Nastavlja se obračun između aktivista te investitora i izvođača radova na nogometnom igralištu i šetnici na Valkanama. Grupa građana među kojima su i aktivistice Lidija Udovički, Azra Šljivo, Gordana Vidak i Nataša Medančić podnijeli su jučer „Zahtjev za zaustavljanje nezakonitosti i za žurno postupanje po podnesenim kaznenim prijavama i zahtjevima za provođenje inspekcijskih nadzora” koji su dostavili DORH-u, USKOK-u, Državnom inspektoratu, Hrvatskim Šumama i Vladi Republike Hrvatske.
U zahtjevu od Županijskog državnog odvjetništva u Puli (Građansko-upravni odjel) očekuju da „zatraži od suda hitnu privremenu mjeru zaustavljanja svih radova na predmetnim katastarskim česticama čiji je Republika Hrvatska izvanknjižni vlasnik. Tražimo od Državnog inspektorata Republike Hrvatske da hitno izađe i kazni odgovorne za sječu stabala bez doznaka Hrvatskih šuma te tražimo od ODO Pula poduzimanje hitnih radnji kako bi se kaznili svi odgovorni za ugrožavanje zdravlja i života ljudi izvođenjem opasnih radova iz članka 221. Kaznenog zakona, kao i svi odgovorni za kazneno djelo pustošenja šuma iz članka 209.”
Aktivisti tvrde da investitor Pula Sport d.o.o. nema svu zakonom potrebnu dokumentaciju za izvođenje radova.
- Građani su, čim su utvrdili da se krenulo sa sječom šume bez potrebnih doznaka Hrvatskih šuma te da se sijeku stabla i izvan zone obuhvata građevinskih dozvola, zbog pasivnosti tijela koja su trebala reagirati i spriječiti nezakoniti početak gradnje i posljedično nezakonitu sječu stabala, od 2. listopada 2023. izašli u šumu te od tada svakodnevno svojim tijelima brane nezakonitu sječu stabala braneći time javni interes Republike Hrvatske za koji su zadužene Hrvatske šume i DORH. Reakcija Grada Pule i Pula sport d.o.o. kao investitora bila je da su bageri krenuli na građane koji su svojim tijelima grlili drveće da bi ih zaštitili od nezakonite sječe, piše u zahtjevu.
Ključni dokaz temeljem kojeg traže obustavu radova je emajl upraviteljice Šumarije Pula Irene Mišković koja je 20. rujna ove godine izvijestila investitora da ne smije sječi šumu do okončanja spora između države i Grada Pule.
- Investitor je obaviješten da ćemo pokrenuti postupke prijave bespravne sječe u slučaju daljnjih izvođenja radova na predmetnoj nekretnini, napisala je upraviteljica Mišković. Slično misle i aktivisti koji se kao umješači žele uključiti u spor između države i grada.
- Hrvatske šume su potvrdile da doznake za sječu stabala nisu izdane i da ne mogu niti biti izdane jer nisu riješeni vlasničko pravni odnosi na navedenim česticama s obzirom na to da je u toku spor između Republike Hrvatske i Grada Pule. Naime. Republika Hrvatska je izvanknjižni vlasnik tih čestica, te Grad Pula ne može vršiti sječu navedenih stabala iako su sami sebi izdali građevinsku dozvolu, a Županija odobrenje za sječu stabala, tvrde potpisnici zahtjeva koji je u njihovo ime potpisala zagrebačka odvjetnica Sandra Marković.
Dodaju i da izvođač radova ruši stabla i izvan granica gradilišta koje, tvrde aktivisti, nije propisno označeno i ograđeno.