Otkaz u javnoj upravi neuobičajen je i nesvakidašnji potez. Tri istovremena možda su i nezapamćeni slučaj. A upravo se jedan takav trenutno odvija u pulskoj gradskoj upravi, nakon što je u ponedjeljak gradonačelnik Filip Zoričić izvijestio da se tog jutra „zahvalio“ svojem pročelniku Odjela za komunalni sustav i upravljanje imovinom Damiru Prhatu i još dvojici službenika, Robertu Stembergeru, voditelju Odsjeka za upravljanje imovinom te Milanu Korici, savjetniku za imovinsko pravne poslove.
Paraliziran najvažniji gradski odjel
Naknadno su i on i pročelnica Upravnog odjela za lokalnu samoupravu Anja Ademi potvrdili da je riječ upravo o najstrožoj kazni - otkazu. Zoričić je svoju odluku obrazložio rekavši da procedura oko pripreme za prodaju gradskog zemljišta na Valsalinama, što je bila tema nekoliko članaka na Istri24, nije ispoštovana, te da gradski vijećnici nisu na uvid dobili svu potrebnu dokumentaciju. Uz to, ponovio je da je pročelnik Prhat na sjednici Gradskog vijeća rekao neistinu kada je izjavio da procjembeno vijeće nije imalo prigovore.
Istovremeno je kazao da će Odjel od danas (od minulog ponedjeljka) voditi njegova osoba od povjerenja, Anja Ademi.
No, tri dana nakon, niti je Prhat 'otprhnuo' iz Grada, niti je Ademi preuzela najvažniji gradski odjel. Štoviše, Damir Prhat je i jučer bio na svom radnom, odnosno službeničkom mjestu. Potvrdio nam je to i on sam. Štoviše, nije čak ni suspendiran.
- Niti sam smijenjen, niti sam dobio bilo kakvo rješenje. Na poslu sam i radim kao pročelnik, poručio je Prhat.
Damir Prhat
O čemu se, dakle, radi? Zaposlenici javne uprave, ukratko, ne podliježu „klasičnim“ otkazima. Na njih se odnosi isključivo Zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, a po tom je zakonskom okviru Prhat, kao i ostala dvojica, trebao dobiti rješenje o prestanku službeničkog odnosa.
Očitovanje, žalba...
Naime, gradonačelnik Zoričić tvrdi da je Prhat počinio tešku povredu službeničke dužnosti zato što je rekao “neistinu na temu od ogromnog javnog interesa”. U Zakonu stoji da se teška povreda odnosi na, između ostalog, davanje netočnih podataka kojima se utječe na donošenje odluka nadležnih tijela „ili time nastaju druge štetne posljedica“.
Gradonačelnik je stoga zahtjev za pokretanje postupka morao podnijeti Službeničkom sudu. No, do trenutka u kojem je nastajao ovaj tekst, Službenički sud Istarske županije nije primio takav zahtjev.
Kada ga (i ako) pokrene, Zoričić će kao podnositelj morati dostaviti sve dokaze koji govore u prilog njegovoj tvrdnji da su Prhat, a time i Korica i Stemberger, doista počinili tešku povredu službeničke dužnosti.
Filip Zoričić
Međutim, ne samo da to nije jamstvo da će Prhat biti kažnjen prestankom službe, nego je moguće da neće biti kažnjen uopće. Kazne, naime, podrazumijevaju i druge oblike osim „otkaza“. Recimo, novčana kazna na vrijeme od jednog do šest mjeseci u mjesečnom iznosu od 20 posto ukupne plaće isplaćene u mjesecu u kojem je kazna izrečena, premještaj na drugo, niže radno mjesto ili uvjetna kazna prestanka službe, pa tek onda „doslovni otkaz“, odnosno prestanak službe. A dokle god rješenje o prestanku službe nije pravomoćno, službenika se iz te službe ne može maknuti. Osim toga, Prhat, Korica i Stemberger će, prema istom Zakonu, imati pravo očitovanje, pa kasnije i, ukoliko bude potrebno, na žalbu.
Kompleksna procedura
Procedura je, ukratko, kompleksna, zbog čega su otkazi u javnoj upravi rijetka pojava. Ilustracije radi, podsjetimo da otkaz iz Županije nije dobila čak ni u policijskoj akciji „Dorina“ uhićena Dora Komparić. Ona je sama podnijela zahtjev za prestankom službe - iz zatvora.
Prhat je tih činjenica, dalo bi se zaključiti, očigledno bio svjestan puno prije Zoričića. Stoga ne čudi što je u utorak putem svojeg Facebook profila poručio da je Republika Hrvatska pravna država i da koliko god pojedinci misle da mogu dijeliti otkaze i smjenjivati ljude kako im se prohtije, ipak moraju poštivati zakonske okvire.
- Ne smatram se krivim nizašto, niti sam počinio povredu službeničkog odnosa, poručuje.
Filip Zoričić i Anja Ademi na izvanrednoj konferenciji za novinare u ponedjeljak na kojoj su najavili otkaze
Zoričić pak tvrdi: „Iznijeti neistinu na temu od ogromnog javnog interesa spada u tešku povredu službene dužnosti. Rezultat su ozbiljni propusti u proceduri i netransparentnost, upravo ono što od početka govorimo kako ne smijemo i nećemo raditi. Nesavjesno obavljajući svoju dužnost nanio je (Prhat, op.n.) štetu ugledu službe, čime je trajno narušeno povjerenje u poduzimanju poslova od javnog interesa“.
Damir Prhat, kojeg je jednom s iste pozicije već smijenio bivši gradonačelnik Boris Miletić, 'postavivši' ga potom za voditelja Odsjeka za ITU mehanizam gdje je ovaj i dočekao Zoričića prije nego li ga je on opet imenovao pročelnikom, decidirano tvrdi da nije počinio ništa zbog čega bi dobio otkaz. Miletić je u smjenjivanju Prhata bio mudriji. On je onomad negativno ocijenio njegov rad što je bilo dovoljno da ga razriješi službeničke dužnosti pročelnika.
"Bačena je ljaga na gradsku upravu"
Je li Zoričić namjerno u ponedjeljak u javnost izašao s „otkazima“ ili nije bio podrobno upućen u čitavu proceduru, koja mu potencijalno može obiti o glavu, ostaje za vidjeti. Činjenica je da je prošlog četvrtka, a nakon konferencije za novinare IDS-ovog gradskog vijećnika i saborskog zastupnika Marina Lerotića, koji ga je prozvao zatraživši pritom njegovu i Prhatovu ostavku, gradonačelnik već znao koji su bili propusti u proceduri sa zemljištem. No, nije spominjao, niti je dao naslutiti da će na red doći "otkazi". Naknadno je pak iz gradske uprave počela 'curiti' informacija da se Zoričić trojca na ovaj način želi riješiti (i) zbog propusta oko lista za POS stanove (Korica i Stemberger bili su članovi Povjerenstva za utvrđivanje liste prvenstva), što je projekt koji je gradonačelnik naumio privesti kraju do parlamentarnih izbora. Na upit je li tome tako, prvi čovjek Grada nije dao odgovor.
- Propusti su se dogodili, povjerenje je narušeno i donio sam odluku, rekao je napomenuvši da mu ta odluka nije laka, ali i istaknuvši: “Ponavljam, ne ulazim u motive, ne pozivam da im se sudi, uvjeravaju me da nema loše namjere, ali činjenica je da su napravljeni veliki propusti koji su bacili ljagu na rad gradske uprave. Na to ne mogu pristati. Ja sam donio političku odluku da ti ljudi više ne mogu raditi taj posao“.
Ipak, valja reći da smjena pročelnika ne može biti politička odluka zato što oni nisu ministri da dolaze i odlaze kako tome svjedočimo svako malo s ministrima u Vladi premijera Andreja Plenkovića. Pročelnici se biraju na javnom natječaju i, kao što smo već pojasnili, podliježu Zakonu o službenicima i namještenicima. To se odnosi i na pročelnike i pročelnice izabrane stranačkim ključem.
Na pitanje tko sada vodi krucijalan gradski odjel, čiji budžet iznosi 22,5 milijuna kuna, 28,4 posto proračuna za ovu godinu, i Zoričić i Ademi odgovaraju da su procedure vezane za promjene u upravnom odjelu još u tijeku te da će javnost o konačnom epilogu biti obaviještena idućeg tjedna. Ukratko, Prhat nije dobio otkaz, Ademi je još uvijek pročelnica Upravnog odjela za lokalnu samoupravu, a Igor Jovin je još uvijek njezin pomoćnik, a ne novi pročelnik.