Politika i društvo

IZBORI U OSMOJ IZBORNOJ JEDINICI (8)

GORDANA DERANJA (FOKUS/REPUBLIKA) Bržim pravosuđem i visokim kaznama uštedjelo bi se najmanje pet milijardi eura i otuda se može osigurati novac za zdravstvo, školstvo i vrtiće

-Zato je jako važno poticati istraživačko novinarstvo i zviždače koje treba nagraditi iz posebnog fonda koji bi se punio u iznosu od 10% “spašenih” javnih sredstava, smatra Deranja


 
6 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini

-Zato je jako važno poticati istraživačko novinarstvo i zviždače koje treba nagraditi iz posebnog fonda koji bi se punio u iznosu od 10% “spašenih” javnih sredstava, smatra Deranja

Je li budućnost pulskog zaljeva turizam ili industrija? Treba li država vlasništvo nad zemljištem prepustiti gradu Puli? Treba li država nastaviti financirati brodogradilište Uljanik i dokad? Na koji način treba riješiti problem zagađivanja pulske cementare?

Država ima vlasništvo nad pulskim zaljevom isključivo zato što je tu Uljanik, inače bi zaljev bio u vlasništvu grada. Nažalost, propuštene su radnje za povrat zemljišta gradu. Sada je država stopostotni vlasnik i najvjerojatnije će prodati Uljanik. Da je bilo drugačije tu je bilo prostora za industriju u manjem obimu, javne I kulturne sadržaje i uslužne. Cementara mora poštovati sve ekološke standarde i to se mora rigorozno pratiti.

Na koji način riješiti problem Kaštijuna, treba li ga premjestiti? Kako urediti gospodarenje otpadom u Istri, a da nije sav teret na južnoj Istri?

Kaštijun je tek malo bolje smetlište. Ili ga treba srušiti pa sagraditi po najsuvremenijoj tehnologiji ili njime gospodariti na održivi način. Predviđen je isključivo za komunalni otpad, međutim nerazumnim gospodarenjem deponira se i bio otpad pa čak i mulj iz separatora što je potpuno nedopustivo. Metis ima znatno višu cijenu preuzimanja bio otpada pa se onda taj otpad trpa zajedno s komunalnim. Gradovi i hoteli na taj način rješavaju svoj problem a stanovništvo uz Kaštijun, pogotovo ljeti, trpi smrad i zagađenost. Otpad treba gledati kao sirovinu koja mora donositi zaradu a ne komunalne gubitke. Zarada se može ostvariti od proizvodnje električne energije ili toplinske energije, pa sve do granulata iz plastike. Na otpadu se može dobro zaraditi i u isto vrijeme otvoriti nova zelena radna mjesta.

Je li Istra previše ovisna o turizmu? Koji je najbolji smjer razvoja istarskog turizma? Kako bi riješili problem pretjerane apartmanizacije (treba li ograničiti novogradnju) uz, u isto vrijeme, premalo stanova za mlade?

Nije problem u turizmu nego u pohlepi, neznanju upravljanja gradovima i općinama. Nedostatak infrastrukture, parkinga, zagušene prometnice, nedostatak vode, doveo je do nemogućnosti suživota mještana i turista. S druge strane objekti koji niču po poljima skupo se prodaju strancima koji uglavnom tu ne žive, a po ljeti bez kontrole iznajmljuju svoje nekretnine. Za to je krivo loše planiranje prostora koja je dovelo do pretjerane izgrađenosti građevinskog zemljišta.

Zalažem se za priuštivo stanovanje za mlade i njihove obitelji. Cilj je izgraditi i staviti na raspolaganje stanove za dugoročni najam uz poticanje aktivacije imovine za mlade obitelji

Na koji način zaustaviti bespravnu gradnju (tri ključna koraka). Treba li strože kažnjavati daljnju devastaciju prirode uključujući i ilegalne otpade? Treba li nadležne inspekcije i odluke o kaznama spustiti na lokalnu i regionalnu razinu?Tko bi u tom slučaju bio odgovoran za provođenje rušenja bespravnih gradnji? 

-Bespravnu gradnju i betonizaciju obale treba drakonski kažnjavati i to mora biti u nadležnosti gradova I općina. Potrebna je totalna reorganizacija javne uprave u kojoj što više toga treba decentralizirati na lokalni nivo. Da bi to funkcioniralo potrebno je osposobiti kvalitetan lokalni i regionalni kadar koji se mora dobro platiti.

Kako vidite istarsku energetsku budućnost? Na koji način pristupiti ogromnom broju zahtjeva za postavljanje solarnih panela? Podržavate li gradnju vjetroelektrana na moru?

-Naša obala nema konfiguraciju za gradnju vjetroelektrana na moru, zato se tome protivim. Ponavljam, veliki je potencijal leži u korištenju otpada za proizvodnju struje i toplinske energije. Podržavam solarne panele ali i to mora biti strateški promišljeno.

Koja tri ključna koraka za poboljšanje stanja u zdravstvu, kako spriječiti odljev kadrova? Kako spriječiti odljev kadrova u obrazovanju? Trebaju li svi vrtići biti besplatni i odakle financije za to?

Reforma zdravstva pod hitno. Planiramo ojačati reviziju u financijskom poslovanju zdravstvenih ustanova. Za početak vaučeri kojima pacijenti koji ne dobiju uslugu u bolnici mogu ići privatno i to na teret HZZO-a. Maknuti politiku od biranja ravnatelja, specijalizirati bolnice na način da svi imaju sve potrebne odjele uz obaveznu modernu prvu pomoć u svim gradovima. Odljev liječnikai medicinskog osoblja moguće je zaustaviti samo uz primjerenija primanja.

Potrebna je dubinska reforma obrazovanja. Djecu treba rasteretiti, osloboditi ih pritisaka, edukacija mora bitiuz više logike, a manje bubanja napamet. Škola je pravo mjesto, a ne privatne instrukcije, gdje se treba dobiti znanje uz više prakse u srednjem i visokom obrazovanju koje mora biti jače povezano s tržištem rada. Podržavam besplatne vrtiće. Planiramo značajno povećati iznose dječjeg doplatka i u cjelini subvencionirati kvalitetne obroke za djecu do završetka školovanja

Koja su po vama tri najveće istarske korupcijske afere? Jeste li zadovoljni pravnom državom i, ako niste, na koji bi način poboljšali stanje u istarskom pravosuđu? Kako ojačati borbu protiv korupcije u Istri?

Borba protiv korupcije kreće od vrha. Politiku treba potpuno maknuti iz pravosuđa koje mora biti potpuno transparentno što se može postići digitalizacijom svih procesa. Visokim kaznama i bržim pravosuđem uštedjelo bi se najmanje pet milijardi eura i otuda se može osigurati novac za zdravstvo, školstvo i vrtiće. Imamo spektakularna uhićenja, brojne članke o korupcije ali često bez epiloga. Nema presuda i puno toga se zataška. Zato je jako važno poticati istraživačko novinarstvo i zviždače koje treba nagraditi iz posebnog fonda koji bi se punio u iznosu od 10% “spašenih” javnih sredstava.

Treba li u Istri smanjiti broj općina i, ukoliko treba, koje općine ukinuti? Kako zaustaviti stranačku „bonamenat” politiku uhljebljivanja?Mi nismo apriori za ukidanja, sve što je samoodrživo može, ostalo nestaje. Protiv bonamenata može se jedino borbom protiv korupcije i klijentelizma, brzim postupcima i visokim kaznama.

Treba li nakon 20 godina ukinuti tvrtku Brijuni Rivijera? Je li elitni turizam budućnost za Brijune?

Iskreno, ne razumijem benefite i svrhu postojanja Brijuni rivjere. Mislim da Brijune kao biser ne treba forsirati u smjeru elitnog turizma jer će to sam otok učiniti nedostupnim. Potrebno je u svemu treba naći mjeru.

Liberalizacija ili limitiranje abortusa; Istospolni brakovi i pravo na udomljavanje djece; Treba li politika prema ilegalnim migrantima biti oštrija? Treba li ograničiti uvoz strane radne snage? Treba li zabraniti molitelje na javnim mjestima?

Po pitanju abortusa podržavam pravo žena na izbor. Također, podržavam istospolne brakove I njihovo pravo na udomljavanje djece. Najbitnije je realno sagledati interes djece.

Ilegalne migracije treba strogo kontrolirati. Uvoz radne snage ne smije biti stihijski nego treba omogućiti integraciju kroz poznavanje jezika. Uvoz ne smijemo ograničavati kad smo pola milijuna svojih otjerali. Potrebna je veća kontrola agencija jer mnogi stranu radnu snagu doživljavaju kao robu s kojom se često neodgovorno ponašaju i još na tome masno zarađuju.

Vezano za molitve na javim mjestima smatram da svatko ima pravo na svoju vjeru ali moraju postojati granice. Klečavci nisu tamo jer se istinski mole nego to koriste za upućivanje svojih zahtjeva što je sasvim neprimjereno. Zamislimo da sve vjeroispovjesti izađu na trgove i da objavljuju za što se mole…

Jeste li zadovoljni stanjem medijskih sloboda u Istri? (ocjena od 1 do 10)

Dajem ocjenu pet.


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.