'Revitalizacija sportsko-rekreacijskog centra Valkane - za bolju budućnost' naslov je danas održane konferencije za novinare predstavnika platforme Možemo!, na kojoj su predstavili svoje konkretne prijedloge u ovoj zoni jer, kako je rekla Dušica Radojčić, nazivanje sportsko-rekreacijskog centra "napuštenim kamenolomom" ima jasnu svrhu umanjivanja značaja kako bi se lakše plasirala teza o "uređenju" područja izgradnjom velikog hotela.
Dakako da nisu izostala novinarska pitanja o predstojećem referendumu o Lungomareu.
Tako na naše pitanje što ako vlasnik zemljišta/investitor na Valkanama, a u slučaju uspješnog referenduma i odluke većine protiv hotela, bude tužio Grad Pulu Dušica Radojčić odgovara: "Vlasništvo nad zemljištem ne uvjetuje namjenu tog zemljišta".
Podsjetila je da je to zemljište bilo upravo u funkciji sportsko-rekreacijskog kompleksa te je hotel (planiran 2008.) trebao biti mali, s 80 kreveta, da bi se sve to zbog poslovno-političkih razloga pretvorilo u isključivo interes investitora. A upravo je vlasnik, ističe Radojčić, dopustio da se zapusti taj prostor, da bi sad često koristili termine 'štakornjak', 'neuvjetno', 'ružno', 'koje nagrđuje okoliš'.
Kod revitalizacije SRC Valkane važna je, kažu Možemovci, riječ oživljavanje aktivnosti jer mnoge generacije Puljana vežu krasne uspomene na brojna i masovna događanja na toj lokaciji.
Jedna od većih nogometnih škola u Istri bila je upravo na Valkanama. Tu su trenirala djeca NK Cementa i NK Pula ICI. Masovno se igrao tenis i održavali su se teniski turniri. U pratećim prostorijama mogao se igrati i stolni tenis. Mnogobrojne su bile i sportske manifestacije poput turističkog mini maratona od Zlatnih stijena preko Lungomarea do autokampa Stoja ili koturaljkaške utrke na Lungomareu. Na taj su način Lungomare i SRC Valkane ispunjavali svrhu zbog koje su u urbanističkim planovima bili rezervirani samo za sport i rekreaciju.
- Nogometno igralište treba novi travni tepih, tribine treba obnoviti, svlačionice i sanitarni čvor treba prilagoditi količini korisnika i suvremenim standardima. Teniske terene koji su okrenuti istok-zapad potrebno je okrenuti u smjeru sjever-jug kako sunce ne bi smetalo igračima ujutro i predvečer, obnoviti podlogu, zamijeniti dotrajalu ogradu, ugraditi ekološku rasvjetu. Potrebno je izgraditi montažnu tenisku dvoranu s umjetnom podlogom za igranje u hladnom dijelu godine s dva teniska terena. Pula je jedan od rijetkih gradova s više od 20.000 stanovnika bez teniske dvorane/šatora, kazao je Slaven Boljun.
- Tenisači zimi idu igrati u dvoranu u Rovinj. Šator/dvoranu imaju Poreč, Umag, Opatija, Petrinja, Osijek, Ogulin, Varaždin, Karlovac, Osijek, Vinkovci i drugi gradovi. Oko teniskih terena i oko nogometnog igrališta treba izraditi šetnicu sa zelenilom i klupama. Treba urediti postojeće boćalište i u SRC uključiti dva postojeća igrališta za odbojku na pijesku na kupalištu Valkane. Treba osmisliti sadržaje za manje pomoćno nogometno igralište - mali nogomet, košarku ili drugo prema potrebama.
- U SRC uključiti i grupe za trčanje, koje bi u centru koristile svlačionicu s mogućnošću druženja nakon trčanja. I dječju morsku školu na kupalištu Valkane treba uklopiti u SRC. Od servisnih aktivnosti može se planirati teretana u kojoj bi se mogle odrađivati bazične pripreme, prostor za masažu i fizioterapeute. Centar bi radio tijekom cijele godine i zapošljavao spomenute stručnjake i osoblje za održavanje. Tereni bi se mogli iznajmljivati sportskim ekipama za pripreme. Time bi se pokrivali troškovi, uz novac od članarina i sponzora.

Gradska vijećnica Možemo Ana Fonović
- Cijeli kompleks mogao bi voditi Pula sport, kažu Možemovci, podsjećajući da je u Šibeniku nedavno osmišljen idejni projekt sportsko-rekreacijskog centra, koji možete vidjeti na webu Grada Šibenika.
Na naše podsjećanje da Pula Sport ima akumulirane gubitke i raspadnute nekretnine, Dušica Radojčić kazala je da su nas drugi gradovi pretekli u sportskoj infrastrukturi jer bitno koriste europska sredstva i da bi to trebao biti način i u Puli.
- Radi se o primjeru koji nam pokazuje što sve može gradska vlast omogućiti građanima, i to europskim novcem. Vještija i poduzetnija šibenska gradska uprava već nam je pokazala što se može europskim novcem s tvrđavama - obnovili su četiri tvrđave, a mi nijednu, kazala je vijećnica Ana Fonović. U Đakovu se priprema aplikacija projekta izgradnje dvorane s teniskim terenima i također se planira aplicirati za financiranje iz EU fondova.
Financiranje izgradnje SRC može se planirati iz proračunskih sredstava Grada, kreditnih sredstava te EU fondova, kada se riješi pitanje vlasništva nad zemljištem.
U proces oblikovanja konačnog rješenja SRC-a Možemovci pozivaju sve sportske udruge i klubove te zainteresirane građane, da se uključe sa svojim potrebama i prijedlozima.
Gradski vijećnik Noel Mirković pozvao je sve građane Pule, neovisno o rezultatima, na referendum za Lungomare 9. listopada.
- Velika bi šteta bila da ne izađe dovoljan broj birača. Već je četvrtina birača potpisala peticiju za referendum. Neka građani odluče što oni žele. Mi ćemo zagovarati svoju opciju, a drugi neka zagovaraju svoje. Izađite i zaokružite što već želite. To bi bilo važno i zbog stanja u prostora. Počevši od parkiranja. Očito je da je grad zapušten. I referendum je način promjene u ovom ili onom pravcu, bilo kojem pravcu, ovisno o rezultatima referenduma, zaključio je Noel Mirković.