Usred mandata i u jeku turističke sezone Javna ustanova Nacionalni park Brijuni ostala je bez ravnateljice. Nataša Stojkovski minulog utorka dala je ostavku, no kako nam je sama potvrdila, na dužnosti će ostati dok Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ne imenuje vršitelja dužnosti, što bi se trebalo dogoditi kroz narednih mjesec dana. Osim što odlazi s funkcije ravnateljice, Stojkovski, koja je prije direktorske funkcije na Brijunima bila rukovoditeljica Odjela za hotelijerstvo i ugostiteljstvo, odlazi iz ustanove i ne ostaje više raditi na otočju.
Njezin odlazak uslijedio je neposredno nakon afera i medijskih napisa o netransparentnim javnim nabavama, zapošljavanju i dodjeli koncesija, krivolovu, ali istraga koje na temelju kaznenih prijava provodi Državno odvjetništvo. Treba reći da se dio spornih nabava o kojima je pisao Jutarnji list, realizirao upravo tijekom mandata ravnateljice na odlasku.
Na pitanje povlači li se upravo zbog recentnih afera, Stojkovski tvrdi da njena ostavka nije povezana s tim slučajevima. S druge strane, činjenica je da iza sebe sada ostavlja golem i prilično zatvoren sustav koji se sa brojnim problemima suočava već godinama.
Naime, riječ je o jednoj od najvećih javnih ustanova u sustavu zaštite prirode koja zapošljava čak 300 stalnih radnika i četrdesetak sezonaca. Dakle, u ovom trenutku na otočju je angažirano 340 zaposlenika. Unatoč tolikom broju zaposlenih, Brijuni godinama za velik dio poslova angažiraju vanjske tvrtke i obrte pa se s pravom postavlja pitanje učinkovitosti i organizacije rada, ali i očito nužne potrebe za cjelovitom reorganizacijom sustava.
Godinama su se na čelu ustanove izmjenjivali mahom politički podobni, a političko kadroviranje dirigirano iz Zagreba nerijetko je pratilo izbor ravnatelja i upravljačkih struktura. Istovremeno je država kao osnivač ustanove u više navrata najavljivala velike razvojne projekte i vizije elitnog turizma koje su i dalje samo vizije. Brijuni, naime i dalje čekaju ozbiljna ulaganja, no prije svega jasnu razvojnu strategiju koja bi jednom od najvrijednijih hrvatskih nacionalnih parkova vratila nekadašnji sjaj.
U razgovoru za Istru24 Stojkovski je potvrdila kako će, unatoč ostavci, ostati na čelu ustanove do imenovanja vršitelja dužnosti.
"Ponudila sam da ostanem još mjesec dana, odnosno dok se ne pronađe vršitelj dužnosti. Još uvijek nemam nikakvu informaciju iz Ministarstva niti me kontaktirao predsjednik Upravnog vijeća (Josip Hren op.a.). Dok se ne donese odluka, ostajem na raspolaganju", kazala je.
Na pitanje jesu li na njezinu odluku utjecale afere koje su posljednjih mjeseci punile medijske stupce, odgovara kako one s njezinim odlaskom nemaju nikakve veze.
"Da imaju, otišla bih još u svibnju. Ostala sam odraditi najteži dio posla, vratiti ustanovu u red i omogućiti normalno poslovanje. Već mjesecima ne vidim svoj profesionalni razvoj na Brijunima. Takve se odluke ne donose preko noći."
Pod povećalom javnosti bile su i pojedine koncesije i javne nabave provedene upravo tijekom njezina mandata. Stojkovski pak tvrdi kako su svi takvi postupci prethodno analizirani te da je cilj bio osigurati kvalitetniju uslugu uz manje troškove za ustanovu.
"Koncesije su raspisane isključivo zato što je bilo jako teško pronaći zaposlenike. Nakon provedenih natječaja ustanova ostvaruje veće prihode, a više nema troškove koje je prije imala. Primjerice, natječaj za električna vozila raspisan je na dvije godine kako bismo provjerili kvalitetu usluge i vidjeli odgovara li ona razini koju Nacionalni park zaslužuje", navela je.
No kako je moguće da ustanova s čak 300 stalno zaposlenih i četrdesetak sezonaca istovremeno stalno angažira vanjske tvrtke i obrte za niz poslova koje bi mogli sami raditi?
Stojkovski na to pak kaže "da se Brijuni ne mogu promatrati kao klasičan hotelski sustav".
- Radi se o vrlo kompleksnom sustavu, jer sve što se radi na otoku, puno je zahtjevnije nego na kopnu. Moramo poštovati Zakon o radu, organizaciju smjena i slobodnih dana. Upravo je hotelijerstvo dio u kojem je najteže organizirati posao pa zato imamo više stalno zaposlenih. Tržište rada potpuno se promijenilo. Ljudi više ne žele raditi sezonski kao nekada i to nije problem samo Brijuna nego cijelog turističkog sektora, ističe Stojkovski.
Dodaje kako su prije svake odluke o angažiranju vanjskih izvođača izrađene analize koje su bile temelj za odluke Upravnog vijeća.
- Primjerice, naše plaće za kuhare i konobare jednostavno nisu konkurentne tržištu. Iako su povećane za oko 40 posto, ljudi se i dalje ne javljaju na natječaje. To je razlog zbog kojeg smo dio poslova morali organizirati na drugačiji način, kazala je.
Priznaje kako njezina nasljednika neće dočekati jednostavna situacija, a na pitanje treba li to biti netko iz ustanove, navela je da će odluku o tome donijeti nadležni.
"Nije baš bajna situacija s obzirom na to da su određene istrage još u tijeku i uključeno je Državno odvjetništvo. To sigurno neće olakšati posao osobi koja će preuzeti vođenje ustanove", priznaje bivša ravnateljica, dodajući da ustanovu ostavlja u stabilnom operativnom stanju.
"Najvažnije mi je bilo da ustanova ponovno normalno posluje. Rezultati su dobri. Prihodi su porasli između dva i četiri posto, i u smještajnom i u posjetiteljskom dijelu."
Osvrnuvši se svoj mandat, istaknula je kako najvećim uspjehom smatra pokretanje infrastrukturnih projekata koji bi u idućim godinama trebali značajno unaprijediti funkcioniranje Nacionalnog parka.
- Ponosna sam što smo pripremili obnovu vodovodne mreže koja nije obnavljana od pedesetih godina prošlog stoljeća, obnovu elektroenergetske infrastrukture te projekt elektrifikacije vrijedan oko sedam milijuna eura. Projekt uključuje obnovu trafostanica, zamjenu kablova, dizalice topline u hotelima, nabavu dva električna vlaka, fotonaponske panele i električni shuttle prijevoz po otoku, istaknula je.
Dovršen je, kaže, i glavni projekt obnove povijesnog bazena.
"Nadam se da će moj nasljednik nastaviti taj projekt jer je riječ o vrijednom kulturnom dobru".
Na pitanje zašto onda odlazi baš sada, kada su brojni projekti koje je pobrojala u fazi realizacije, kaže kako je tek ulaskom u sustav postala svjesna koliko je složeno upravljati Brijunima.
"Možda sam bila previše optimistična da ću sve uspjeti završiti u svom mandatu. Brijuni se gotovo u cijelosti financiraju vlastitim prihodima i tek kad uđete u sustav vidite koliko je teško osigurati sredstva za sve što želite napraviti. O toj odluci razmišljam mjesecima".
Dotaknuli smo se i bivšeg ravnatelja Eduarda Kolića, protiv kojega je upravo Stojkovski u funkciji ravnateljice podnijela kaznenu prijavu. Potvrdila je kako je Kolić i dalje zaposlen u Javnoj ustanovi, ali ne dolazi na posao.

Foto Brijuni
"On je i dalje zaposlen, ali ne radi. Nemam informaciju nalazi li se trenutno na bolovanju ili godišnjem odmoru. To vodi kadrovska služba. Mi smo se obratili DORH-u kako bismo mogli riješiti njegov radnopravni status, ali još uvijek čekamo odgovor." Treba priznati, zvuči nevjerojatno.
Stojkovski nije željela prejudicirati tko bi je mogao naslijediti.
"To je odluka Ministarstva i Upravnog vijeća. Tko god dođe, prenijet ću mu svu dokumentaciju i informacije. Želim da ustanova nastavi normalno raditi jer voditi Brijune nije nimalo jednostavno. To je složen sustav s mnogo različitih djelatnosti i zahtjevnom otočnom infrastrukturom", navela je.
Komentar o ostavci ravnateljice, stanju u ustanovi i budućim planovima pokušali smo dobiti i od predsjednika Upravnog vijeća Josipa Hrena ujedno i čelnika Sektora za zaštićena područja i ocjenu prihvatljivosti pri Upravi za zaštitu prirode, no ni ovoga puta nije odgovarao na naše pozive te je ostao nedostupan za bilo kakav komentar.