upravljanje, trgovačko društvo u stopostotnom vlasništvu Grada Pule, nije se javilo na natječaj za koncesiju za ugostiteljski objekt na Bunarini koja je, znamo, već desetljećima okupljalište brojnih Puležanki i Puležana i svih onih koji žive i rade u Puli. Potpuno je nejasno zašto su se odlučili na ovakav salto mortale, iako je direktor Peruško uvjeravao u dva navrata kako će se javiti na navedeni natječaj, sukladno njihovim mogućnostima. Ono što smo mogli vidjeti iz izvještaja iz 2022. godine koje je zadnje cjelovito financijsko izvješće, kako restoran i kafić Bunarina godišnje prihoduju preko 420 tisuća eura, definitivno iznos koji nije mali pa je nejasno zašto se Grad Pula odrekao tog prihoda kada govorimo o uvjetima koji su bili za koncesiju, a to je ulaganje od 150 tisuća eura u deset godina. Nije riječ o nekom velikom iznosu jer je to 15 tisuća eura na godišnjoj razini, a mi smo na zadnjem Vijeću Herculanei dali 450 tisuća eura za nabavku dva voz. Ukoliko je 150 tisuća eura problem, vjerujem da se taj novac mogao naći u gradskoj blagajni kako bi se ova tradicija nastavila. Na kraju ostaje nada da će onaj tko dobije koncesiju zadržati ovo ili slično ruho koje će i dalje biti jedno od omiljenih, ako ne i najomiljenije okupljalište naših sugrađana. Ako već se nije javila Pula usluge i upravljanje mogli su se dogovoriti da se javi Pula parking, poduzeće u stopostotnom vlasništvu Grada koje je, prvo, visoko profitabilno i tih 150 tisuća eura u deset godina ne bi predstavljalo nikakav problem, a usto imaju u svom poslovanju ugostiteljsku djelatnosti i ugostiteljski objekt na Karolini. Rješenja je bilo, ne znam zašto se nisu javili, jer već danima nema nikakve reakcije iz Grada, osim lažnih optužbi i gluposti od strane gradonačelnika Filipa Zoričića, a nikakvu analizu nismo vidjeli niti razloge zbog kojih se od ovog odustalo, izjavio je vijećnik Lerotić.

Dodao je također kako su direktor i gradonačelnik trebali sjesti i odlučiti što je najbolje za građane.

- Nekada i ne možemo sva trgovačka društva gledati čisto kroz njihovu isplativost. Možda Pulapromet nije isplativ, što ćemo zbog toga ukinuti Pulapromet i nećemo više imati autobuse?! Nemojmo zaboraviti da je "Šumi more" zatvoren nakon 30 godina djelovanja, kamp NK Istre išao je u Bale, što je slijedeće - hoćemo prodati Fratarski jer nije ekonomski isplativ?! To je teški nonsens. A to se može vidjeti i iz toga da gradonačelnik Zorićić oko ove problematike kolegicu Dušicu Radojčić i mene optužuje da smo fašisti, rekao je na kraju Lerotić te dodao da je niz stvari i nelogičnosti na koje se gradonačelnik referira umjesto da je obrazložio zašto Bunarina više neće biti pod gradskim nadzorom, već je odlučio vijećnike i ispod pojasa napasti. Na pitanje smatra li da bi rješenje bila gradonačelnikova ostavka, odgovorio je da je ostavku ionako trebao dati odavno pa se ovo ne bi niti dogodilo.

U kratkom razgovoru s korisnicima Bunarine, brojnim umirovljenicima koji se ovdje druže, zabavljaju, kartaju i razmjenjuju svakodnevne dogodovštine, saznali smo da su im ovi trenuci itekako bitni i da ih ne bi željeli izgubiti. No, pribojavaju se da će se upravo to dogoditi, a rješenje ne vide.

"Pula će, zgubi li Bunarinu, zgubiti puno! Neki igraju na karte, neki ćakulivaju, a i lipo je misto. Šteta bi bila zbog tih ljudi da zapru. Ku daju koncesiju će doći niki drugi i će sve biti zaprto. Da je samo Bunarina?! Ma sve se zapire. Tužno je sve to skupa!", kratko su nam rekli.


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) VESELO NA OTVORENJU 'LIBRIĆA' U potrazi za tajanstvenim bićima koja još žive po Istri

"Vodimo vas na jedno putovanje Istrom, među jame, škulje, kanjone, rijeke, gradine i kaštele u kojima, kako kaže priča, još uvijek žive neka tajanstvena, nevidljiva bića. Ovim Librićem dotaknuli smo nešto dragocjeno, nešto što bi svaki narod trebao čuvati kao svoju baštinu, a to su narodne priče koje su u neka davna vremena prepričavana pored starih ognjišta", kazala je direktorica festivala Slavica Ćurković

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.