Na Svjetski dan zdravlja Sanja Radolović, saborska zastupnica SDP-a i kandidatkinja za istarsku županicu, održala je tiskovnu konferenciju na kojoj je upozorila na akutne probleme s kojima se suočava istarsko zdravstvo i socijala.
- U Istri je hitno potrebno jačanje primarne zdravstvene zaštite, nedostaje nam liječnika i liječnica, dobar dio njih je pred mirovinom. Mladi se sve teže odlučuju za specijalizaciju obiteljska medicina, a svi liječnici se žale na ogromnu papirologiju na koju moraju trošiti pola radnog vremena. Pritom, u Istarskim domovima zdravlja vladaju jako loši međuljudski odnosi, izjavila je Radolović.
- Kao istarska županica prvo ću napraviti reviziju rada domova zdravlja, ali i Zavoda za hitnu medicinu. Tu prije svega mislim na Pulu gdje je potrebno otvoriti zgradu nekadašnje male hitne. Preko ljeta čeka se po 10 sati i to se mora pod hitno riješiti. Naglasila bi da su nam na raspolaganju značajna sredstva iz europskih fondova koje naša županija dosad nije iskoristila. Tim sredstvima treba opremiti sve istarske gradove hitnim ambulantama, kako osobljem tako i opremom. Reorganizacija primarne zaštite i sustava hitne medicine biti će moj prioritet, rekla je Radolović i onda se okrenula problemima pulske bolnice.
- Činjenica je da Opća bolnica Pula više nije u ingerenciji županije, ali to nije razlog da se županija prestane baviti tom ustanovom. U bolnici imamo najbolje operacijske sale u cijeloj državi, ali nemamo ljude, posebno za liječenje djece. Ako nam dijete slomije nogu mi nemamo dječjeg kirurga. Istra puno više uplaćuje u državni proračun i mislim da zaslužujemo da nam se to vrati kroz omogućavanje osnovne liječničke skrbi za djecu. Potrebna nam je efikasnija organizacija opercijskog bloka, danas nam operacijske sale nisu u punom pogonu, rade po nekoliko sati na dan, a liste čekanja su sve duže. Dio opreme godinama skuplja prašinu. Primjerice, tri godine skuplja prašinu oprema za angiografiju, a Istrijani moraju za taj važan pregled ići u Rijeku, tvrdi SDP-ova kandidatkinja za županicu. Naglasila je i da će se maksimalno zalagati za investiciju od 500.000 eura u heliodrom pulske bolnice.
- Umjesto heliodroma mi smo u Puli dobili osmo pulsko brdo, a kada imamo hitno stanje koristi se Marsovo polje, objasnila je Radolović. Na pitanje odakle novac odgovara da je potrebno napraviti dobru reviziju proračuna Istarske županije. Kao dugoročnu mjeru rješavanja kadrovskih problema istarskog zdravstva vidi osnivanje studija medicine, fizioterpije i primaljstva.
Osvrnula se i na gorući problem pulske socijale – staračke domove.
- Mi u Puli imamo 16.000 umirovljenika od kojih 3.000 čeka na mjesto u domu. Osim nedostatka ležaja, problem je i cijena. Pa gradski i županijski domovi koštaju po 1.500 eura netto. To bi si i ja sa saborskom plaćom jedva mogla priuštiti za smještaj članova obitelji. Kao županica založit ću se da se ekspresno riješi pitanje hospicija koji već tri godine iz nejasnih razloga zjapi prazan, zaključila je Radolović.
Na naše pitanje da komentira političko i klijentalističko kadroviranje na natječajima za ravnatelja i za specijalizacije u Istarskim domovima zdravlja, odgovorila je:
- Svakodnevno mi se javljaju ljudi iz sustava IDZ-a koji objašnjavaju da tamo vlada potpuni kaos. Umjesto pacijentima, bave se narušenim međuljudskim odnosima. Dobila sam i prijave za mobing i ponavljam, situacija je zrela za cjelokupnu i temeljitu reviziju pa da vidimo tko radi, tko ne radi, tko vrši mobbing, a tko pogoduje, najavila je Radolović.
Na naše pitanje smatra li aktualnog župana najodgovornijim za takvo stanje rekla je.
- Apsulutno, on je prvi koji je trebao javnost obavijestiti o problemima. Postojeće stanje je neodrživo, ali sve je nekako stišano, tajnovito. Mi smo i na skupštini tražili reviziju, ali župan nikad na to nije pristao, odgovorila je.
Na pitanje je li realno očekivati da će osnivanje medicinskog studija u Puli riješiti kadrovske probleme istarskog zdravstva Radolović je rekla:
- Liječnici žele raditi u kliničkim bolnicama jer žele i znanstveni rad i predavati studentima. Tri godine u ladici ministarstva stoji zahtjev da se naša služba za internu medicinu preimenuje u Kliniku za interne bolesti. Da bi postali klinička bolnica moramo imati 4-5 kliničkih djelatnosti. Mi već sad imamo uvjete za tri, ali postoje krugovi kojima to ne odgovara. Prije svega radi se od ostalim medicinskim fakultetima kojima ne odgovara da Pula zagrize u taj dio kolača, zaključila je Radolović.
Ona je sa svojim timom građane počastila jabukama, a prolaznici su imali priliku izmjeriti tlak i šećer.