Bez posebnog objašnjenja, na samom početku 30. sjednice Gradskog vijeća Grada Pule održanog u ponedjeljak, najavljeno je da se s dnevnog reda uklanjaju dvije možda neočekivanije točke - one o visini paušalnog poreza za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu te o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak.
Zbog čega su iznenada brisane iako će se ponovno naći na sljedećoj sjednici, zakazanoj već za 6. prosinca, pokušali smo saznati od predsjednice Gradskog vijeća Marije Marković Nikolovski, koja je i odlučila da se o tome ne raspravlja na sjednici u ponedjeljak i iskoristila svoje pravo da izmijeni dnevni red. Nažalost, dodatno pojašnjenje nismo uspjeli dobiti, budući da predsjednica tijekom dana nije odgovarala na naše pozive i poruke.
Pojašnjenje ove izmjene tijekom sjednice zatražili su vijećnici HDZ-a i Možemo! Pula, Juraj Kovačević i Noel Mirković, prvi od gradonačelnika Filipa Zoričića, a drugi od same predsjednice Vijeća. Kovačevića je zanimalo krije li odgađanje teme moguće podizanje stope poreza s minimalnog od jedan posto što je, kako je naveo, već usuglašeno s njegovom strankom, no Zoričić mu nije ponudio konkretan odgovor. Umjesto toga, podsjetio je tek da je odluku donijela predsjednica. Njoj je pak pitanje o razlogu skidanju točaka postavio Mirković, podsjetivši je da Grad Pula kao jedinica lokalne samouprave odluku od visini godišnje stope poreza na dohodak mora donijeti do kraja godine, no ni ona nije ponudila detaljnije objašnjenje, rekavši tek da za sve ima još sasvim dovoljno vremena.
S propitkivanjem razloga ili bez, valja ipak spomenuti da su vijećnici, s izuzetkom samo jednog, Ardemija Zimola iz IDS-a, svojim glasovima ovu odluku podržali i prihvatili izmijenjeni dnevni red.
Marija Marković Nikolovski
Savjetovanje o prirezu i porezima
A što zapravo donose ova dva prijedloga i kako građani Pule "dišu" po ovim pitanjima, moguće je vidjeti na stranicama Grada koji je, prije uvrštavanja Odluka u (prvi) dnevni red, obje uputio na javno e-savjetovanje. Nijedno od ovih savjetovanja, mora se ipak reći, nije bilo pretjerano konstruktivno.
Prvo savjetovanje, ono o lokalnim stopama poreza, rezultat je donošenja Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o lokalnim porezima, kojim je ukinut prirez porezu na dohodak - vrijednosno izuzetno značajan izvor prihoda jedinica lokalne samouprave. Reakcija Grada Pule na ovaj Zakon, odluka je da se kao niža stopa poreza odredi ona od 22%, a viša od 33%, čime bi se zadržala visina poreznih prihoda, odnosno nadoknadio njihov gubitak. Grad naime neće moći u cijelosti nadoknaditi procijenjeni gubitak, objašnjeno je na stranici e-savjetovanja, budući da mu od prihoda od poreza na dohodak pripada tek 76,9 posto, dok mu je prirez porezu pripadao o cijelosti.
Na savjetovanje o ovoj Odluci odazvalo se 11 sudionika, ali nije uvažen nijedan prijedlog. Razlog je, doduše, prilično neobičan - čak sedam mišljenja odnosilo se na onu drugu Odluku, o visini paušalnog poreza za iznajmljivače apartmana, pa su komentari odbijeni i obrađeni u okviru pripadajućeg e-savjetovanja. Od preostala četiri, jedno mišljenje odnosilo se na način na koji se piše ime Grada Pule, ali bilo je i konstruktivnih prijedloga.
"S obzirom da je svrha provedbe porezne reforme, kroz izmjenu poreznih propisa smanjenje poreznog opterećenja građana i povećanje iznosa neto plaće, smatramo da je predloženim stopama za Grad Pulu takav učinak skoro potpuno poništen", naveli su nešto konkretnije razloge iz Udruženja obrtnika Pule, predloživši stope od 21 i 32 posto, što je odbijeno, jednako kao i mišljenje političke inicijative Možemo! koja će svoje stavove, za očekivati je, detaljno iznijeti i na sljedećem Gradskom vijeću.
Porez "za iznajmljivače"
A na e-savjetovanju o gradskoj odluci o- podizanju paušalnog poreza za iznajmljivače na 199,08 eura po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici, kojem je bila namijenjena i većina "zalutalih" primjedbi s prethodnog e-savjetovanja, bilo je ipak nešto živahnije, iako ne i puno produktivnije. U mjesec danas savjetovanja zaprimljeno je, naime, 39 prijedloga i mišljenja, ali ni ovog puta nije uvažen nijedno. Uz još jednu primjedbu na način pisanja imena Grada, gradska je uprava odbila i sva preostala mišljenja, procijenivši da ih je većina rezultat pogrešnog razumijevanja Odluke.
"Ne radi se o poreznom opterećenju za sve porezne obveznike već samo za one koji imaju nekretninu, odnosno dio nekretnine koja im nije neophodna za stanovanje te stavljanjem nekretnine u funkciju ostvaruju prihod od iste. Povećanjem paušalnog poreza nastoji se ravnomjernije porezno opteretiti djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu, odnosno približiti poreznoj stopi poreza iz plaća", stoji u odgovoru Grada na većinu upisa građana. A od svega što su oni unijeli kao razlog negodovanja, izdvajamo nekoliko komentara.
"Smatram da je iznos koji želite uvesti previsok", rekla je kratko građanka koja smatra da je višestruko povećanje dosadašnjeg iznosa od 39,82 eura trebalo uvoditi postupno, tijekom nekoliko godina. No, bilo je i primjedbi kako se ovakvim naglim podizanjem poreza potiče iznajmljivanje na crno.
Neki su pak inzistirali na tome da nisu svi iznajmljivači jednaki i da se pojedini ovom djelatnošću bave tek kako bi preživjeli.
"Nije u redu da sve i svih trpate u isti koš. Osobno iznajmljujem mali stančić u zgradi i sezona mi traje doslovno dva mjeseca. Nešto zaradim, s tim da kćerka i ja radimo same, ali svaku sezonu imamo ulaganja", rekla je jedna sudionica, podsjetivši na to da im booking.com uzima 18 posto zarade i da po sezoni zarađuju ne više od 3.000 eura.
"Grad Pula treba uzeti u obzir da prosječni iznajmljivač u Puli nema bazen i ne ostvaruje 20.000 - 30.000 eura prihoda od turizma, već 3.000, 4.000 ili 5.000 eura. U prihode se ne ubrajaju troškovi računa za vodu, struju, plin, Internet, TV,
čišćenje, pranje i održavanje objekta", dodao je jedan od iznajmljivača sličnog stava, procijenivši da za prosječan apartman od dvije dvokrevetne sobe treba platiti oko 2.000 eura na račun poreza, pristojbi i članarine Turističkoj zajednici.
"Sve ove promjene dovode do ekstremnog poskupljenja našeg turizma, a Pula se svela na turizam jer ima dvije tvornice i jedno malo brodogradilište", zaključio je.
Ove, ako i sve druge unesene napomene, u potpunosti su odbijene. Zbog činjenice da se na e-savjetovanjima očito ne uvažavaju, ne samo mišljenja građana, već i strukovne sugestije, nije se teško zapitati koja je zaista svrha ove vrste komunikacije Grada i građana i je li ona tek pro forma ili se radi o mehanizmu kojim Grad stječe uvid u mišljenje šire zajednice, ali ga i prihvaća.
Sve što sada ostaje vidjeti jest kako na stvar gledaju vijećnici Grada Pule, točnije njihova većina. A to ćemo doznati za tjedan dana.