Pulski Možemo uputio je medijima priopćenje u kojem ističe da pulski gradonačelnik Filip Zoričić šuti dok investitor u hotel na Valkanama sav napor usmjerava u ishodovanje dozvola prije referenduma kako bi, kakao kažu, namagarčio građane, ismijao instituciju referenduma i narugao se demokraciji.
- Zoričić šuti pokušavajući se odreći odgovornosti. Uzalud, odgovornost je njegova i građani Pule neće to zaboraviti i oprostiti, niti odustati od referenduma. Nova koalicija na vlasti u Puli nastala je zbog Lungomarea - zbog Lungomarea bi mogla i nestati, kažu Možemovci.
- Prema našim saznanjima, proteklih tjedana investitor u hotel na Lungomareu, lokaciji koja je sporna iz svakog aspekta, užurbano prikuplja dokumentaciju potrebnu za ishodovanje lokacijske dozvole, nadajući se da će tako odvratiti građane od izlaska na referendum. Naime, iako su Vodovod i HEP ODS - Elektroistra najprije obustavili postupak izdavanja uvjeta priključenja, u tijeku je ponovljeni poziv javnopravnim tijelima za utvrđivanje posebnih uvjeta uvjeta priključenja, što jasno govori da investitor nema namjeru čekati rezultate referenduma. Budući da se investitor hvalio anketom kako gotovo 60 posto građana Pule podržava gradnju, čemu žurba i strah od referenduma, pita se pulska platforma Možemo koju predvodi Dušica Radojčić, donedavna predsjednica Gradskog vijeća.
"Pozivamo gradonačelnika da u praksi demonstrira vrijednosti svog uzora Vlade Gotovca po pitanju “političkog morala i poštovanja malog čovjeka i građanina” (F. Zoričić za Jutarnji list 7. 12. 2020.), te konačno javno pozove investitora da se strpi do provedbe referenduma, ako već ne želi poduzeti konkretnije mjere, nastavlja se u priopćenju.
"Čistih namjera i benefita za građane u ovoj priči nema, pa nije ni čudo da smo se mi, zajedno sa zainteresiranim građanima morali dobro namučiti da bi došli do saznanja koja imamo danas - redom od opravdanih sumnji u vlasničke i privatizacijske malverzacije, do samih problematičnih planova poput toga da se u sklopu hotela planira čak 32 bazena koji će koristiti vodu iz gradskog vodovoda, ističu Možemovci.
- Ne nasjedajte priči o uzaludnosti referenduma u slučaju predaje zahtjeva za izdavanje lokacijske dozvole. Gradska vlast nema pravo donijeti pravni akt ili odluku koja je sadržajno suprotna odluci donesenoj na referendumu. Tako je propisano Zakonom o referendumu. Dodatno, tu su i određene procedure vezane za vlasništvo stečeno u procesu pretvorbe i privatizacije. Stoga sve ovisi o građanima, izlaznosti i izboru kakav Lungomare vide u budućnosti, zaključuje pulski Možemo.