Politika i društvo

Povećanje kapaciteta lng terminala

Plenković kaže da se razmatra povećanje kapaciteta krčkog LNG terminala

“Smatramo da se to može napraviti s postojećom infrastrukturom našeg LNG broda i svih postrojenja koji tamo postoje”, rekao je premijer Andrej Plenković i dodao da se strateška odluka o izgradnji toga terminala pokazala punim pogotkom u sadašnjoj krizi


 
2 min
HINA
Foto: HINA/ European Union/ Mario Salerno/ ua

“Smatramo da se to može napraviti s postojećom infrastrukturom našeg LNG broda i svih postrojenja koji tamo postoje”, rekao je premijer Andrej Plenković i dodao da se strateška odluka o izgradnji toga terminala pokazala punim pogotkom u sadašnjoj krizi

Hrvatska razmatra mogućnost povećanja kapaciteta LNG terminala na Krku sa sadašnjih 2,6 na 2,9 milijardi kubičnih metara plina godišnje, što se može postići i sa sadašnjom infrastrukturom, izjavio je danas u Bruxellesu premijer Andrej Plenković.

“Smatramo da se to može napraviti s postojećom infrastrukturom našeg LNG broda i svih postrojenja koji tamo postoje”, rekao je Plenković nakon završetka samita EU-a, na kojem su osim rasprave o ruskoj agresiji na Ukrajinu dominirala pitanja energije i velikog rasta cijena energenata.

Dodao je da se strateška odluka o izgradnji toga terminala pokazala punim pogotkom u sadašnjoj krizi.

“Da nemamo ovakvu mogućnost diversificiranog pravca opskrbe plinom objektivno bi bili u puno težoj situaciji nego što sada jesmo”, rekao je.

S obzirom na potpisano partnerstvo EU-a i SAD-a o isporuci ukapljenog plina, Plenković je rekao da će sigurno doći do povećanja investicija u LNG terminale i potrebnu infrastrukturu te da je pitanje koliko je tih brodova trenutno na raspolaganju.

Što se tiče stanja u Ukrajini, gdje već više mjesec dana traje ruska agresija, Plenković je rekao da će se nažalost povećavati broj izbjeglica. Hrvatska je do sada već primila 10 tisuća Ukrajinaca.

“Ono što je sigurno jest da će doći još veći broj ljudi i da će ostati dulje”, rekao je.

Plenković je rekao da Hrvatska može sama financirati troškove prihvata ukrajinskih izbjeglica dok se ne pronađe neki model sufinanciranja na razini EU-a.


Nastavite čitati

Poštovani gospodine Plenkoviću, digli ste si plaće, a kada će na dnevni red doći medijske slobode i prava novinara?

Sindikat novinara Hrvatske upozorava i na činjenicu da novinari/ke za svoj odgovorni i društveno važni rad za javno dobro zarađuju u prosjeku svega 1.043 EUR neto. Usto, samo u dva javna medija redovito se obnavljaju kolektivni ugovori, dok u privatnim medijima gotovo  u potpunosti izostaje i socijalni dijalog i zaštita radničkih prava i kolektivni ugovor. Time se medijskim radnicima u RH krši temeljno ljudsko pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje iako EU od svih članica traži pokrivenost od 80 posto tržišta rada kolektivnim ugovorima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.