Politika i društvo

Sporni prilozi iz sporta

HRT kažnjen sa 100.000 kuna zbog prikrivenog oglašavanja, ravnatelj Šveb s 10.000

Sporni prilog bio je emitiran u sklopu izvještavanja o ždrijebu UEFA-e 13. prosinca prošle godine, u emisijama Dnevnik 2 i Dnevnik 3 - rubrika Sport


 
1 min
HINA

Sporni prilog bio je emitiran u sklopu izvještavanja o ždrijebu UEFA-e 13. prosinca prošle godine, u emisijama Dnevnik 2 i Dnevnik 3 - rubrika Sport

Vijeće za elektroničke medije (VEM) izreklo je HRT-u prekršajni nalog od 100.000 kuna, a zbog prikrivenog oglašavanja jedne kladionice tijekom prijenosa intervjua s nogometnim reprezentativcem Ivanom Rakitićem prekršajnu kaznu od 10.000 kuna 'zaradio' je i glavni ravnatelj HRT-a Robert Šveb.

HRT-u kao nakladniku i ravnatelju Švebu i kao odgovornoj osobi, kako se doznaje u ponedjeljak, ovo je prvi prekršajni nalog izrečen ove godine zbog propusta u programu te je kazna nedavno i plaćena. 

Vijeće za elektroničke medije, saznaje se, tu je odluku donijelo jednoglasno na sjednici održanoj krajem siječnja, a na temelju odredbi Zakona o elektroničkim medijima.

Sporni prilog bio je emitiran u sklopu izvještavanja o ždrijebu UEFA-e 13. prosinca prošle godine, u emisijama Dnevnik 2 i Dnevnik 3 - rubrika Sport.

U VEM-u zaključuju da je HRT prekršio odredbe zakona prema kojima "audiovizualna komercijalna komunikacija mora biti odmah prepoznatljiva kao takva", kao i odredbe da u programu "nisu dopuštene prikrivene audiovizualne komercijalne komunikacije".

Hini su sa HRT-a potvrdili da je izrečena kazna već plaćena, a vodstvo nacionalnog radija i televizije poručilo je da takve propuste u programu više neće tolerirati.


FOTO: Wikipedia

Nastavite čitati

Poštovani gospodine Plenkoviću, digli ste si plaće, a kada će na dnevni red doći medijske slobode i prava novinara?

Sindikat novinara Hrvatske upozorava i na činjenicu da novinari/ke za svoj odgovorni i društveno važni rad za javno dobro zarađuju u prosjeku svega 1.043 EUR neto. Usto, samo u dva javna medija redovito se obnavljaju kolektivni ugovori, dok u privatnim medijima gotovo  u potpunosti izostaje i socijalni dijalog i zaštita radničkih prava i kolektivni ugovor. Time se medijskim radnicima u RH krši temeljno ljudsko pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje iako EU od svih članica traži pokrivenost od 80 posto tržišta rada kolektivnim ugovorima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.