“Zoran Milanović htio me je smjestiti u zatvor”, rekao je danas počasni predsjednik IDS-a Ivan Nino Jakovčić gostujući na HTV-ovoj emisiji “Nedjeljom u 2”.
“Imam takva saznanja”, objasnio je Jakovčić “volio bih to raščistiti s njime, osoba koje mi je to rekla je iznimno povjerljiva osoba i poznata osoba još uvijek i danas. A u jednom trenutku Milanović je jednom od mojih najboljih prijatelja Veljku Ostojiću napravio vrlo, vrlo loše stvari, to mu nikad neću zaboraviti.”
Saznalo se i to da Milanoviću neće zaboraviti ni to što je onemogućio otvaranje The Wall Cultural Centra na Muzilu u Puli (spomenuo je i dva susreta sa članom Pink Floyd-a Rogerom Watersom), a ni to što nije učinio ništa za Brijune”.
Nakon uvodnog priloga, tijekom kojeg se saznalo da arhiva HRT sadrži više od 1700 zapisa o bivšem predsjedniku IDS-a, istarskom županu, ministru za europske integracije i europarlamentarcu, i to ne samo vezanih za politiku već i za pitanje imovine najistaknutijeg istarskog političara u zadnja tri desetljeća (a bilo je i riječi o kontroverznoj kupnji sela Sv. Juraj za 70.000 kuna te o njegovoj izgradnji bez dozvole, ali i prostora za glazbenika Bruna Langera iz Atomskog skloništa koji je za Jakovčića rekao da nije istarski Tuđman već istarski Sanader), Aleksandar Stanković je otvorio emisiju sintagmom “mani pulite” (čiste ruke), aludirajući na epohalnu sudsku istragu političke korupcije u Italiji koja je početkom devedesetih prošlog stoljeća dovela ne samo do nestanka povijesnih stranaka (demokršćani, komunisti, socijalisti, ali i drugi), već i do propasti tzv. Prve Republike i neslavnog kraja velikih političkih imena.
“Nino nije uzeo ni jednu lipu, a kamo li kunu.” Nijedan istarski političar nije završio u zatvoru.
“Kako biti čistih ruku, tako dobro živjeti i kupovati nekretnine, kupovati cijela sela i prodavati ih, a sve to uz politiku, kako se to može?”, prenio je Stanković pitanje gledatelja.
“Da sam ja uzeo ne jednu kunu, već jednu lipu da sam uzeo, i lijevi i desni - jer me nijedni ni drugi nisu voljeli, smetao sam i jednima i drugima, čak više lijevima nego desnima - znate gdje bih ja sada bio. U Istri je bilo pokušaja namještanja raznih stvari (na teret lokalnih političara op.u.), ali kao što vidite ni jedan istarski političar nije završio u zatvoru. Svašta se pisalo o meni, ali Nino nije uzeo ni jednu lipu, a kamo li kunu.”
Upravo je u tom kontekstu spomenuta Milanovićena nakana da Jakovčića smjesti u pržun, čemu je slijedilo Stankovićevo obznanjivanje da ga je nakon zadnjeg gostovanja Jakovčića u njegovu emisiju – koju je sam Jakovčić doživio traumatski – branio upravo Milanović rekavši da se “s Jakovčićem ne može tako razgovarati”. Primijetio je Jakovčić da se Milanović "u zadnjih dvadeset godina ipak popravio: kada sam ga na filmskom festivalu u Motovunu ponudio najboljim istarskim pršutom i najboljim istarskim maslinovim uljem, to njemu ništa nije valjalo. Sada je istarsko ulje poklonio kraljici Španjolske".
Jakovčić je objasnio porijeklo svoje imovine time da je “kao klinac” 1987. otvorio privatno poduzeće u Austriji te je zastupao i američke, francuske i talijanske firme, ostvarivajući veliku zaradu. Dodao je da selo Sv. Juraj ("kad sam ga kupovao prijatelji su mi govorili da sam lud") veliko svega 400 kvadrata, dakle kao prosječna obiteljska kuća u Istri, ali i to da je ono postalo “simbol razvoja središnje Istre” u kojoj se tijekom 1990-tih ostvarivalo samo 10.000 noćenja, dok sada ta brojka premašuje 1.700.000. U devedesetima je središnja Istra brojila samo jedan bazen, sada ih ima 4.500, stoga treba pripaziti da ne dođe do samouništenja jer je “u nekim dijelovima Istra preizgrađena”, kazao je Jakovčić.
"Trebalo bi zaista goriti u Hrvatskoj da se ja vratim u politiku"
Upitan je li je još uvjiek u politici ili nije, Jakovčić je odgovorio da ga politika i dalje zanima i prati je, ali da nema namjeru baviti se hrvatskom nacionalnom politikom te da mu je zanimljiv Brisel, jer “voli različitosti” i tamošnji angažman s liberalima. Drago mu je biti i članom Istarske županiijske skupštine, s time da na izbornoj listi bude postavljen na mjesto broj 10, jer je to broj Maradone, Pelea i Messija.
"Trebalo bi zaista goriti u Hrvatskoj da se ja vratim u politiku", rekao je “ali sada ne gori”, kazao je.
“Plenković jedini ozbiljni političar u Hrvatskoj"
Vezano uz sadašnju hrvatsku politiku, na pitanje kako Milanovića vidi kao predsjednika republike, Jakovčić je odgovorio da se radi o vrlo kontradiktornoj osobi, te da način na koji on predstavlja državu definitivno nije dobar; “teško je objasniti mojim liberalima u Briselu šta on to govori”.
Izrazivši uvjerenje da ni Milanović ni Plenković nisu korumpirani političari, Jakovčić je prezicirao kako nikada nije, niti će ikada, glasati za HDZ, niti će s njime IDS ići u koaliciju. Međutim, prema njegovoj ocjeni “danas je jedini ozbiljni političar u Hrvatskoj upravo Andrej Plenković. Dodao je kako bi jako volio vidjeti Plenkovića na mjestu predsjednika Europske komisije.
Screenshot: Nedeljom u 2
Kajin i Miletić su pogriješili što su napustili IDS
Bilo je govora i o bivšim i sadašnjim političarima. ”Za Račana ne mogu reći ništa loše, čak je i Sanaderov prvi mandat bio pristojan, tada nisam imao osjećaj da taj čovjek krade, dok u drugom je to bilo očito. Jadranka Kosor je bila dobra premijerka, Mateša je bio odličan premijer jer je odličan Predsjednik hrvatskog Olimpijskog odbora”.
Za Damira Kajina (“dobro vodi Buzet”) i Borisa Miletića, ("htio mi je zabraniti istupe u hrvatskim medijima”) Jakovčić je rekao da su pogriješili što su izašli iz IDS-a. Kazao je i to da je Miletić bio dobar predsjednik stranke i gradonačelnik Pule, ali da se u zadnje dvije godine “nešto loše dešavalo”.
Sada kao župan funkcionira “solidno”, dodao je.
Spomenuo je i Luciana Delbianca, čovjeka “koji je zadužio Istru, on me doveo u IDS”. Jakovčić je za predsjednika SDP-a Peđu Grbina rekao da ga poštuje, ali da “SDP ovako kako funkcionira neće doći na vlast”.
Relativizirao je i aktualnu očitu krizu u IDS-u: “Istraživanja pokazuju da će HDZ glatko dobiti izbore, a IDS će i dalje pobjeđivati u Istri. Izgubili smo gradove ali nismo izgubili birače”. O aktualnom predsjedniku IDS-a Daliboru Pausu Jakovčić je rekao da je on " zanimljiv dečko, profesor matematike, samozatajan i zato IDS-a ima manje u medijima, nazovite ga", poručio je Stankoviću.
Lungomare i Brijuni Rivijera
Kada ga je Stanković upitao što misli o referendumu protiv izgradnje velebnog hotela na pulskom Lungomareu, Jakovčić je odgovorio kako je na strani zdravog razuma.
“Mislim da ćemo teško obnoviti Uljanik ili proizvoditi svemirske brodove”, te je naglasio kako je Istra odlična u turizmu i gastronomiji, a tu je i Infobip. “Mi smo pomogli Infobipu na početku i jako sam sretan što imamo Infobip, neovisno o tome što politički drugačije razmišljamo”.
Jakovčić je rekao kako danas ne bi razgovarali o ovakvih hotelima na lokacijama kao što je Lungomare da je projekt Brijuni Rivjiera oživio kako je trebao i da ga nisu blokirali Marina Matulović Dropulić i Zoran Milanović. “Dobra ideja”, komentirao je Jakovčić kada mu je Stanković sugerirao da se za novi zamah projekta obrati Plenkoviću.
“Nisam alkoholičar. Otvaram vinski muzej”
Odgovarajući na izravno pitanje da li je alkoholičar, odgovorio je da nije: “vino mi je dovoljno opijujuće, omamljujeće”, a rekao je i da nije ni probao kokain. Najavio je i to da je na području između Grožnjana i Motovuna kupio derutnu zgradu u kojoj će otvoriti vinski muzej: donji kat bit će posvećen njegovom ocu Boži, koji je bio u logoru Dachau i na Golom otoku, inženjeru vinogradarstva koji mu govorio da se ne bavi politikom, te da ga je naučio nečemu što je važno i u politici i životu - imati čiste ruke.
Nino nekretnino
Bilo je još riječi o odnosu s Tuđmanom u doba kad je IDS zastupao ideju o Istri kao autonomnoj regiji (i o konfliktima zbog dvojezičnosti) i o saznanjima kako su ga tajne službe prisluškivale godinama, o "plaćenoj suradnji" s kontroverznim poduzetnikom Dankom Končarom, o neizbježnosti prihvaćanja Schenegena i uvođenja eura, o potrebi solidariziranja s Ukrajinom i suđenju Putinu kao ratnome zločincu, o činjenici da je Jakovčić bio najaktivniji europarlamentarac u svom mandatu, ali i o tome da se će Titovi pioniri oduprijeti eventualnoj iredentističkoj politici nove desničarske premijerke Italije Giorge Meloni."Tito, ali i Tuđman i Franjo Josip bili bi danas zadovoljni sa mnom."
Tijekom emisije Stanković je često naglašavao Jakovčićevu potrebu izražavanja u trećem licu, i kako mu je “ja, ja, ja” stalno prisutno u govoru.
“Za mene su rekli da sam istarski kralj, istarski car, al ja sam samo Nino”, rekao je Jakovčić “ili Nina”, ironično dodirnuvši svoju dugu kosu.
“Ili Nino Nekretnino”, zaključio je Stanković.