Jutros su se svojim priopćenjem na temu kvalitete pulskog zraka i zagađenja oglasili iz pulskog Možemo!. Evo što kažu.
"Nakon jedne od brojnih prijava građana zbog onečišćenja zraka oko cementare, Grad Pula konačno je naručio jednu mjernu stanicu radi praćenja kvalitete zraka u blizini tog industrijskog postrojenja. Cijena naručenog uređaja je 5.500 eur.
Stanovnici Stoje često su se žalili na čađ po balkonima, na nadražene oči i dišne putove i neugodne mirise, pa stoga podržavamo početak djelovanja u svrhu pravodobnog i vjerodstojnog mjerenja zagađenja zraka.
Međutim, jedna stanica ne može detektirati onečišćenje zraka u slučaju vjetrova iz različitih smjerova, odnosno jedna stanica neće biti dovoljna za vjerodostojno praćenje stanja kvalitete zraka. Potrebna su barem dvi do tri uređaja koji bi se postavili u stambenim naseljima oko cementare.
Uz uređaj koji je naručen nudi se besplatna mobilna aplikacija kojom građani izravno mogu pratiti rezultate mjerenja, pa se nadamo njenoj aktivaciji. O kvaliteti zraka ovisi zdravlje, pa je zaista bitno uspostaviti povjerenje mogućnošću izravnog praćenja stanja kvalitete zraka.
U blizini cementare, na Fiželi, postoji mjerna stanica za praćenje kvalitete zraka, no zaista su neobična zbivanja koja su pratila njenu funkcionalnost.
Od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo smo dobili informiraciju da je na lokaciji Stoja - Fižela, 1998. godine postavljena prva automatska postaja za mjerenje kvalitete zraka. Ugrađeni su analizatori za praćenje sumporova dioksida, dušikovih oksida, ugljičnog monoksida I lebdećih čestica. Mjerenja su provođena do 2009. godine. Nakon zakonom postroženih uvjeta bilo je nužno učiniti preinaku, a budući da je, kako navode iz Zavoda, do tada kvaliteta zraka bila prve kategorije, grad Pula je 2010. godine donio odluku o prestanku financiranja i mjerenja automatske postaje Fižela.
Uvjeti su bilo postroženi s ciljem poboljšanja uvjeta života građana višim standardima kvalitete zraka, kao i zbog detektiranja povećanja zagađenosti u gradovima. Umjesto usklađivanja uređaja s novim standardima i nastavkom kontrole rada industrijskog postrojenja u centru grada - mjerenja su prekinuta.
Smatramo da je te 2009. godine učinjena velika greška zaustavljanjem rada postaje. Upravo bi bi zbog zakonom postroženih uvjeta vjerojatno došlo do novih saznanja o prekoračenjima, pa bi mogli reagirati prijavama i zahtjevima za pridržavanje zakonskih limita prema cementari. Ovako se građani bune, cementara kaže da je sve pod kontrolom, a bez sveobuhvatnih podataka dokazati nitko ne može ništa.
Stanica je ponovo pokrenuta 2021. godine, ali samo radi provedbe programa EU o razmjeni podataka i to mjereći samo 2 parametra, prizemni ozon i dušikov oksid, a na upravljanje je predana Državnom hidrometeorološkom zavodu. Sadašnja dva mjerena parametra nikako nisu dovoljna za procjenu kvalitete zraka, pa je gradska uprava trebala davno odreagirati proširenjem parametara koji se mjere. Najvažniji parametri na lokaciji uz cementaru su, zbog prašine često vidljive ljudskim okom, razina lebdećih čestica veličine 10 i 2,5 mikrometara ali i sumporovodik H2S, amonijak niske koncentracije NH3 i ostali standardni parametri za mjerenje kvalitete zraka (ugljikov monoksid CO, dušikov dioksid NO2, sumporov dioksid SO2)
Dakle, u dogovoru s DHMZ-om, koji je nositelj mjerenja na Fiželi, potrebno je povećati broj parametara koji se mjere na postojećoj stanici i dodatno postaviti barem još dvije stanicie /uređaja. S te tri stanice mogli bi dobiti vjerodostojne podatke. Opcija ugradnje dodatnih parametara u postojeću stanicu bila bi ekonomski opravdana i svrsishodna jer stanica postoji, a nabavljaju se samo analizatori. Takav je stav i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Slična je situacija i na Kaštijunu, gdje jedna postaja detektira samo moguće zagađenje nošeno sjeveroistočnim i istočnim vjetrom, dok južni i zapadni nisu pokriveni. Zato predlažemo dodatne 2-3 postaje u neposrednoj blizini CGO-a. Zbog ugroženosti stanovnika općine Medulin i istočnog dijela Grada Pule, predlažemo da se u suradnji s Općinom Medulin nađe model zajedničkog financiranja.
Navedeno ne zahtijeva duži vremenski period za provedbu niti značajna financijska sredstva, pa apeliramo na gradsku upravu da prilagodi narudžbu u dijelu broja mjernih stanica, te da stupi u kontakt s DHMZ-om radi dogovora o dogradnji postojeće mjerne postaje na Fiželi.
Za danas u 16 zakazan je sastanak građana s predstavncima Calucema u MO Stoja. Na sastanku bi trebalo biti riječi i o postavljanju dodatnih mjernih stanica oko cementare. Ukoliko cementara bude njihov vlasnik, trebala bi se obavezati da će osigurati građanima izravan trenutni pristup mjerenjima, te da će lista analiziranih spojeva biti cjelovita.
Na sastanku treba definirati i moguće reperkusije koje bi se primijenile u slučaju prelaska maksimalnih dopuštenih vrijednosti onečišćenja. Nikakve kazne nisu dovoljne i ne mogu nadoknaditi utjecaj na zdravlje. Stoga u slučaju prelaska limita očekujemo hitne aktivnosti u rješavanju zagađenja novim filterima ili novim tehnologijama. To zahtijeva veća financijska ulaganja, ali Calucem ostvaruje visoke profite i dužnost mu je zaštiti građane od negativnih utjecaja svojeg postrojenja", zaključuju iz Možemo! Pula.