Ako neophodna trećina gradskih vijećnika ne prihvati njihov prijedlog referenduma, predstavnici Možemo pokrenut će prikupljanje potpisa građana za raspisivanje referenduma, a da bi za Vijeće to bilo obvezujuće, nužno je prikupiti oko 7.500 potpisa punoljetnih Puljanki i Puljana.
Tri tjedna nakon gradonačelnikove odluke o raskida vladajuće trojne koalicije u Puli, odluke koju je tada Dušica Radojčić obrazložila strahom od referenduma o Lungomareu, te dan nakon što su svim političkim opcijama u Gradskom vijeću uputilio referendumsko pitanje (“Jeste li za izmjenu Generalnog urbanističkog plana Grada Pule kojom će se u cijeloj zoni obuhvata trenutno važećeg Urbanističkog plana uređenja “Lungo mare” ukinuti mogućnost gradnje hotela, drugih turističkih smještajnih kapaciteta i stambeno-poslovnih građevina?”), predstavnici pulskog Možemo danas su novinarima pored Mocennijeve skulpture na Lungomareu iznijeli svoje prijedloge vezane uz referendum o UPU Lungomare.
"Možemo" je sve stranke zamolilo da odluku donesu u idućih sedam dana.
Oni su treće izmjene plana, protiveći se hotelu, dodatnim predviđenim dvama kafićima i parkinzima, prostorom nogometnog igrališta, plažnim objektima, planiranim pristupnim prometnicama u istočnom dijelu plana pokrenuli odmah da bi, kako su rekli danas, ishod referenduma mogli ugraditi u treće izmjene UPU Lungomare.
- Pojedine stranke su se već izjasnile za referendum, a mislim i da je i gradonačelnik Zoričić izjavio da podržava referendum, kazala je Dušica Radojčić, čelnica pulskog Možemo i predsjednica Gradskog vijeća Pule.
Dušica Radojčić
Na pitanje kako se osjećala kad ju je podržao IDS, ona je odgovorila: "Nismo saveznici. Oni su tu odluku donijeli autonomno. Iznenadila nas je, kao i vas. Ona nije plod nikakvog međusobnog dogovora".
Na pitanje kakav je osjećaj izazvala ta IDS-ova podrška, Radojčić je kazala da se tu ne radi o osjećaju.
- Njima takva odluka o podršci odgovara iz samo njima znanih razloga. Nikad nismo tražili, niti ćemo tražiti podršku IDS-a, istaknula je.
- U Puli nikad nije realiziran referendum, a predviđen je i gradskim statutom i Ustavom , To je alat koji se mora češće koristiti jer on ne usporava nego ojačava i nadograđuje demokraciju. To je stvarno, neposredno, izravno sudjelovanje građana u donošenju odluka. Taj je mehanizam nužan a tako se rijetko koristi zato što se donositelji odluka plaše da bi im odluka građana onemogućila realizaciju njihovih interesa, kazala je Dušica Radojčić
Gradski vijećnik Možemo Noel Mirković istaknuo je da je ishod referenduma konačna odluka građana koja obvezuje postojeću, ali i sve buduće vlasti, što je, veli, jako važno.
- Lungomare je jedini neizgrađeni obalni pojas u neposrednoj blizini grada Pule, a koji kao javna gradska površina već generacijama nudi svim građanima prirodne i uređene plaže, čisto more, šetalište te sportske i rekreacijske površine uz obalu i u šumi. Površina šume Lungomare Generalnim urbanističkim planom grada Pule kategorizirana je kao “zelena cjelina od posebnog lokalnog gradskog značaja” u “cilju cjelovite zaštite i sustavnog vrednovanja zelenih površina na području grada, a prema kriteriju veće krajobrazne, biološke i ekološke vrijednosti, te prostora veće estetske, stilske ili kulturno-povijesne vrijednosti”, ističu Možemo.
Detaljnije su pojasnili: "Izradi III. Izmjena i dopuna UPU-a „Lungomare“ pristupa se radi preispitivanja svih planskih rješenja iz trenutno važećeg urbanističkog plana poput, primjerice, gradnje hotela, plažnih objekata, prostora nogometnog igrališta, planirane pristupne prometnice u istočnom dijelu obuhvata plana koja čini prilaz planiranom hotelu, prostora infrastrukturnog objekta, mogućih intervencija duž prostora plaža u obuhvatu plana te drugih rješenja za koje se pokaže potreba. U važećem je UPU-u "Lungomare" osiguran prostor potreban za proširenje postojećeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda do III. stupnja pročišćavanja. Budući da se odustalo od izgradnje novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda III. stupnja na lokaciji Lungomare, površinu zone IS u obuhvatu plana treba smanjiti.
Sve navedeno se odnosi na površine namjene hotel (T1), sportsko rekreacijske namjene (R1), uređene plaže (R21) parkiralište (P), plažnih objekata (Po), infrastrukturnog objekta (IS), kolno-pješačke površine te zelene površine (Z), a sve radi ostvarenja kvalitetnijih uvjeta korištenja prostora, u skladu s odredbama GUP-a".