Predsjednica Gradskog vijeća Pule Marija Marković Nikolovski pročitala je na današnjoj sjednici pismo vodstva pulske podružnice Istarske stranke umirovljenika (ISU), u kojem se ističe da su sada umirovljenici na marginama društva, 'premda su svojim dugogodišnjim radom i iskustvom doprinijeli razvoju društva'.
Ona je na koncu istupa, mimo priopćenja, dodala da od Pule do Buzeta nema mjesta u domovima za umirovljenike, a da je za privatne domove potrebno najmanje tri mirovine.
Sanja Radolović (SDP)
- Sramotno je da su umirovljenici "nagrađeni" povećanjem mirovina od 7,46 posto! Mirovine u Hrvatskoj kreću se od 51 eura mjesečno do onih malobrojnih oko dvije tisuće eura. Stvarno stanje mirovina u Hrvatskoj prema relevantnim statističkim podacima pokazuje da 1.227.000 umirovljenika prima prosječnu neto mirovinu 551 eura. Svaki, pak, četvrti umirovljenik u Hrvatskoj ima mirovinu u prosjeku 394 eura, ističe ISU-ovci.
Nakon što je predsjednica Gradskog vijeća pročitala priopćenje ISU-a, reagirala je vijećnica i saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović.
Rekavši da je 80 eura proziran HDZ-ov predizborni čin uoči predsjedničkih izbora, ona je zatim, jasno aludirajući na Hrvatsku stranku umirovljenika (HSU) i Silvana Hrelju, izjavila: "Toplo se nadam da niti jednoj stranci umirovljenika neće pasti na pamet ići u koaliciju s Vladom na čelu s Andrejom Plenkovićem, a samo kako bi si osigurala jedan ili dva mandata".
- Mirovine u Hrvatskoj po svim parametrima su na dnu svih članica Europske Unije, a mi se hvalimo kako se dobro živi u Hrvatskoj. Statistički podaci pokazuju da 1.270.965 korisnika mirovina ima mirovinu manju od 500 eura, naglašava ova umirovljenička stranka.
"Žalosno je to što je, osim mizernih mirovina, na niskim granama kvaliteta života i zdravlje osoba treće životne dobi j-Osobe treće životne dobi s komorbiditetnim bolestima čekaju godinu do dvije na specijalistički pregled i na žalost mnogi i ne dočekaju", veli ISU, zaključujući da 'mladi odlaze iz Hrvatske u potrazi za boljim i dostojnijim životom.
- Sve su to naše kćeri, sinovi i unuci, pa su osobe treće životne dobi prepuštene same sebi. Nema dovoljno Domova za starije, nema dovoljno ni privatnih Domova iako su mnogima zbog niskih mirovina isti nedostupni, kaže se na kraju.