Voditelj podružnice Zelenog odreda Pula Željko Ilić jutros se u prisustvu svojih suradnika obratio novinarima ispred pulske Komunalne palače, iznijevši vrlo zabrinjavajuća saznanja o dosadašnjem, kako kaže, nezakonitom radu Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun.
Već u njihovom pismenom pozivu novinarima navedeno je da je, pored nezakonitog pretrpavanja i trgovanja otpadom, "objelodanjena zločinačka namjera pretvaranja našeg okoliša u smrtonosne plinske komore otvorenog tipa"; kao i dio da je "krajnje zabrinjavajuće što interesno kriminalne skupine usprkos zakonu o odvojenom prikupljanju otpada, a koji je na snazi već punih 17 godina, sve agresivnije zagovaraju su/spaljivanje smeća, a da sumnje u ilegalno i opasno zbrinjavanje otpada ne zanimaju baš nikoga od nadležnih državnih institucija".
- Sve što iskopamo, predat ćemo Državnom odvjetništvu i Europskoj komisiji, kazao je Ilić predstavnicima medija, pritom iznijevši prilično teške optužbe na račun novog direktora Kaštijuna Dražena Stilinovića, vezujući ga za "međunarodni smećarski biznis".
- Novi direktor Kaštijuna Dražen Stilinović je javnosti predstavljen kao menadžer koji 'radi za strane firme' i koji navodno ima "veliko iskustvo u gradnji i upravljanju u MBO centrima", kazao je u uvodu.
Osporavajući to njegovo iskustvo, Željko Ilić rekao je da je Stilinović od 2006. do 2009. radio za firmu Entsorga, koja je 2008. u centru Celja izgradila, kako je rekao, tvornicu smrti potpuno sličnu onoj u Kaštijunu, ali i spalionicu.
- Svi ostali 'projekti', pretežito spalionice Entsorge nalaze se u Italiji te u Istočnoj Europi, dakle u zemljama koje se jedine po mišljenju mnogih europskih istraživačkih novinara, u lancu kriminala europske spalioničarske /smećarske mafije, naglasio je Ilić, dodavši da takvih spalionica nema nigdje u zapadnoj Europi, kaže Ilić.
- Stilinović je, nastavio je, od 2011, do studenog 2015. bio menadžer za međunarodni poslovni razvoj pri talijanskoj tvrtki Daneco Impianti S.r.l. koja je upravljala s nekoliko centara za gospodarenje otpadom u Italiji sve do trenutka kada je morala izvršiti zatvaranje te uložiti dio zarade u sanaciju zbog programiranog kraja radnog vijeka centara. Tada bi uvijek pobjegli i bivali godinama tuženi, sve dok firma Daneco 2011. godine nije bankrotirala i svima ostala dužna, i dužna sredstva za zatvaranje njihovih centara i za složenu, dugotrajnu sanaciju zbog programiranog kraja radnog vijeka centara, kazao je Ilić.
Zeleni odred tvrdi da Kaštijun nakon ulaska u EU nema studiju procjenu utjecaja na okoliš, pa stoga, vele, rade ilegalno.
Ilić dodaje da nisu uspjeli doći do, iako su ga tražili, odobrenja vatrogasnih vlasti za odlaganje zapaljivih materijala na prostoru centra Kaštijun, mada su se požari dešavali u prošlosti na Kaštijunu.
"Ne zna se koji otpad ulazi u Kaštijun, neke kamere snimaju na istovar, ali se na toj snimci ne vidi što je u otpadu. Činjenica je da na prostor Kaštijuna dolazi otpad nepoznatog porijekla, a kako u Istri ne postoji sustav zbrinjavanja opasnog otpada, može se pretpostaviti da dolazi na Kaštijun. Mi smo jako zabrinuti za te gorive bale koje su tamo na otvorenom blizu naših kuća", kazao je Željko Ilić
Zelenom odredu sporne su i naknadne izmjene u okolišnoj dozvoli iz siječnja 2020, donesene na traženje uprave Kaštijuna, kojima im je dozvoljeno prekoračenje emisija štetnih plinova te, veli Ilić, i do do 500 posto. Za takve stvari će ići tužba, najavio je Ilić.
- Manjkava je i projektna dokumentacija. Vodene zavjese na ulaze u halu, prema našim inspekcijama civilnog nadzora, nikada nisu bile aktivirane. Nadalje, u projektnoj dokumentaciji nigdje nismo našli zaštitu od emisija lebdećih čestica s otvorenih ploha, a taj je otpad nepoznatog sastava smrdio ovog i prošlog ljeta. Takav pogon ne smije raditi na takav način. Postoje tri velika bio-filtra u pogonu, no jedan ne radi, a dva ne radi dobro, kako je rekao bivši direktor Kaštijuna. Pogon ne bi smio raditi i zato jer ne postoje zračni tuneli prilikom ulaska u halu, nastavio je.
Članice Zelenog odreda ispred sjedišta pulske vlasti
S puno emocija u jednom trenutku kazao je: "Neka netko dođe mojoj susjedi koja je teško oboljela od karcinoma i koja je na kemoterapiji , neka dođu gradski oci, tu su, i neka objasni zašto su ljudi oboljeli, zašto imamo respiratorne probleme, zašto strahujemo za svoju djecu... samo zbog profit poslovne i političke elite.
Na naše pitanje tko čini te elite, on je rekao: "Znate tko je na vlasti u Istri 30 godina i tko je na vlasti u Hrvatskoj 30 godina, aludirajući jasno na IDS i HDZ.
Podsjetili smo ga na to da je predsjednik Skupštine Kaštijuna gradonačelnik Pule Filip Zoričić, zatraživši i pojašnjenje hoće li Zeleni odred o ovome tražiti i konkretne poteze i reakciju gradonačelnika Pule, ali i Istarske županije.
- Volio bih njega čuti, kazao je Ilić, no kazavši nešto ranije da je gradska uprava "samo jedan veliki kotačić, zadnja rupa na svirali".
Kazao je i to da im je bivši direktor Kaštijuna Fabio Giacometti rekao "da naš otpad ima 90 posto plastike".
"Kako je to moguće ako već ima 40 posto bio otpada", pitao se Ilić.
Na Kaštijun je, upozorio je, uvezeno 1.200 tona otpada s Marišćine, a dodaje i to "da su im insajderi rekli da su na Kaštijun dolazili i kamioni s talijanskim registracijama.
"Ne znamo što se dovozi", zaključio je Željko Ilić iz Zelenog odreda, otvarajući sumnju da u centar stiže otpad sumnjivog porijekla.
Naglasio je da će Zeleni odred nastaviti s prikupljanjem dokumentacije i dokaza o svim štetnim djelovanjima Kaštijuna, nakon čega će se o svemu službeno izvijestiti i sve nadležne institucije.
Također, u nekoliko je navrata ponovio "da je jedino rješenje zatvaranje ovog štetnog Centra za gospodarenje otpadom te okretanje drugim alternativnim rješenjima kao što je izgradnja sortirnica".