- Tko želi s prijateljicom na kavu, izdvojit će vrijeme i otići u kafić, a tko želi popiti kavu na brzinu, svratit će na pet minuta do kioska. To su dvije potpuno različite vrste potrošača i tu nitko nikoga ne ugrožava već se radi o kupovnoj moći. Pandemija je, ljudi nemaju novaca, a na kraju grizemo jedni druge. To je blesavo, govori nam Milica Crnac, vlasnica kioska 'Gafi' na Verudi, koju je, kao i ostale vlasnike kioska u Puli, neugodno iznenadila zabrana prodavanja pića, kave i postavljanja hladnjaka.
- Ugostitelji kažu da se sve više kave kupuje na kioscima po osam kuna. Pa zašto onda ne spuste cijene u svojim kafićima, dodaje Milica Crnac.
Zasad još nema službenih podataka o tome koji će kisoci biti obuhvaćeni ovom odlukom, no kako doznajemo, nova pravila vrijedila bi za njih 12 s područja Puljštine.
Koga najviše ugrožava ova zabrana?
Podsjetimo, na sjednici Gradskog vijeća u studenom prošle godine donesen je "Zaključak o utvrđivanju prijedloga Plana postavljanja privremenih komunalnih objekata u općoj uporabi i bankomata u Gradu Puli" kojim se kioscima zabranjuje prodaja pića, kave i postavljanje hladnjaka.
Ova, već na prvu konfuzna odluka, zbunila je javnost, a još više vlasnike privatnih kioska u Puli koji tvrde da o tome nisu ništa znali.
Ubrzo nakon toga, pulskom gradonačelniku Filipu Zoričiću uputili su pismo u kojemu, između ostalog, navode kako su odlukom najviše pogođeni njihovi sugrađani kojima se ukida mogućnost brze usluge te da ih ona zasigurno neće potaknuti na to da češće odlaze u kafiće.
'Mi ne ugrožavamo ugostitelje jer je naša kava jeftinija nego njihova'
Milica Crnac
- Isto tako, zabranom prodaje pića u kioscima ne pomaže se ugostiteljima jer se prodaja pića i toplih napitaka obavlja i u svim pekarama, marketima, na tržnicama, na benzinskim postajama te samoposlužnim aparatima u kojima se nalaze rashlađena pića i topli napitci, koji su postavljeni posvuda po gradu i u svim javnim ustanovama. Također, napominjemo kako su proizvodi koji su naša primarna djelatnost - duhanski proizvodi i tiskovine - dostupni u kladionicama, mesnicama, na benzinskim postajama i ugostiteljskim objektima, navode u pismu.
(2) Djelatnost trgovine duhanskim proizvodima uključuje i prodaju novina, knjiga, telefonskih kartica, papirnate robe i pisaćeg pribora, kozmetike i toaletnih proizvoda, igara i igračaka, satova, nakita (osim od plemenitih kovina), fotografske i optičke opreme te sličnih novih neprehrambenih proizvoda te prodaju konfekcioniranih prehrambenih proizvoda, dok se prodaja pića i kave te postavljanje hladnjaka zabranjuju.
(3) Pod djelatnošću kioska za obavljanje ugostiteljske djelatnosti podrazumijeva se samo kategorija ugostiteljskog objekta - objekt brze prehrane (fast food).
Jesu li pojedine stavke prošle "ispod radara"?
Pitanje u javnosti koje se vrlo brzo nametnulo je kako to da je zabranu prodavanja pića jednoglasno usvojilo pulsko Gradsko vijeće? Odgovor na to možda se nalazi u dnevnom redu sjednice, koji je, između ostalog, previđao, za javnost, očigledno mnogo zanimljivije teme.
Iz Grada Pule objasnili su da je riječ "o odluci koju je usvojilo Gradsko vijeće, a za koju je prethodno provedeno javno savjetovanje u trajanju od 30 dana, tijekom kojih nisu zaprimljene primjedbe kojima bi se iskazalo nezadovoljstvo, odnosno neslaganje s predloženim uvjetima". U međuvremenu smo pitali Grad tko su članovi savjetodavnog tijela, ali do završetka ovog teksta odgovor nismo dobili.
U Gradu se pozivaju na Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti koji za mogućnost njenog obavljanja u pokretnim objektima (kiosku, šatoru, klupi…) uvjetuje udaljenost tih objekata i do 100 metara od ugostiteljskog objekta u građevini ili poslovnom prostoru u kojem se obavlja ugostiteljska djelatnost.
Iz gradske uprave potvrđuju kako su nezadovoljni izostankom komunikacije tijekom javnog savjetovanja, budući da tijekom te procedure nije zaprimljena nijedna primjedba koja se odnosi na problematiku prodavanja pića u kioscima.
Vlasnica kioska, Milica Crnac, tvrdi kako je za sve navedene promjene saznala sasvim slučajno.
- Razgovarali smo s pravnicom u Obrtničkoj komori koja nam je dogovorila sastanak s gradonačelnikom. Nemam pritužbe na gradsku vlast, ali me smeta to što nas nitko nije obavijestio već smo se odjednom našli pred zidom. Nitko nije znao za ovu zabranu, ona je donesena inkognito. Održao se sastanak o kojem nitko nije obaviješten. U to smo vrijeme suprug i ja bili u bolnici i nismo bili upućeni u ništa. Za sve smo doznali sasvim slučajno, rekla je Milica.
'Skinuli su kaput s mene usred zime i dali su ga onome tko ga već ima. Sada imate jednog golog i jednog s dva kaputa!'
Milica Crnac
Evo što na sve kaže pulski gradonačelnik Zoričić:
Filip Zoričić/Foto: Manuel Angelini
- Ovom promjenom smo željeli poslovne djelatnosti u gradu
usmjeriti tako da se one obavljaju u zatvorenim, čvrstim objektima. Na takav bi se način veći dio javnih, otvorenih prostora, postupno mogao početi uređivati pa tako i koristiti kao javni, otvoreni prostor u pravom smislu te riječi, namijenjen okupljanju, druženju i socijalizaciji, rekao je gradonačelnik.
Upitali smo vijećnike Grada Pule što misle o ovoj zabrani koja je, tijekom donošenja Plana, očigledno promakla mnogima.
Sanja Radolović (SDP): "Ova odluka nije najsretnije donesena"
SDP-ova vijećnica, Sanja Radolović, smatra, pak, kako je najveći problem ove odluke to što njena primjena nije detaljno definirana.
Sanja Radolović/Foto: Manuel Angelini
- Trebalo bi se sastati s vlasnicima kioska i ugostiteljima.
Odluka nije najsretnije donesena najviše zato jer nije definirano njeno provođenje. Sigurna sam da će se o ovome odlučivati kroz još nekoliko sastanaka koalicijskih partnera, kazala je Radolović.
Mirko Jurkić (HDZ): "Detaljnije smo proučili odluku, ali se njome nismo naročito bavili"
HDZ-ov vijećnik, Mirko Jurkić, priznaje da je svima ova promjena promakla.
Mirko Jurkić/Foto: PIXSELL/Saša Miljević
- Nismo reagirali jer
nismo uočili ovu zabranu, a kasnije, kada se digla malo veća bura, detaljnije smo proučili odluku, ali se njome nismo naročito bavili. Svakako bi se trebalo razgovarati s vlasnicima kioska i ugostiteljima. Sve ovisi o tome na koja se pića odnosi ova zabrana. Za prodavanje malo vode na kiosku ne vidim nikakav problem, ali ako su se kiosci pretvorili u mini markete, onda su to već trgovine. Zna se čemu služe kiosci, zaključio je Jurkić.
Mirković (Možemo!): "Predložit ćemo izmjenu ovog stavka"
Noel Mirković iz Možemo! rekao nam je da se oni ne slažu s ovom zabranom te da će predložiti izmjenu navedenog petog stavka.
Noel Mirković/Foto: Manuel Angelini
- Glasali smo za usvajanje Plana, koji sadrži niz pozitivnih odredbi, ali spomenuti stavak sa zabranom smatramo da treba u određenoj mjeri revidirati. Iz javne diskusije koja se razvila uvidjeli smo snagu argumenata koji su nam ukazali da
donesena odluka nije dobra. Predložit ćemo izmjenu tog stavka i nadamo se da će ju i koalicijski partneri podržati, poručio nam je Mirković.
Iz svega navedenog može se zaključiti kako je ova odluka donesena prenaglo i nepromišljeno. Kompletnu konfuziju koju je stvorila među vlasnicima kioska, a očigledno i pulskih vijećnika, osnažuje činjenica da nikome još uvijek nije jasno na koje se točno kioske ova odluka odnosi.
Možda nam bude jasnije nakon današnjeg sastanka vlasnika kioska i gradonačelnika?