Jessica Acquavita, aktualna zamjenica župana Istarske županije ispred Talijanske nacionalne zajednice, odlučila se ponovno kandidirati za istu funkciju na predstojećim lokalnim izborima u svibnju. Potvrdila nam je svoju odluku nakon što je istu najavila u statusu na svom profilu na Facebooku, gdje, između ostalog, napisala: „Iskustvo stečeno u posljednje četiri godine i prije svega vaša podrška potiču me da nastavim političko djelovanje usmjereno na zaštitu naših prava, na vrednovanje našeg jezika, kulture i identiteta, te na vidljivost naše autohtone zajednice. Zato sam ovdje da još jednom zatražim vaše povjerenje. Jer mi postojimo! I idemo dalje zajedno!”
Baš kao i prije četiri godine, Jessica Acquavita ide na izbore kao nezavisna kandidatkinja. To znači da se neće pridružiti nijednoj stranačkoj ili drugoj listi, pa ni listi aktualnog župana Borisa Miletića „Ostajem nezavisna, kandidiram se isključivo za funkciju zamjenice župana/iced koja predstavlja talijansku nacionalnu zajednicu, a ne za Županijsku skupštinu”, objasnila nam je, a na pitanje osjeća li se pozvanom dati preporuku za neku listu ili nekog od kandidata i kandidatkinja za funkciju župana, odgovorila je da ne želi davati nikakve upute o tome kako glasovati.
„Ono što ipak želim reći”, nastavila je, „jest pozvati sunarodnjake da izađu na izbore i da glasaju i za kandidate i kandidatkinje talijanske manjine, koristeći svoje pravo na dvostruko glasovanje. Zatražite glasački listić i u općinama gdje se možda pojavio samo jedan kandidat te, a ako vam se ne sviđa, jednostavno nemojte zaokružiti njegovo ime, no važno je da izađete na izbore”, poručila je Acquavita glasačima i glasačicama talijanske nacionalne zajednice u županiji.
Govoreći o svom četverogodišnjem iskustvu na funkciji zamjenice župana Istarske županije ispred Talijanske zajednice, Jessica Acquavita iznijela je pozitivnu ocjenu. „Rekla bih da je ključna riječ mog mandata bila uspostava konstruktivnog dijaloga, ili poboljšanje tog dijaloga tamo gdje je već postojao, ne samo s Talijanskom unijom, već i sa Županijskim vijećem za nacionalne manjine, čak i u slučajevima kada se naši početni stavovi nisu podudarali.”
„A kakav je bio dijalog sa županijskom upravom i sa županom?”, pitamo je. „Odgovor ostaje isti”, kaže Jessica Acquavita, „dijalog je postojao i postigli smo brojne rezultate. Mislim na izdvajanje sredstava za novu talijansku osnovnu školu u Novigradu, na dvojezičnu prometnu signalizaciju koja se treba standardizirati. Riječ je o trogodišnjem projektu koji je započeo ove godine, za što su sredstva predviđena u županijskom proračunu. Želim podsjetiti i na sporazume potpisane s raznim gradovima i općinama gdje je službeno prisutna dvojezičnost, na temelju kojih potom financiramo tečajeve talijanskog jezika za predškolsku djecu te vijesti na talijanskom jeziku na radijskim postajama. Dakle, ne samo dijalog s regionalnom upravom, osobito Odjelom za manjine te onim za kulturu i zavičajnost, već i s lokalnim i gradskim/općinskim upravama kada je riječ o važnosti promicanja talijanskog jezika i dvojezičnosti. Posljednji važan signal bila je odluka Županijske skupštine kojoj je jednoglasno odobrila dodavanje prijevoda na talijanski jezik nazivima hrvatskih škola čiji je osnivač Županija.”
Što se tiče činjenice da se na predstojećim lokalnim izborima mnogo Talijana odlučilo kandidirati na raznim razinama, Jessica Acquavita je istaknula kako „vjerojatno će biti i drugih imena i možda drugih lista”, dodajući da ona ostaje neovisna i da će, bude li ponovno izabrana, biti otvorena za operativnu suradnju s pripadnicima Talijanske zajednice, neovisno o tome budu li izabrani kao nezavisni kandidati/ kandidatkinje ili s nekih stranačkih i drugih lista.