Nakon blokade kompletnog sustava u Županijskom centru za gospodarenje otpadom zbog čega se otpad već puna dva tjedna ne obrađuje u centru, priopćenjem se oglasila i Inicijativa "Čist zrak, duga ljubav". Napominju da "je Kaštijun još jednom pokazao svoje pravo lice".
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Centar kojeg mnogi hvale do te mjere da ga nazivaju apotekom, ovih dana svjedoči najvećem kvaru pogona od početka rada.
Kvar je do te mjere da je pogon zaustavio obradu otpada na čak deset dana.
Međutim, usprkos prekidu obrade otpada, centar je nastavio zaprimati otpad i deponirati ga u krugu centra na zastario način kako se to radilo posljednjih 50-tak godina na istome mjestu.
Usprkos uloženih 200 milijuna kuna, otpad se na lokaciji Kaštijun ovih dana odlaže kao da ni kuna nije uložena. Sramotno.
Naselja općine Medulin i ovaj su put podnijela žrtvu i podmetnula leđa za sve gradove i općine Istarske županije primajući sav njihov otpad kako se i sami ne bi našli u smradu vlastitog otpada. Otkrila se tako još jedna slabost sustava gospodarenja otpadom u Istarskoj županiji koja očito nije pripremljena i nema rješenje za hitne slučajeve u kojima je ugroženo zdravlje stanovnika Istre i turistička sezona. Rješenje se ovog puta našlo u deponiranju neobrađenog otpada na Kaštijunu.
Kvarovi i havarije se događaju, to nije sporno. O samom kvaru, zastoju pogona i rješenjima situacije je javnost detaljno upoznata pa ne bismo ponavljali sve što je rečeno posljednjih dana.
Međutim vrlo smo neugodno iznenađeni saznanjem da je, po Elaboratu za gospodarenje otpadom propisano da se, u slučaju nemogućnosti obrade otpada, na vanjsku plohu može odložiti neobrađeni otpad u maksimalnom trajanju od trideset dana. To je nedopustivo i vrlo smo neugodno iznenađeni takvim rješenjima koja niti najmanje ne uvažavaju položaj okolnog stanovništva te utjecaj takvog rješenja na nas. Proteklih godina imali smo velikih problema sa dovoženjem prekomjernih količina otpada na Kaštijun i prebacivanjem svih posljedica tog problema samo na nas, stanovnike okolice Kaštijuna. Nama je dosta takvog odnosa, kao da smo u nekom rezervatu smrada. Stoga hitno zahtijevamo donošenje plana za iznimne situacije kojim će se ukloniti bilo kakva mogućnost odlaganja neobrađenog otpada na vanjske plohe ŽCGO Kaštijun.
Moramo iskoristi ovu priliku i za uputiti snažan protest protiv politike komunalnih društava Istarske županije koja ne žele prihvatiti neminovno poskupljenje usluge odlaganja otpada.
Naime, takvom politikom opet se sve posljedice neuređenog sustava za gospodarenje otpadom u Istarskoj županiji prebacuju na nas. Pogreške koje su napravljene prilikom projektiranja Centra i odabira lokacije netko mora platiti. Jedini ispravan način je da čitava županija solidarno snosi cijenu takve promašene politike. Visoka cijena obrade miješanog komunalnog otpada je nužnost ali i dodatna motivacija građana i ostalih korisnika da više recikliraju.
Po poznatoj logici ‘najbolje shvaćamo kad osjetimo po svom džepu’, nadamo se da će svi shvatili kako je najisplativije rješenje, a uz to i najzdravije, što veći stupanj recikliranja na vlastitom pragu. Uz to, tom cijenom bi se omogućilo financijski pokriti troškove zbrinjavanja viškova na drugoj lokaciji.
Ova havarija pogona na Kaštijunu je samo još jedan u nizu dokaza kako ŽCGO jednostavno nije održiv na ovoj lokaciji i kako, u najmanju ruku, Istri treba još jedan takav centar i to hitno.
Nakon iskustva sa Kaštijunom sigurni smo da bi novi Centar imao potpuno drugačiju tehnologiju i principe rada. Problem Kaštijuna za nas na samom jugu Istre nije samo zdravstveni problem (da, koliko god se neki trsili dokazati suprotno – smrad jest i zdravstveni problem, ako ne direktno, indirektno sigurno) i dramatično rušenje kvalitete života nego je i veliki ekonomski
problem. Iz navedenih razloga Centar se jednostavno mora zatvoriti u najkraćem mogućem roku", priopćili su iz Inicijative "Čist zrak, duga ljubav".