Građani su se obratili Zelenoj Istri u vezi s predloženim osmim izmjenama i dopunama prostornog plana uređenja Grada Buja kojom se predviđa urbanizacija poljoprivrednog zemljišta površine oko 10.000 m2 koje se nalazi u zaštićenom području za sadnju momjanskog muškata.
Konkretno, radi se o prenamjeni prema želji inozemnog investitora koji je kupio navedeno poljoprivredno zemljište te na njemu planira turističku namjenu: izgradnju centra turističko-medicinske namjene koji predviđa vile, bazene, restorane, hotel i apartmane – nakon što se urbanizira. Podsjetimo o izmjenama prostornog plana i planovima investitora čemu se žustro protive lokalni vinari, prva je pisala Istra24.
Predmetno (još uvijek poljoprivredno) zemljište graniči s najvećim vinogradom čuvenog momjanskog muškata. U priopćenu Zelene Istre ističe se da je Europska komisija 2021. godine objavila u Službenom listu Europske unije da je hrvatsko vino “Muškat momjanski” dobilo europsku zaštićenu oznaku izvornosti.
Podsjetimo, postupak zaštite naziva Muškat momjanski/Moscato di Momiano započeo je nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji kad je podnesen zahtjev za zaštitu oznake izvornosti Muškat momjanski/Moscato di Momiano.
Zahtjev za zaštitu Ministarstvu poljoprivrede podnijela je Udruga „Vino Momilianum“, a Specifikaciju za spomenuti proizvod izradili su Institut za poljoprivredu i turizam iz Poreča i članovi Udruge Vino Momilianum.
Foto Ivan Dobran
- Zelena Istra daje podršku lokalnim vinarima te tražimo da se poništi Odluka o prijedlogu osmih izmjena i dopuna prostornog plana uređenja Grada Buja u dijelu koji se odnosi na urbanizaciju poljoprivrednog zemljišta koji se nalazi u zaštićenom području za sadnju momjanskog muškata predjela Kluni (10 000 m2) što je od javnog interesa. Lokalni vinari upozoravaju da predmetno zemljište graniči s najvećim ekološkim vinogradom momjanskog muškata. Izgradnja turističkog kompleksa svakako nije kompatibilna s ekološkom poljoprivredom koja mora zadovoljiti posebne uvjete. Upravo time ovakva odluka u suprotnosti je s Prostornim planom Istarske županije (planom višeg reda), istaknula je predsjednica Zelene Istre Irena Burba.
Irena Burba
Napomenula je da je u korištenju poljoprivrednog zemljišta potrebno poticati razvitak ekološke poljoprivrede te da se prostornim planovima uređenja gradova i općina moraju posebno valorizirati područja namijenjena isključivo ekološkoj poljoprivredi.
Burba ističe da je prema županijskom Prostornom planu "Poljoprivredno zemljište ograničen, neobnovljiv ili teško obnovljiv resurs, temelj svake poljoprivredne proizvodnje, odnosno proizvodnje hrane i stoga treba posebnu zaštitu." Osim toga "vrijedna obradiva tla obuhvaćaju površine poljoprivrednog zemljišta primjerena za poljoprivrednu proizvodnju po svojim prirodnim svojstvima, obliku, položaju i veličini te su predviđene mjere zaštite poljoprivrednog zemljišta".
- Smatramo da je neodgovorno da se na tako vrijednom poljoprivrednom području, koje je proglašeno područjem izvrsnosti i koje ima posebne uvjete klime, tla i reljefa, naknadno prenamjenjuje zemljište u građevinsku namjenu za turističke svrhe i to na pojedinačnu inicijativu investitora, a ne na temelju strateških planova Grada Buja. Ovakva odluka u suprotnosti je i s Rezolucijom Europskog parlamenta od 20. listopada 2021. o strategiji „od polja do stola” za pravedan, zdrav i ekološki prihvatljiv prehrambeni sustav, ističe Irena Burba.
Podsjeća i da se Europska investicijska banka obvezala povećati udio svojih financiranja ulaganja za djelovanje na području klime i okolišne održivosti na način da dosegne 50% njezinih operacija u 2025. i nakon toga; budući da se to može iskoristiti za provedbu tehnologija kojima se doprinosi održivim praksama i jačanju povezanosti poljoprivrede s kružnim gospodarstvom.
Planirani projekt
- Dodamo li tome i činjenicu da je upravo ekološki vinograd momjanskog muškata obitelji Markežić dobio spomenuta financijska sredstva Europske investicijske banke te je uvršten u izvještaje Europske investicijske banke (Advisory Hub) kao pozitivan primjer poduzetništva, s pravom se pitamo razmišlja li Grad Buje strateški i održivo u ovom konkretnom slučaju?, zaključuje predsjednica Zelene Istre Irena Burba.
Poručila je i da se turistički sadržaji mogu predviđati u već postojećim građevinskim zonama te da treba preispitati mogućnost realizacije projekta na nekoj drugoj lokaciji na već postojećem građevinskom zemljištu, a ne da se investitoru pogoduje naknadnom prenamjenom, a na štetu europski priznate poljoprivredne stogodišnje tradicije!