Općinski sud u Puli donio je rješenje o deložaciji četveročlane pulske obitelji Šafradin koja u kući na Valelungi, tik do kamenoloma, živi već 17 godina, i u kojoj su živjeli pokojni djed i baka.
Kuća će im se preuzeti u korist koncesionara tog šireg područja Danka Končara koji je nešto dalje izgradio marinu.
Izbacivanje bračnog para Dejana i Roberte te njihove 10-godišnje kćeri Samante i 8-godišnjeg sina Erika određeno je za 17. svibnja u 11 sati, a kako piše u rješenju, "sud će u slučaju potrebe protiv osoba koje ometaju provedbu ovrhe izreći novčane kazne ili odrediti kaznu zatvora na temelju članka 16. Ovršnog zakona".
- Jučer smo primili to rješenje. Kao da me je grom strefio. Ostala sam u šoku. Nitko nas nije prethodno išta obavijestio. U šoku su i suprug i djeca. Ne znamo što ćemo. Kako nam je i par puta provaljeno u kuću, privremeno smo s djecom u stanu suprugove majke koji ima svega 27 kvadrata. Nas petero, s dvoje malodobne djece, tako ipak ne možemo živjeti, kaže Roberta Šafradin.
Roberta Šafradin: "Ovo je za nas veliki šok"
Treba reći da je i presudom Općinskog suda u Puli iz 2020. godine, a nakon tužbe obitelji i naknadnom presudom Županijskog suda u Osijeku iz ožujka 2022. prihvaćen tužbeni zahtjev države kao tužiteljice da ova obitelj ustupi državi nekretninu koja se nalazi na pomorskom dobru koje je u travnju 2012. godine dano u koncesiju Danku Končaru za luku nautičkog turizma.
No, ono što je razočaralo i dovelo u očaj ovu mladu obitelj jest činjenica da sud nije uvažio prigovor da se država umiješala i uskratila im pravo na dom, s obzirom da u ovoj kući, kroz tri generacije, osim pokojnog susjeda i bake, žive već 17 godina kćer i zet, kao i da su se tu rodila i odrasla njihova djeca.
Pogled na kuću s bočne strane
I drugo, iako se pokojni djed uredno na policiji izradio osobnu iskaznicu na ovoj adresi (Valelunga 60), unatoč svim njihovim naknadnim pokušajima, to nije uspjelo njegovoj kćeri, zetu i unucima, zbog čega su bili prisiljeni prijaviti se na adresu zetove majke u Nezakcijskoj ulici u Puli, koja živi u garsonjerici od svega 27 četvornih metara.
- U sudskoj presudi su napisali da je baka mogla dati tih 27 kvadrata u najam pa da svi mi, peteročlana obitelj, iznajmimo veći stan. Nisam mogla vjerovati što su napisali. Pa to je bakin stan, to je njezin, ne naš stan. Kako im je tako nešto uopće moglo pasti na pamet, dodaje Roberta koja je trenutno nezaposlena, dok njen suprug Dejan radi u Overseasu, tvrtki za brzu distribuciju paketa. Roberta veli: "Godinama sam radila za zaštitarsku firmu Kairos koja štiti cijelu imovinu Končara, istog onog koji nas tjera van".
- Cijela je priča nastala zbog moćnog Danka Končara koji nas sad tjera iz našeg doma, a država mu samo podilazi, kaže Roberta, i nastavlja: "Imala sam prije dvije godine sastanak s 'desnom Končarevom rukom' Barbarom Peruško o vanparničnoj nagodbi. Obećala mi je da će se angažirati u Gradu da dobijemo alternativno rješenje ili da će ona, to neću nikad zaboraviti, pričati s Končarom pa da će on to riješiti. Od toga do danas nije bilo ništa, kaže Roberta.
Njihov susjed na Valelungi, ali u dijelu izvan pomorskog dobra zahvaćenog koncesijom Danka Končara, odlikovani je branitelj pirotehničar Miroslav Šantanec. On je prije nekoliko godina, kako nam kaže, otkrio, a onda i mimo znanja šire javnosti sudjelovao u razminiravanju 60 tona minsko-eksplozivnih sredstava u ovoj zoni. "Ovo je prije tri godine tijekom razminiravanja bio blokirani prostor", kaže on.
Susjed, odlikovani branitelj, pirotehničar Miroslav Šantanec: "Zar sam se za ovakvu državu borio?"
Njega kažu neće dirati jer je njegov dom izvan pomorskog dobra, a kad bi se, veli, na to i usudili (a imao je i on, veli, svojedobno izvjesnih problema) i sad im poručuje nimalo diplomatski: "Gospodo, poljubite obitelj prije nego što me probate udaljiti! Spasim im grad, a oni će mene udaljiti".
"Mene ipak štiti država, našla mi je smještaj, nitko me ne uznemirava", dodaje on, a susjeda Roberta dodaje: "Zato nas gaze!"
- Ja sam branitelj. Da će se desiti u Hrvatskoj to da će netko tjerati djecu izvan njihovog doma. Pa za što sam se ja borio? Ajmo ovako gledati: nakon pokojnog djeda i bake, u ovoj kući živi već treća generacija. To više nije kuća nego dom, ističe Miroslav, iako je sud odbio taj argument doma.
No, s druge strane, suci Općinskog i Županijskog suda projekt luke nautičkog turizma Danka Končara, čini se pristrano i pravno neprimjereno, nazivaju u obrazloženju svojih presuda 'velikim investicijskim projektom'. Kao da će sutra četveročlana obitelj na ulici biti mali problem, odnosno kao nije velik problem izgubiti svoj dom.
Usput, osim te razvikane, a nevelike marine, taj 'big' projekt 11 godina nije zaživio na čitavom širem području. Mimo ove kuće.
Ovu rečenicu iz sudske presude treba citirati, tim više što se u citiranom dijelu interes države (dakle svih nas) gotovo poistovjećuje s interesom investitora Končara. Tako piše u presudi: "Iako zahtjev tužitelja (države) za iseljenjem tuženika (obitelji Šafradin) predstavlja miješanje u pravo obitelji na dom, tužitelj (država) ima legitimni interes da se desetljećima zapušteni vojni kompleks Monumenti, Valelunga i otoka Sv. Katarina privede gospodarskoj svrsi izgradnjom Luke nautičkog turizma s pratećim sadržajima i infrastrukturom i potom izgradnjom hotela i pripadajućih sadržaja".
Susjed Miroslav veli: "Tjeraš obitelj iz doma bez da im ponudiš ikakvu alternativu, ikakvo rješenje. Pokojnom djedu su izdali osobnu iskaznicu na ovu adresu, a njegovoj djeci i unucima nisu. Pa kakav je to zakon".
Roberta nastavlja: "Bili smo prošle godine kod gradonačelnika Pule Filipa Zoričića koji nam je rekao da će nam se javiti i da će se se to nekako riješiti. Nije se više nikad javio".
Umjesto da im država plati obeštećenje koje je obitelj zatražila za sve što su - od useljavanja 2006. u tada prilično zapušten vojni objekt i svih idućih godina - ulagali u dom, sada Roberta i Dejan Šafradin moraju platiti nemale sudske troškove.
Susjed Miroslav nadodaje: "Evo vam prikaza Končarove moći. Pogledajte ovaj beton i ogromno kamenje kojim je zatvorio javni put. U slučaju požara vatrogasci ne mogu kraćim putem iz grada, nego moraju ići sve okolo. To su nam jednom rekli i sami vatrogasci".
Končar prepriječio javni put - a vatrogasci u slučaju požara?
Vrijedi vidjeti hoće li itko, Grad Pula ili neka druga institucija, u idućih 27 dana, do te najavljene deložacije u srijedu 17. svibnja u 11 sati, konkretno pomoći obitelji Šafradin. Država se već pokazala maćehom, iako je već 1. članak Ustava RH određuje i obvezuje - socijalnom.
Sa svečanog otvorenja Končareve 'Marine Polesane' 12. travnja prošle godine