Istra je snažan magnet za sve ljubitelje nekretnina. Osim raznih tvrtki i privatnih investitora, u zadnje vrijeme istarske nekretnine kupuju i razne udruge i organizacije povezane s nacionalnim manjinama.
Dok Savez Roma Kali Sara tek planira veliku investiciju u neselju Želiski na području Barbana, nacionalna zajednica Mađara već je u Istru uložila značajan kapital.
Naime, Demokratska zajednica Mađara u Hrvatskoj tijekom posljednje dvije godine uložila je milijune eura u novokupljene nekretnine u Pomeru.
Kratka povijest zemljišta: Ovrhe i obiteljska preslagivanja
Mađarska zajednica sa sjedištem u Bilju najprije je sredinom 2021. godine od skupine slavonskih građevinara za 21 milijuna kuna kupila objekt u Pomeru pored ACI Marine.
Potom je koncem prošle godine na susjednoj parceli u objekt koji se upravo gradi uloženo 4.000.000 kuna. Zanimljiva je povijest spomenutih parcela.
Moderna povijest zemljišta na atraktivnoj pomerskoj lokaciji počinje prije dvadeset godina kada zemlju od lokalnog stanovništva kupuju obitelji Ljubelj i Grubišić iz Osijeka.
Uvidom u zemljišne knjige vidljivo je da su parcele nekoliko puta promijenile vlasnika unutar istog poslovnog kruga.
Zemlja je prebacivana s obrta Dom na trgovačko društvo Dom d.o.o., pa na drugo društvo, Vizura d.o.o. da bi na kraju nekretnine kraj mora u Pomeru bile podijeljene između nekoliko članova obitelji Ljubelj i Grubišić.
Primjerice, prilikom tih internih vlasničkih promjena, zemlja je 2010. godine procijenjena na 1,2 milijuna kuna. Godine 2015. vlasnici su zemlju sami od sebe u ovršnom postupku kupili za 1,8 milijuna kuna.
Arheologija i ostale rimske prepreke
Nakon početka radova na parceli je otkriveno iznimno atraktivno arheološko nalazište pa su radovi obustavljeni dok se ne izvedu sve konzervatorske aktivnosti.
Uskoro je na terenu utvrđeno da su građevinari uništili 80 posto lokaliteta. Stanovnici Pomera s kojima smo razgovarali rekli su nam da su slavonski građevinari danima pikamerima razvaljivali rimsku građevinu na svojoj parceli. Onda ih je netko prijavio.
Citiramo iz časopisa Histria Antiqua, broj 20/2011
- Godine 2006. započeta je gradnja stambeno poslovnog objekta u istočnom dijelu priobalja, te je prilikom iskopa temelja za novu zgradu uništeno oko 80 posto arhitekture rimske maritimne rezidencijske vile. Najreprezentativniji primjerak arheoloških ostataka na devastiranom dijelu vile jest otkriće polikromnog podnog mozaika, koji je samo u dijelu ostao sačuvan s temeljnim ostacima zidova prostorija i cisternom. Djelomično je bilo moguće interpretirati tlorisnu dispoziciju istraženog dijela antičkog objekta, dio peristila i ostalih prostorija s dijelom podova, koje ulaze u susjedne katastarske čestice. Temeljito su istraženi cisterna s kaptiranim izvorom žive vode, a u podmorju je otkriven i dio građene obale s pristaništem za vilu, utvrdili su istarski arheolozi.
Spomenuti mozaik kasnije je predstavljen na središnjem trgu u Pomeru.
Vila, terme i rimsko kazalište
Ljepotu ovog zaljeva i njegove blagodati primjetili su još stari Rimljani, nazvali su ga Pomoerium i sagradili ovdje svoje luksuzne terme, raskošne vile i lučicu. Nalazište kraj ACI Marine dio je šire rimske rezidencije čiju su dijelovi otkriveni i konzervirani sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća.
-Činjenica je da je zaštitno istraženi dio vile sastavni dio većeg rimskog maritimnog rezidencijalnog dijela građevinskog kompleksa uz južnu obalu Pomerske vale, na što neupitno ukazuju i otkriveni ostaci pod morem: rimsko pristanište u smjeru jugoistok-sjeveroistok kao i dijelovi potopljene prve terase kompleksa. Analizom arhitektonskih ostataka i otkrivene arheološke građe u maritimnoj rezidencijskoj vili u Pomeru intenzivno se živjelo od prvog do kraja četvrtog stoljeća, procijenili su arheolozi.
Nakon svih podjela i dioba, te okončenja arheoloških aktivnosti, na parceli je izgrađena roh bau građevina koja je onda za 21.000.000 kuna prodana Demokratskoj zajednici Mađara.
Međutim, ubrzo je na susjednoj parceli pronađeno malo rimsko kazalište.
Iz Općine Medulin kažu nam da su konzervatori proveli sva istraživanja, zaštitili lokaciju i odobrili aktualne radove.
Robert Jankovics: Cijenu su odredili sudski vještaci
Kakve planove imaju s atraktivnim nekretninama u Pomeru, pojasnio je predsjednik Demokratske zajednice Mađara Hrvatske (DZMH) i saborski zastupnik Róbert Jankovics.
- To je objekt koji planiramo koristiti za boravak djece mađarske zajednice u Hrvatskoj koja će dolaziti u Istru. Plan je da u Pomer u ljetne kampove dolaze naše folklorne skupine, učenici osnovnih škola koji pohađaju hrvatsku nastavu na manjinskom jeziku i to potpuno besplatno. Tijekom boravaka u Pomeru, organizirat će se niz edukativnih aktivnosti u sklopu kojih će djeca imati dodatnu priliku učiti o mađarskoj kulturi, jeziku i običajima. Po istom modelu, na Pagu ljetuju i pripadnici hrvatske nacionalne zajednice u Mađarskoj, kaže Jankovics.
Robert Jankovics Foto: Pixsell
Zanimalo nas je otkud zajednici toliki novac za kupnju vrijednih nekretnina u Istri.
- Sredstva smo dobili dijelom iz državnog proračuna, a dijelom od Republike Mađarske. Nekretnina je u cijelosti isplaćena i potpuno uređena. Kupili smo objekt u roh bau izdanju no s vlasnicima je dogovoreno da u kupoprodajnu cijenu uđe i završetak svih radova i kompletno uređenje kuće po modelu "ključ u ruke". Za iznos od 21 milijuna kuna kupljena je nekretnina koja je opremljena namještajem, a ugovorena cijena bila je vezana uz procjenu koju su dali ovlašteni sudski procjenitelji, rekao je Jankovics.
Jankovics: Drugu zgradu dovršavamo iduće godine
Koncem prošle godine zajednica je na susjednoj parceli krenula u gradnju još jednog novog objekta, u što su uložili dodatnih 4 milijuna kuna.
Jankovics kaže da su se odlučili proširiti, jer prva kuća nije bila dovoljno prostrana za smještaj 50 osoba koliki je plan za ljetni kamp.
- Trenutni kapacitet glavne zgrade je 28 kreveta za djecu i osam za pratnju, no to nam nije bilo dovoljno i iz tog smo se razloga odlučili za proširenje. S obzirom da nismo mogli dobiti građevinsku dozvolu za proširenje prvog objekta, kupili smo susjednu parcelu. Ta druga nekretnina je u fazi izgradnje i očekujemo se da će iduće godine i to biti gotovo, dodao je.
Što se tiče ostataka rimskih vila na parcelama na kojima se nalaze nekretnine, tvrdi da su poštovali sve uvjete koje su propisali konzervatori te su u skladu s time i dobili građevinsku dozvolu.
Istra ima posebnu auru
- Istra nam je definitivno bila najzanimljivija s obzirom na multikulturalnost i multietničnost koji se ovdje njeguju. Istra ima neku posebnu auru i to su bili glavni kriteriji kojima smo se vodili kod odabira lokacije. Da kojim slučajem nismo našli u Istri, kupili bi negdje drugdje, kaže Jankovics, dodajući da da zasad ne planiraju kupnju novih nekretnina.
Mađarska zajednica u Hrvatskoj uživa snažnu financijsku potporu hrvatske Vlade. Vidljivo je to i po uplatama koje uredno stižu iz državnog proračuna. Samo ove godine iz proračuna su dobili su 6,2 milijuna kuna, dok im je lani isplaćeno 6 milijuna kuna. Od 2013. do 2021. godine Demokratska zajednica Mađara Hrvatske iz proračuna Republike Hrvatske dobila je gotovo 10 milijuna kuna.
Prema zadnjim javno dostupnim podacima zajednica je tijekom 2019. ostvarila ukupni godišnji prihod u iznosu od 1,2 milijuna eura, a te su godine imali 17 zaposlenih.