Rovinjsku Strukovnu školu Eugena Kumičića nedavno je posjetila prosvjetna inspekcija. Dogodilo se to slijedom prijave koju je uputila Dragica Pršo, predsjednica istarske Podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara.
Naime, iako prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (članak 55.) svaka školska ustanova mora imati knjižnicu, Strukovna škola Eugena Kumičića iz Rovinja nikada je nije imala, a Emil Nimčević koji funkciju ravnatelja ove škole obnaša od 2018. godine, natječaj za radno mjesto knjižničara/knjižničarke nikada nije ni otvarao, s obzirom na to da, kako navodi, za knjižnicu u školi naprosto nemaju prostora.
Emil Nimčević, Foto: Giornal.hr
„Ovo nam je prva prijava prosvjetnoj inspekciji“
- Mi planiramo rekonstrukciju i dogradnju škole. Taj je projekt uskoro gotov, no realizacija će ovisiti i o Županiji. Škola nam nema ni svlačionice u kojima bi se učenici mogli presvući, ali doći će sve polako na red. Ovo nam je prva prijava prosvjetnoj inspekciji, ali to vam ne bih smio komentirati dok se postupak ne završi. Tada vas mogu informirati o zaključcima, a sada nam još ni zapisnik nije stigao. Pretpostavljam da ćemo nešto morati poduzeti, samo ne znam gdje jer smo jako skučeni, veli nam ravnatelj Emil Nimčević, inače IDS-ov predsjednik rovinjskog Gradskog vijeća.
Strukovna škola Eugena Kumičića knjižnicu nije imala od svog osnutka 1949. godine, a do 1991. u Rovinju je djelovao Školski centar za usmjereno obrazovanje u sklopu kojeg su jednu knjižnicu dijelile Strukovna škola Eugena Kumičića, Srednja škola Zvane Črnje te Talijanska srednja škola.
Zajednička knjižnica postojala je tako u sklopu Srednje škole Zvane Črnje, a nakon renovacije 2008. godine Talijanska srednja škola osigurava svoj vlastiti knjižnični prostor, dok učenici Strukovne škole Eugena Kumičića knjige nastavljaju posuđivati u obližnjoj Srednjoj školi Zvane Črnje.
Ilustracija: Pixabay
Umjesto knjižničara, zaposlili psihologa
- Srednja škola Zvane Črnje našim je učenicima udaljena doslovce pedeset metara, i cijela građa nam se nalazi tamo. Mi smo do prije nekoliko godina imali knjižničara koji je radio na pola radnog vremena u sklopu knjižnice spomenute škole, no natječaj nakon njegovog umirovljena nismo otvarali. Naime, naša škola ima velik broj učenika s poteškoćama, i procijenjeno je da je za dobrobit djece pametnije zaposliti psihologa na pola radnog vremena, što smo i učinili. Ostvarili smo mnogo projekata, pa ćemo tako ostvariti i knjižnicu. Razmišljajući o prioritetima, uvijek se rukovodimo potrebama naše djece, veli nam Nimčević koji je školu preuzeo u trenutku kada je brojala 180 djece, da bi se brojka u posljednjih pet godina popela do njih 250.
Dragica Pršo, predsjednica istarske Podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara, govori nam pak kako ovo nije prvi put da je prosvjetnoj inspekciji prijavila rovinjsku Strukovnu školu Eugena Kumičića, tražeći odgovor na pitanja zašto su već pet godina jedina istarska škola koja nema knjižničara te dobivaju li novac od Županije i Ministarstva za nabavu lektire i stručne literature?
Dragica Pršo, Foto: Manuel Angelini
Ako novac dobivaju - kuda on ide?
- Ukoliko dobivaju taj novac, valjalo bi znati o kojem je iznosu riječ i kamo taj iznos ide. Ne umanjujem važnost zapošljavanja psihologa, ali moja prijava ide u smislu zapošljavanja psihologa umjesto knjižničara, a nije u redu ni prema kolegici koja radi u knjižnici SŠ Zvane Črnje da radi dupli posao za istu normu. Ako pak škola ima velik broj učenika s teškoćama, potreban im je rehabilitator. Želim također naglasiti da je knjižničar jednako vrijedan stručni suradnik škole, baš kao i psiholog ili pedagog, zaključuje Dragica Pršo koja odgovore na pitanja postavljena prosvjetnoj inspekciji još uvijek nije dobila.
Međutim, iz Odluke o raspodjeli sredstava za opremanje knjižnica srednjih škola obaveznom lektirom i stručnom literaurom koju je Ministarstvo obrazovanja donijelo za 2022. godinu, vidljivo je kako je Strukovnoj školi Eugena Kumičića iz Rovinja u tu svrhu otišlo 3.250 kuna.
Istovremeno, o problematici nedostatka knjižnice u školi informirana je doznajemo i Županijska matična razvojna služba za narodne i školske knjižnice te je Strukovna škola Eugena Kumičića nerijetko tema radnih sastanaka ovog tijela koje provodi stručni nadzor nad radom školskih knjižnica.
Liana Diković, Foto: Hrvatsko knjižničarsko društvo
Ovo nije jedinstven slučaj
- Nisam znala da je obavljen inspekcijski nadzor u rovinjskoj školi. Mogu vam samo ponoviti da je knjižnica zakonski propisana, a da učenici rovinjske Strukovne škole koriste fond i usluge SŠ Zvane Črnje, pa to donekle može biti prihvatljivo. Sličnih slučajeva imamo i u drugim županijama. Valja reći kako u Istri, osim rovinjske Strukovne škole Eugena Kumičića, knjižnicu nemaju ni pulske osnovna i srednja Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova, izjavila nam je danas kratko Liana Diković, voditeljica Županijske matične razvojne službe za narodne i školske knjižnice.
S obzirom na to da Zakon jasno propisuje kako je djelatnost knjižnice sastavni dio obrazovnog procesa, čudi što nadzor u rovinjskoj Strukovnoj školi nije obavljen još desecima godina unatrag. Bit će stoga zanimljivo vidjeti što stoji u zapisniku aktualnog nadzora nad trenutno jedinom istarskom školom bez knjižničara i knjižnice.