Besplatno parkiranje povodom Dana Grada Pule i Dana vatrogastva – Sv. Florijana
Javnoj vatrogasnoj postrojbi Pula omogućeno je korištenje dijela javne površine na parkiralištu Karolina u svrhu održavanja vatrogasne manifestacije
Zabrinjavajuća je financijska pozicija Kaštijuna. Pet milijuna eura je akumulirani gubitak, a 3,7 milijuna je upisani kapital. Dok sam bio član Nadzornog odbora, shvatio sam da problem Kaštijuna ne leži u samom Kaštijunu, već u cjelokupnom gospodarenju otpada u Istri, koji je nepotpun, manjkav, te nam fale sortirnice i kompostane, vjerojatno i bioplinsko postrojenje, a ništa od toga nije napravljeno, ustvrdio je Darko Brborović
Zabrinjavajuća je financijska pozicija Kaštijuna. Pet milijuna eura je akumulirani gubitak, a 3,7 milijuna je upisani kapital. Dok sam bio član Nadzornog odbora, shvatio sam da problem Kaštijuna ne leži u samom Kaštijunu, već u cjelokupnom gospodarenju otpada u Istri, koji je nepotpun, manjkav, te nam fale sortirnice i kompostane, vjerojatno i bioplinsko postrojenje, a ništa od toga nije napravljeno, ustvrdio je Darko Brborović
Danas je ispred Županijskog centra za gospodarenjem otpadom Kaštijun održana konferencija za medije Lorene Boljunčić, kandidatkinje za gradonačelnicu Pule i Darka Brborovića s njezine nezavisne liste, koji je ujedno i bivši član Nadzornog odbora Kaštijuna.
Boljunčić je na početku istaknula da se nalazimo pred samim početkom turističke sezone, a da nije napravljen niti jedan korak naprijed u rješavanju problematike Kaštijuna te podsjetila da je prije godinu dana cijeli Nadzorni odbor dao ostavku kako bi upozorio da se ne radi dovoljno brzo i kvalitetno na rješavanju problema.
- Prije šest mjeseci ŽCGO Kaštijun je raskinuo ugovore s komunalnim poduzećima i još uvijek ne znamo koji će to biti novi uvjeti, te kada će novi ugovori biti potpisani. Zadnje četiri godine su obilježene s jako puno izmjena Uprava Kaštijuna, te s jednom nefokusiranošću na stvarno rješavanje problema, koje je onda i rezultiralo ostavkom cjelokupnog Nadzornog odbora.
Boljunčić navodi kako smatra da se pod hitno moraju napraviti novi ugovori s komunalnim poduzećima.
- Kada to kažem, mislim da se treba ozbiljno sjesti i dogovoriti koje količine i koje vrste otpada smiju dolaziti na Kaštijun. Potom treba stalno provjeravati sadržaj otpada koji dolazi na Kaštijun, te ako se radi o mokrom otpadu, kojega je lako detektirati zbog curenja tekućine iz kamiona, onda mu nije mjesto na Kaštijunu, poručila je Boljunčić.
Također je podsjetila da su se mogle vidjeti i druge vrste otpada koje završavaju na Kaštijunu, poput perilica za rublje, ribarskih mreža, pa do metalnih šipki, te ustvrdila da takav otpad ne smije dolaziti na Kaštijun.
- Smatram da se treba voditi detaljna evidencija, te obavijestiti javnost odakle takvi kamioni dolaze, s kakvim količinama i vrstom otpada. Smatram da će jedino zabrana dolaska takvim kamionima, potaknuti komunalna poduzeća drugih lokalnih samouprava u Istri, da krenu brinuti na svom području o recikliranju i razvrstavanju otpada. Oni moraju pronaći svoja rješenja, upozorila je Boljunčić, te nadodala da će se tako smanjiti količina otpada koji dolazi na Kaštijun, te će se smanjiti smrad koji se širi s njega.
Darko Brborović, nekadašnji član Nadzornog odbora Kaštijuna, kazao je da se do njihove ostavke dosta pokušavalo radilti na tehničkom poboljšanju Kaštijuna i istaknuo da tu ima još dosta prostora za daljnja poboljšanja.
- Zabrinjavajuća je financijska pozicija Kaštijuna. Pet milijuna eura je akumulirani gubitak, a 3,7 milijuna je upisani kapital. Dok sam bio član Nadzornog odbora, shvatio sam da problem Kaštijuna ne leži u samom Kaštijunu, već u cjelokupnom gospodarenju otpadom u Istri, koji je nepotpun, manjkav, te nam fale sortirnice i kompostane, vjerojatno i bioplinsko postrojenje, a ništa od toga nije napravljeno, ustvrdio je Brborović.
Brborović kao posljedicu toga vidi dolazak neadekvatnog otpada na Kaštijun, za koji navodi da je projektiran za otpad s vlagom od 30 do 50 posto.
- Maksimalna dnevna količina otpada koju može primiti Kaštijun je 390 tona, a u ljetnim mjesecima se to premaši i za 40 posto, a u tim uvjetima ne može ispravno raditi, s time čini život stanovnika u okolici nepodnošljivim.
Imajući sve to u vidu, a želeći skrenuti pažnju javnosti da je veći problem od samog Kaštijuna sustav koji čini gospodarenje otpadom u Istri, te nezadovoljni komunikacijom s komunalnim poduzećima, većinskim vlasnikom Gradom Pulom, i nezadovoljni brzinom rješavanja problema, dali smo kolektivnu ostavku kako bi skrenuli pažnju javnosti na te probleme", poručio je Brborović.
Brborović nadalje predlaže da se hitno mora dogovorit da preko ljeta ne dolaze dodatne količine otpada, te kao alternativu vidi odvoz otpada izvan Istre.
- To je skupo, ali to se mora napraviti. Smatram da je potrebno pod hitno početi skupljati kuhinjski otpad iz velikih hotelskih kuća, kampova i restorana koji je najneugodniji za stanovnike u okolici. Također nema nikakve potrebe da se bio masa ovdje dovozi, od održavanja parkova, to se može riješiti s kompostanama, te naravno smatram da rad Kaštijuna treba i mora biti otvoren i transparentan, jer je to jedini način da se vrati povjerenje javnosti, istaknuo je.
Javnoj vatrogasnoj postrojbi Pula omogućeno je korištenje dijela javne površine na parkiralištu Karolina u svrhu održavanja vatrogasne manifestacije
Ustanova trenutačno pruža usluge na nekoliko lokacija koje su fizički udaljene jedna od druge te će se novom, suvremeno opremljenom zgradom pod jednim krovom pružiti bolja i efikasnija skrb za sve korisnike
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.