Prema najnovijoj odluci Vlade o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti, svi istarski gradovi i općine spadaju u top dvije kategorije najrazvijenijih JLS-a u Hrvatskoj osim jedne – Općine Lanišće, koja je svrstana u ispodprosječni stupac.
Istarska je županija, uz Dubrovačko-neretvansku, Grad Zagreb, Zadarsku i Zagrebačku županiju, svrstana na vrh popisa najrazvijenijih županija.
Indeks razvijenosti mjerio se, naime, temeljem sedam pokazatelja: stopi nezaposlenosti, dohotku po stanovniku, proračunskim prihodima jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave po stanovniku, općem kretanju stanovništva, stopi obrazovanosti i indeksu starenja.
Ispodprosječna i iznadprosječna kategorija dodatno su podijeljene svaka u četiri skupine, od najnerazvijenije do najrazvijenije.
Tako su 'najnerazvijenije razvijene' općine i gradovi u Istri Cerovlje, Motovun, Lupoglav, Oprtalj, Raša i Buje. Klasu iznad čine Barban, Brtonigla, Gračišće, Grožnjan, Karojba, Labin, Sveta Nedjelja, Svetvinčenat, Višnjan, Sveti Lovreč i Vodnjan.
Svi ostali JLS-ovi, prema gore spomenutim parametrima, spadaju u osmu skupinu, onu koja okuplja najrazvijenija mjesta. Među njima su, što ne iznenađuje, turistički gradovi i općine poput Poreča, Rovinja, Novigrada i Umaga, Tara, Medulina i Fažane, ali i na popisu su i Marčana, Pićan, Buzet, Kanfanar, Kršan, Sveti Petar u Šumi, Žminj, Pazin, kao i Bale, Funtana, Kaštelir-Labinci, Ližnjan, Tinjan, Vižinada, Vrsar te najveći istarski grad Pula.
Lanišće je, dakle, jedina općina koja je ostala 'ispod crte', iako među najnerazvijenijima ipak svrstana među one JLS-ove s boljim stupnjem razvijenosti. Takav status ne čudi. Općina Lanišće sastavljena je od istoimenog sela i njih još 13 raštrkanih po padinama Ćićarije, i unatoč tome što je teritorijalno je najveća općina u Istri, od osnutka slovi za najsiromašniju. Prema zadnjem popisu stanovništva, općina broji 270 stanovnika.