" teška, ali nužna mjera"
Zbog kaosa na Kaštijunu Zoričić najavio raskid ugovora s gradovima i referendum. Stigle prve reakcije "prozvanih" gradonačelnika
Slažemo se da svi gradovi i općine trebaju poduzeti kvalitativne mjere za poboljšanje i smanjenje dovoza biootpada u Centar za gospodarenje otpadom. No, tu spadaju prvenstveno Pula i Medulin koji zajedno proizvode najviše otpada, što je ujedno i razlog zašto bi otkazivanje ugovora ostalim gradovima i općinama najviše koštalo upravo njih, jer trenutno troškove dijelimo solidarno, poručili su "prozvani"
Slažemo se da svi gradovi i općine trebaju poduzeti kvalitativne mjere za poboljšanje i smanjenje dovoza biootpada u Centar za gospodarenje otpadom. No, tu spadaju prvenstveno Pula i Medulin koji zajedno proizvode najviše otpada, što je ujedno i razlog zašto bi otkazivanje ugovora ostalim gradovima i općinama najviše koštalo upravo njih, jer trenutno troškove dijelimo solidarno, poručili su "prozvani"
Pulski gradonačelnik u jučerašnjem facebook statusu o situaciji na Kaštijunu najavio je među ostalim otkaze ugovora s komunalnim društvima koja, kako je napisao, krše osnovna načela Zakona o gospodarenju otpadom.
- Nakon desetak sastanaka i apela, došlo je vrijeme za daljnje korake. Pula je postala svima iz Istre jedna velika kanta za smeće, napisao je Zoričić te dodao da je 390 tona po danu dobra mjera, ali odvajanje loše. O mjerama koje će uslijediti održat će se Skupština.
Naveo je da su poslali poziv ministrici zaštite okoliša da obiđe Kaštijun i izvijeste je o problemima te da čuju daljnje korake.
Zoričić nadalje navodi da je Pula i njeni građani došli do ruba.
- Tijekom prethodnog razdoblja jedino na što se konstantno apeliralo, a što je u domeni svakog pojedinog komunalnog trgovačkog društva i jedinica lokalne samouprave jest ulaganje napora u odvajanje otpada, posebice uvođenje smeđe kante (spremnik za biootpad) za sve razine lokalnog gospodarstva (kućanstva i nekućanstva) kojom bi se značajno smanjili neugodni mirisi te istovremeno povećala učinkovitost obrade otpada na CGO Kaštijun. Do značajnog i vidljivog pomaka do današnjeg dana nije došlo, niti postoje naznake da će do toga u skorijoj budućnosti doista i doći. Zbog navedenog, Kaštijun d.o.o. će početkom rujna otkazati ugovore koje trenutno ima s komunalnim društvima, nakon čega slijedi otkazni rok od 6 mjeseci, napisao je.
Otkaz ugovora je teška, ali nužna mjera, jer ovakav sustav gospodarenja otpadom ne donosi građanima nikakve benefite, navodi dalje Zoričić te dodaje da će se tijekom razdoblja od 6 mjeseci i dalje poduzimati sve radnje koje su propisane ugovorom, a nakon toga Kaštijun d.o.o. utvrdit će nove uvjete kako bi se napokon stabilizirao sustav gospodarenja otpadom u Istarskoj županiji.
Nadalje, tijekom otkaznog roka bit će dovršena financijska, pravna i okolišna analiza CGO Kaštijun što će biti temelj za daljnje postupanje i pregovore s jedinicama lokalne samouprave te komunalnim trgovačkim društvima.
- Svjesni činjenice da bismo preuzeli 16 milijuna eura obveza ostalih JLS, mišljenja sam da trebamo čuti građane o tome da ovaj i ovakav Kaštijun zadovoljava samo Južnu Istru i da brojke prije deset godina više nisu iste. Nakon sastanka s ministricom detalji oko referenduma, zaključio je.
Danas je stiglo reagiranje gradonačelnika Rovinja, Poreča, Umaga, Buja, Labina i Novigrada. Prenosimo ga u cjelosti:
„Poštujemo zabrinutost gradonačelnika Pule, kolege Filipa Zoričića, no Centar za gospodarenje otpadom je zajednički projekt izgrađen sredstvima svih općina i gradova. U ovome slučaju nije zakonita jednoznačna odluka, a pogotovo ne referendumska, s obzirom na to da su zakonom i podzakonskim aktima riješena pitanja lokacije, kapaciteta, načina i tehnologije zbrinjavanja otpada“, reagirali su gradonačelnici Rovinja, Poreča, Umaga, Buja, Labina i Novigrada, Marko Paliaga, Loris Peršurić, Vili Bassanese, Fabrizio Vižintin, Valter Glavičić i Anteo Milos nastavno na izjavu pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića kako će raskinuti ugovor sa svim komunalnim društvima u Istri, a potom i raspisati referendum da Županijski centar za gospodarenje otpadom bude isključivo za stanovnike Južne Istre.
- Slažemo se da svi gradovi i općine trebaju poduzeti kvalitativne mjere za poboljšanje i smanjenje dovoza biootpada u Centar za gospodarenje otpadom. No, tu spadaju prvenstveno Pula i Medulin koji zajedno proizvode najviše otpada, što je ujedno i razlog zašto bi otkazivanje ugovora ostalim gradovima i općinama najviše koštalo upravo njih, jer trenutno troškove dijelimo solidarno.
Jednostrane odluke nikada nisu dobre. Problematika Kaštijuna počiva na lošem upravljanju i vođenju, gdje postoji niz operativnih propusta te skrivanja pravih financijskih rezultata. Vrijeme je da se postave jasni normativi za daljnje upravljanje Centrom.
U više navrata, i od strane kolege Zoričića, obećano je rješavanje pitanja vlasništva, koje do danas nije pokrenuto. Gradovi i općine sa svojim građanima žele dijeliti odgovornost za funkcioniranje sustava i CGO-a, stoga ponovno ističemo potrebu rješavanja pitanja vlasništva. Ponavljamo, Centar nije samo pulski, već istarski, i cijela Istra mora odlučiti u kojem smjeru dalje.
O svemu ćemo zatražiti i mišljenje nadležnog Ministarstva i Fonda za zaštitu okoliša koji su zapravo i odredili lokaciju, odabrali tehnologiju i definirali načine upravljanja. Očekujemo očitovanje županije u svezi prijenosa 49 posto vlasništva na sve JL S u Istri!“, poručili su.