- Tekst koji smo jučer pročitale u medijima nakon održanog sastanka s predstavnicima Grada Pule, odnosno zamjenicom pulskog gradonačelnika Ivonom Močenić i resornom pročelnicom Ivanom Sokolov Vidulin je sramotan. Dakle, oni se hvale da će privatnim vrtićima isplatiti jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 kuna po grupi. Što da radimo s tim novcima? Da kupimo svakoj grupi jednu igračku? Godinama smo diskriminirani u odnosu na gradske vrtiće, oskudijevamo prostorno i u svakom drugom smislu, kazala nam je jutros ravnateljica jednog pulskog privatnog vrtića (podaci poznati redakciji).
Ilustracija: Pixabay
Naime, već neko vrijeme predstavnice Udruge privatnih vrtića Istarske županije s Gradom Pula pokušavaju dogovoriti povećanje iznosa subvencioniranja. Grad Pula, kako doznajemo, gradske vrtiće subvencionira s više od 2.000 kuna po djetetu, a privatne s 1.150 kuna po djetetu. Ostatak, 690 kuna plaćaju roditelji.
"Grad nema sluha za naše probleme"
Kako danas čujemo od više ravnateljica, pregovori nisu uspješni i Grad nije pokazao sluha za njihove probleme.
Lorena Banko Veličković, Izvor: Facebook
- U gradske vrtiće na području Pule upisano je 1.024 djece, a u privatne 730. To znači da 41 posto djece ovog grada polazi privatne vrtiće. Njihovi roditelji žive i rade u našem gradu, a očito u njemu nemaju ista prava kao ostali, a nemaju ni njihova djeca. Diskriminacija je velika, a subvencije za gradske vrtiće gotovo duplo veće. To su djeca iz istog grada i mi ćemo i dalje težiti tome da u njemu ostvaruju jednaka prava, kazala nam je Lorena Banko Veličković, ravnateljica privatnog vrtića Dugin svijet te zamjenica predsjednice Udruge privatnih vrtića Istarske županije.
Povećanje subvencija traženo i jučer
Govori nam kako su i na jučerašnjem sastanku ravnateljice tražile povećanje subvencija, i to za 300 kuna. S obzirom na to da svjedoče inflaciji, sve im je teže, kaže, egzistirati.
Svejedno, dizanje cijena usluga roditeljima zadnje je što će učiniti.
Komunalna palača Pula, Foto: Manuel Angelini
- Znamo da je ovo samo kupovanje vremena. Grad evidentno za nas nema sluha. Tih 1.500 kuna jednokratne pomoći koju nam daju - ako podijelimo na, primjerice, četiri mjeseca - to vam dođe 16 kuna po djetetu. S tim mu ne možemo kupiti ni vlažne maramice, veli Banko Veličković.
"Mi smo prijatelji djece, a ne Grad!"
- Mi bi sada kao nakon te jednokratne pomoći trebali šutjeti? Ne može to tako. Svi plaćamo porez u ovom gradu. Ja osobno nemam za spremačicu i sama čistim. Znate zašto? Jer sam ja prijatelj djece, a ne Grad. Što bi bilo da im dođemo sa 730 djece na Forum i da ih dva dana ne primamo u vrtiće? Baš me zanima, veli nam još jedna ogorčena ravnateljica.
Ilustracija: Pixabay
Neke, pak, vele da počinju razmišljaju o podizanju cijene, ukoliko se ne nađe adekvatno rješenje ovog problema. Svjesne su, dakako, da roditelji više nemaju standard koji bi to mogao pratiti, no strahuju da ništa drugo, na koncu, neće biti opcija.
- Roditelji će naravno htjeti otići od nas, ali nažalost neće imati kamo, kaže nam ravnateljica čiji su podaci također poznati redakciji.