Politika i društvo

KAŠTIJUN 'UBAČEN' NA DNEVNI RED GRADSKOG VIJEĆA

MARIJA MARKOVIĆ NIKOLOVSKI oplela po Možemo! 'Oni su odgovorni što je s Kaštijuna maknuta jedina stručna direktorica' DUŠICA RADOJČIĆ: 'Rad uprave na čelu s Vesnom Dukić je, uz loše političke odluke IDS-a, uzrok svih današnjih gorućih problema'

Honorar savjetnika za Kaštijun Viktor Simončiča ne bi trebala biti tajna. To je naš novac i sve treba biti javno dostupno. Na kraju krajeva, gradska uprava 'viče' na sav glas da je transparentna, rekla je predsjednica Gradskog vijeća Markovć Nikolovski * Vijećnici bi trebali dobiti informaciju o planiranom načinu rješavanja akumuliranog duga i obaveza i načinu rješavanja problema s osiguranjem, koje je enormno poskupjelo s obzirom da se očekuju daljnji problemi s postrojenjem zbog preopterećenosti, kaže Dušica Radojčić


 
7 min
Danijela Bašić-Palković

Honorar savjetnika za Kaštijun Viktor Simončiča ne bi trebala biti tajna. To je naš novac i sve treba biti javno dostupno. Na kraju krajeva, gradska uprava 'viče' na sav glas da je transparentna, rekla je predsjednica Gradskog vijeća Markovć Nikolovski * Vijećnici bi trebali dobiti informaciju o planiranom načinu rješavanja akumuliranog duga i obaveza i načinu rješavanja problema s osiguranjem, koje je enormno poskupjelo s obzirom da se očekuju daljnji problemi s postrojenjem zbog preopterećenosti, kaže Dušica Radojčić

Nakon što je pulski Možemo! zatražio da se na dnevni red današnje sjednice Gradskog vijeća uvrsti točka pod nazivom "Izvještaj o stanju i perspektivama ŽGCO Kaštijun" kako bi vijećnici dobili sve potrebne informacije o teškom financijskom stanju i aktualnim problemima u Županijskom centru za gospodarenje otpadom, predsjednica Gradskog vijeća Marija Marković Nikolovski točku je uvrstila na dnevni red. Iako bi po važnosti definitivno zaslužila da bude prva, o Kaštijunu će se raspravljati na samom kraju sjednice Vijeća.

Marković Nikolovski potvrđuje da uopće nije dvojila da se o ovoj važnoj temi govori na sjednici Gradskog vijeća no smatra da je Možemo! debelo zakasnio u svojim zahtjevima. Išla je i korak dalje i rekla da je Možemo! suodgovoran za lošu situaciju koja je i danas prisutna na Kaštijunu jer su, kako je rekla, upravo oni vršili najveći pritisak na gradonačelnika da se smjeni, po njenom mišljenju, jedina kompetentna osoba - bivša članica Uprave Kaštijuna Vesna Dukić.

- Kada je Možemo! ušao u koalicijsku vlast, zaboravili su da su oni kumovali micanju Vesne Dukić koja je bila itekako stručna. Tim potezom su još gore zakomplicirali čitavu situaciju na Kaštijunu. Sada su u Možemo! jako pametni, no očito je da nije bilo političke volje da se problemi na Kaštijunu rješavaju jer u protivnom se ne bi mijenjala osoba s dugogodišnjim iskustvom i po svim pitanjima osoba koja najbolje poznaje probleme i rad Centra. Nakon smjene Vesne Dukić, nije pronađena prava osoba koja bi uspješno vodila Kaštijun, kaže Marković Nikolovski.

Na pitanje je li Vesnu Dukić "maknuo" gradonačelnik li je to učinio pod pritiskom tadašnjih partnera iz koalicije, predsjednica Gradskog vijeća navodi da je najžustrija po tom pitanju bila Dušica Radojčić.

Novi se direktor ne snalazi

- S obzirom na funkciju, ponavljam, jedinu kompetentnu osobu smijenio je gradonačelnik, ali Radojčić je sve učinila da se ona makne. Vesna Dukić je na Gradskom vijeću davala polugodšnje izvješće i jasno objasnila u čemu je problem na Kaštijunu, i svi oni koji su došli nakon nje, zapravo su nastavili rad na temelju njenih preporuka. Smjena je bila besmislena, izgubilo se vrijeme, ali bilo je to euforično doba nakon promjene vlasti u Puli i išlo se po principu "skidajmo glave svima". Ne kažem da su svi trebali ostati, ali s Kaštijunom su jako pogriješili i sve to danas dolazi na naplatu. Potom je za predsjednicu Nadzornog odbora postavljena Koviljka Aškić koja je pobjegla vrlo brzo jer je vidjelo da je problema jako puno i nije htjela odgovornost. Do danas nije pronađen direktor koji bi imao sposobnost uloviti se u koštac s Kaštijunom. Doveli su novog direktora (Fabio Giacometti op.a.) ali on se nije snašao, a ovaj sadašnji (Dražen Stilinović op.a.) se ni danas ne snalazi. Ljudi u međuvremenu odlaze s Kaštijuna, a dok je tvrtku vodila Dukić, nitko nije odlazio, kaže Marković Nikolovski.

Marija Marković Nikolovski

Smatra da je dijelom odgovoran i Možemo! jer je "impulzivno kadrovirao, ne razmišljajući da su maknuli ženu koja zna posao i koja ja stručna na nivou cijele države".

- Kada se pročita  izvješće koje je vijećnicima prezentirala bivša direktorica, vidi se da svi rade po njenim preporukama, ili to barem pokušavaju. U tom izvješću bile su sve bitne smjernice vezano uz Kaštijun i nije mi jasno zašto je njima svima smetala. IDS ju je prvi maknuo, pa su doveli čovjeka koji se isto nije snašao (Darko Višnjić op.a.) pa su Dukić ponovno vratili, a onda nova vlast pod vodstvom Filipa Zoričića ponavlja grešku, kaže Marković Nikolovski.

Podsjetila je na katastrofalan gubitak Kaštijuna od 5,5, milijuna eura.

- To je za mene nevjerojatan iznos za jedan grad kao što je Pula u kojem nema privrede nego samo apartmančići. Tko će taj gubitak platiti? Mi svi skupa, i zato sam ogorčena što je smijenjena  Dukić jer je sve to dovelo do još većih problema.

Radojčić: Nije istina da sam radila pritisak

Na pitanje je li se nakon promjene vlasti suprotstavila toj smjeni, odnosno što je konkretno poduzela, odgovorila je da glasala za izvješće o Kaštijunu i bila je protiv smjene.

- Podržala sam izvješće Vesne Dukić, ali Zoričić ju je maknuo pod pritiskom partnera iz Možemo!. To je bila kardinalna greška, kazala je Marković Nikolovski.

Komentirala je i jednokratan angažman novog gradonačelnikovog savjetnika za pitanje Kaštijuna Viktora Simončiča. Dodajmo i to da odgovor na pitanja koliki će biti honorar savjetnika, još nismo dobili.

- To ne bi trebala biti tajna. To je naš novac i sve treba biti javno dostupno. Na kraju krajeva, gradska uprava "viče" na sav glas da je transparentna, rekla je Marija Marković Nikolovski.

Čelnica pulske platforme Možemo! Dušica Radojčić kaže da nije istina da je ona radila najveći pritisak oko smjene Vesne Dukić.

- Očito predsjednica Gradskog vijeća nije pratila problematiku Kaštijuna s dovoljno pozornosti. Osim toga, tematsku sjednicu mogla je zatražiti i sama. Ali nismo čuli da je ikada progovorila i jednu jedinu riječ o Kaštijunu. Možemo! je zatražio niz tematskih sjednica, od kojih je ova o Kaštijunu već treći naš prijedlog koji je usvojen i o kojem će se raspravljati na Vijeću. Nažalost, to će biti tek 11. točka dnevnog reda, na samom kraju sjednice, umjesto da bude na njenom početku, odgovorila je Radojčić.

Naglasila je da su "o teškom financijskom stanju na Kaštijunu i nespremnosti za rješavanje tehničkih problema" doznali nedavno iz medija nakon čega su odmah nakon zatražili tematsku točku na prvoj sjednici Gradskog vijeća kako bi od predsjednika uprave i Skupštine Kaštijuna izravno dobili sve informacije, ali i doznali imaju li konkretne prijedloge za rješenje krize.

- Skupština društva donijela 28. lipnja odluku da će se gubitak iz 2022. godine u iznosu od 16,7 milijuna kuna pokriti iz dobiti poslovanja u 2023., pa bi vijećnicima i vijećnicama trebalo na uvid dati plan pokrivanja tih gubitaka, odnosno podnijeti izvještaj o poslovanju u prvih šest mjeseci 2023. iz kojeg će se razumjeti hoće li Kaštijun generirati nove gubitke i generalno rentabilnost poslovanja, kao i perspektive. Vijećnici bi trebali dobiti informaciju o planiranom načinu rješavanja akumuliranog duga i obaveza i načinu rješavanja problema s osiguranjem, koje je enormno poskupjelo s obzirom da se očekuju daljnji problemi s postrojenjem zbog preopterećenosti, kaže Dušica Radojčić.

Upozorila je da je javnost pred sezonu posebno zainteresirana za poduzete mjere koje se dodatno planiraju kako se ne bi ponavljali problemi u radu koji su kulminirali prošle turističke sezone.

Dukić pokušala zataškati havariju i požar?

- Rasprava o izazovima Kaštijuna ne smije se odlagati s obzirom da je sezona počela i građani moraju biti informirani o stanju u postrojenju i tvrtci. Rad prethodne uprave na čelu s Vesnom Dukić je, uz loše političke odluke IDS-a, uzrok svih današnjih gorućih problema. Ne treba zaboraviti ni da je Dukić pokušala zataškati havariju na postrojenju i požar. Nikada nije javnost obavijestila o temeljnom problemu i uzroku nesnosnog smrada koje dolazi s tog postrojenja - a to je preveliki udio biorazgradivog otpada u miješanom komunalnom otpadu. Nije detektirala ili nije javno iz nekog razloga priznala uzrok problema, pa nije ništa učinila ni za njegovo rješavanje. Tek smo mi o tome počeli progovorili. Tvrdnja da je sve krenulo nizbrdo zbog otkaza Dukić je zaista smiona, kada se uzme u obzir da joj je podloga u neznanju, odgovorila je Radojčić. 

Dušica Radojčić

Podsjetla je da je nedavno i Civilni nadzor nad Kaštijunom zatražio odgovore na mnoga pitanja koja muče javnost, pa će, dodaje, tematsku sjednicu iskoristi da ih nadležnima postave izravno.

- Ne razumijemo zašto predsjednici Gradskog vijeća smeta da se o tom važnom problemu raspravlja na Vijeću?, zapitala se Radojčić.

Što se gradonačelnikovog novog savjetnika Simončića tiče, smatra da njegov angažman nije bio potreban budući "da se problem Kaštijuna treba riješiti politički dogovorom, nadogradnjom dijelova sustava koji nedostaju, smanjivanjem udjela biorazgradivog otpada, analizom smeća koje se doprema i odbijanjem zaprimanja ako nije po zakonu..."

- Za to Zoričiću nije bio potreban konzultant. Na sjednici ćemo, naravno, tražiti informaciju o razlogu i cijeni njegova angažmana, kao i učincima, zaključila je Dušica Radojčić.


Nastavite čitati

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Pula
 

PULJANIMA KONAČNO 'VOJNI' DIO LUKE Evo kako će izgledati zona inovacija Valelunga

Zoričić: "To je budućnost Pule. Neću reći da je ovo nakon Uljanika novi Uljanik, ali zasigurno je je nakon brodogradilišta nova zona industrije na danas zapuštenom i napuštenom prostoru, koji je još u vlasništvu države, koja će nam ga dati u primjenu, a potom vjerujem i u vlasništvo". Projekt iznosi 6 milijuna eura, a malo više do 5 milijuna osigurava EU

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.