Roditelji djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće, nezadovoljni ishodom sastanka održanog prije nekoliko tjedana između ravnateljica vrtića i predstavnika Grada, odlučili su otići korak dalje.
Peticija spremna!
Prošlog su tjedna, naime, zajedničkim dogovorom pokrenuli peticiju koja će kroz nekoliko tjedana, kažu nam, biti predana pulskom gradonačelniku Filipu Zoričiću te resornoj pročelnici Ivani Sokolov Vidulin.
Pulska komunalna palača
Kako smo pisali početkom mjeseca, roditelji smatraju kako su njihova djeca diskriminirana u odnosu na djecu koja pohađaju gradske vrtiće. Upravo zato, već neko vrijeme predstavnice Udruge privatnih vrtića Istarske županije s Gradom pokušavaju dogovoriti povećanje iznosa subvencioniranja. Grad Pula, naime, gradske vrtiće subvencionira s više od 2.000 kuna po djetetu, a privatne s 1.150 kuna po djetetu. Ostatak od 690 kuna plaćaju roditelji.
Cifre u praksi znatno veće
Međutim, pojašnjavaju nam kako je taj iznos redovito i veći, a s obzirom na to da, za razliku od gradskih vrtića, sami snose mjesečne troškove potrošnog materijala i dodatnih aktivnosti, pa im mjesečna cijena privatnog vrtića za jedno dijete zna biti oko 1.000 kuna, što im je uz sva ostala aktualna poskupljenja postalo puno previše.
Ilustracija: Pixabay
- Ako nam je dijete cijeli mjesec bolesno i uopće ne ide u vrtić, mi svejedno moramo uplatiti sav taj mjesečni iznos. To je naprosto previše, pogotovo imate li na umu da naša djeca borave u skučenijem prostoru, u većim grupama i s manje teta - što zapravo znači kako se svakodnevno krše nacionalni pedagoški standardi. Sve smo to detaljno pojasnili u pismu koje prilažemo uz peticiju, vele nam roditelji.
Ulomak iz peticije
Potpisne liste moguće je pronaći kod roditelja i ravnateljica pulskih privatnih vrtića. Voljeli bismo, kažu nam, skupiti što veći broj potpisa.
Izračunali su već da će - s obzirom na to da 19 pulskih privatnih vrtića pohađa 730 djece - ako peticiju potpišu roditelji i nekoliko članova obitelji, bez problema stići do brojke od gotovo 5.000 potpisa.
Ilustracija: Pixabay
Roditelji koji već stoje u potpisu peticije kojom traže jednake cifre subvencioniranja za svu pulsku djecu, neovisno o vrtiću kojeg ona pohađaju, na taj su se potez odlučili nakon Odluke Grada da će privatnim vrtićima biti isplaćena jednokratna potpora u iznosu od 1.500 kuna.
Tu Odluku smatraju čistim „mazanjem očiju“, a s tim se slažu i ravnateljice koje su nam isto potvrdile odmah nakon zadnjeg sastanka s predstavnicima Grada.
"Diskriminacija je velika, a subvencije duplo veće"
- U gradske vrtiće na području Pule upisano je 1.024 djece, a u privatne 730. To znači da 41 posto djece ovog grada pohađa privatne vrtiće. Njihovi roditelji žive i rade u našem gradu, a očito u njemu nemaju ista prava kao ostali, a nemaju ni njihova djeca. Diskriminacija je velika, a subvencije za gradske vrtiće gotovo duplo veće. To su djeca iz istog grada i mi ćemo i dalje težiti tome da u njemu ostvaruju jednaka prava, kazala nam je tada Lorena Banko Veličković, ravnateljica privatnog vrtića Dugin svijet te zamjenica predsjednice Udruge privatnih vrtića Istarske županije.
Na tom su sastanku, 7. rujna, ravnateljice tražile povećanje subvencija, i to za 300 kuna. S obzirom na to da svjedoče inflaciji, sve im je teže, kažu, egzistirati, a povećanje cijena zadnje je što će učiniti.
"Nastavljamo vršiti pritisak!"
Roditelji pak vele kako bi voljeli da ih gradonačelnik osobno primi na sastanak, ali i da će bez obzira na to nastaviti vršiti pritisak želeći da se stavke za privatne vrtiće uzmu u obzir prije kreiranja Proračuna za iduću godinu.
Zaključak peticije
Smatraju, naime, kako privatni vrtići nisu luksuz nego usluga na koju su primorani budući da Pula naprosto nema dovoljno kapaciteta u gradskim vrtićima, a što se uvidjelo prije više od 20 godina kada se započelo s otvaranjem privatnih vrtića. Za nedostatak infrastrukture djeca, zaključuju, nisu kriva.