Zbog porasta oboljelih od covida zabranjeni posjeti u Općoj bolnici Pula
Iznimka su slučajevi kada se radi o umirućem pacijentu ili nekoj drugoj izvanrednoj situaciji
Donosimo detalje pravosudne akcije koju je 2019. na Siciliji izvelo talijansko tužiteljstvo i financijska policija. Akcija je zanimljiva jer pruža uvid u poslovanje brojnih talijanskih tvrtki koje su, nastojeći izbjeći porezne obaveze ili obaveze prema dobavljačima, svoj biznis prebacile u Pulu. Iz pulskih tvrtki novac je potom izvlačen, ulagan u nekretnine ili građevinarske poslove. Pretpostavlja se da takvih tvrtki u Puli i Istri ima nekoliko stotina
Donosimo detalje pravosudne akcije koju je 2019. na Siciliji izvelo talijansko tužiteljstvo i financijska policija. Akcija je zanimljiva jer pruža uvid u poslovanje brojnih talijanskih tvrtki koje su, nastojeći izbjeći porezne obaveze ili obaveze prema dobavljačima, svoj biznis prebacile u Pulu. Iz pulskih tvrtki novac je potom izvlačen, ulagan u nekretnine ili građevinarske poslove. Pretpostavlja se da takvih tvrtki u Puli i Istri ima nekoliko stotina
Kontroverzni sicilijanski odvjetnik Mariolino Leonardi započeo je karijeru kao redar u lokalnim disko klubovima u Cataniji. Njegov talent izbacivača, često na rubu zakona, koji je istovremeno i student prava, brzo je prepoznat u lokalnim kriminalnim krugovima. Vrlo rano u karijeri započeo je s aktivnostima vezanim za porezne mućke, ali i sofisticirane prijevare poslovnih partnera. Tijekom godina razvio se u vještog redatelja spomenutih operacija, a prije desetak godina životni ga je put naveo i u Istru.
Pojednostavljeno, osnovni model Mariolinovih prijevara bio je fiktivni prijenos imovine brojnih kompanija čiji su dugovi i obaveze ostajali u kosturima tvrtki u Italiji, dok su vrijedni dijelovi prebacivani u Englesku ili Hrvatsku i tamo pretvarani u nekretnine. Ili je, pak, novac izvlačen raznim oblicima pranja.
U jednom trenutku, negdje 2015. godine, provodeći istrage po nalogu lokalnog državnog odvjetništva, talijanska pravosudna policija uhvatila je, prisluškujući Leonardijev telefon, niz njegovih razgovora s poduzetnikom Antoninom D'Arrigom koji je na koncu optužen za prijevaru vrijednu 6,5 milijuna eura.
Iz razgovora se dalo naslutiti kako se odvjetnik nije ograničio samo na savjetovanje i pravnu pomoć, već je bio inicijator i voditelj preusmjeravanja imovine, uništavanja ili prikrivanja knjigovodstvenih evidencija tvrtki i njihovog fiktivnog prebacivanja u inozemstvo, najčešće u svrhu manipulacija stečajnim postupkom.
Također, utvrđeno je da je Leonardi u tim poslovima koristio suradnju s Fabiom Castaldijem, profesionalcem s uredima u Chiassu i Londonu, stručnjakom za prijenos tvrtki i kapitala u inozemstvo, posebno u London.
Castaldi se u više relevantnih članaka spominje kao osoba koja obavlja posao pranja novca za talijansku mafiju.
Mediji su, primjerice, 2020. izvijestili da je britanskim tvrtkama pod kontrolom Castaldija zaplijenjeno 2.000.000 funti. Novinari su utvrdili da je preko njega u Londonu registrirano na stotine tvrtki od kojih su neke imale veze s mafijom.
U jednom trenutku Castaldi i Leonardi počeli su poslovati s Hrvatskom. Godine 2016. Castaldi je uhićen zbog međunardodne mega prijevare koja se dijelom događala i u Hrvatskoj gdje su također uhićeni neki sudionici, poput Fabrizia Affusa, o čemu su izvijestili i domaći mediji.
Telefonsko prisluškivanje i internetski nadzor, uz prikupljanje i analizu dokumentacije, omogućilo je da se utvrdi da je spomenuti modus operandi korišten i u brojnim drugim kompanijama koje je ujedinio profesionalni angažman Mariolina Leonardija i Fabia Castaldija, najprije kroz društva osnovana prema engleskom pravu.
Onda se u operaciju uključio i Mario Bariggi koristeći društva osnovana u Hrvatskoj.
Naime, zahvaljujući prisluškivačkim aktivnostima, utvrđeno je da su odnosi između Leonardija i Castaldija u određenom trenutku popucali te je Leonardi izrazio hitnu potrebu da sve svoje klijentske tvrtke iz Ujedinjenog Kraljevstva prebaci u Hrvatsku. To se realiziralo putem osnivanja novih tvrtki osnovanih u Puli, posredstvom Maria Bariggija.
Tako je, primjerice, iz talijanske građevinske tvrtke Martina SRL koja je državi dugovala 2.500.000 eura izvučeno i u hrvatsku tvrtku Urbanistika d.o.o. prebačeno 1.300.000 eura.
Za tvrtku Sapori Siciliani napravljen je zapisnik o izvanrednoj skupštini kako bi se sjedište prebacilo u London. Time je tvrtka izbrisana iz talijanskog registra tvrtki. Kompanija je prije toga bila uključena u dva građanska postupka u kojima su presuđene isplate velikih iznosa bivšim radnicima i na obje presude uložena je žalba s namjerom obustave ovršnosti. U nastojanju da "pobjegne" radničkim zahtjevima Leonardi je krenuo u brzu akciju.
- Već danas se mogu provoditi ovršne radnje. Stoga moram brzo prenijeti tvrtku, po mogućnosti pripajanjem tvrtki u Hrvatskoj. Dakle, moramo odlučiti hoće li spajanje obaviti izravno Talijan, što bih ja više volio, ili to moraju učiniti Englezi. Zato trebam znati troškove obaju opcija kao i vrijeme potrebno za realizaciju, izjavio je Leonardi u jednoj o zabilježenih komunikacija s partnerima u Hrvatskoj.
Evo nekoliko detalja iz email komunikacije između Mariolina Leonardija i Bariggija. Sadržaj elektronske pošte predstavlja preciznu demonstraciju sustava koji su koristili Leonardi, Castaldi, Bariggi kao i njihovu poslovnu metodiku.
e-mail 26/11/2015 Odvjetnik Leonardi Mariju Bariggiju, ured Pula
Dragi prijatelju,
Još jednom ti se zahvaljujem na dragocjenoj suradnji, u nastavku su navedeni problemi prema hitnosti i važnosti vezano uz pitanja na kojima surađujemo...
...Ti si već upoznat s namjerom poduzimanja nekretninskih poteza u Hrvatskoj, i to kupnjom nekretnina „s neba i sa zemlje”, odnosno građevinskih zemljišta na kojima možemo izgraditi manje stanove za preprodaju ili iznajmljivanje za godišnji odmor. To bi posljedično rezultiralo još jednim poslom za nas. Potrebno je i pronaći tvrtke kojima ćemo povjeriti renoviranje ili građevinske radove, osim poslovanja koje proizlazi iz prodaje ili zakupa. Imam još poduzetnika koji posluju u istom smislu, napisao je u jednom od mejlova Leonardi.
Zanimljivi su i odgovori iz Pule jer se iz njih iščitava da se radi o unosnom biznisu već oko samog osnivanja tvrtki.
Evo primjera iz jednog od emailova koje je Bariggi poslao Leonardiju a iz kojeg je vidljiv trošak hrvatskog dijela posla. Ovisno o vrijednosti kompanije koja se pripajala novoosnovanoj hrvatskoj tvrtki, taj se trošak kretao od 40.000 do 100.000 eura. Evo primjera tvrtke Lisim LTD koja je posjedovala nekretnine tada vrijedne 1.300.000 funti.
- U ovom slučaju potrebno je izvršiti pripajanje engleske tvrtke Lisim LTD hrvatskoj tvrtki. Ukupni trošak uključen u dva odvojena spajanja (uključujući osnivanje dva hrvatska društva i hrvatskog direktora i revizora) iznosi 38.500 eura. Ispada da je cijena viša jer je veći trošak revizora budući da je temeljni kapital vrlo visok. To su stvarni troškovi za takve operacije, nisam zaračunao svoje vještine, napisao je Bariggi Leonardiju.
U drugom mejlu Bariggi još detaljnije objašnjava cijeli postupak jednoj od Leonardijevih klijenatica.
- Nakon pažljivog i detaljnog pregleda primljene dokumentacije, postupak prijenosa kompleksa nekretnina i pripojenog zemljišta slijedi standardnu shemu koja je već nekoliko puta provedena u prethodnim poslovima. Prvi korak je osnivanje hrvatskog poduzeća (d.o.o.). Drugi korak je provođenje revizije i potvrda ocjene od strane hrvatskog revizora. Treći korak je realizacija prijenosa nekretnine upisom javnobilježničkog zapisa u Hrvatskoj. S obzirom na vrijednost koja proizlazi iz procjene izvršene u Italiji, (oko 4.000.000 eura op.a), troškovi registracije koje nam je priopćio imenovani revizor iznose 65.300 eura, naknada revizora 3.300 eura, javnobilježničke naknade i prijevodi 7.200 eura, osnivanje novog d.o.o, 2.500 eura i plaća hrvatskog direktora 1.500 eura za potrebno vrijeme. Ukupno 79.800 eura bez mojih troškova, zaključio je Bariggi
Talijanski istražitelji uključeni i akciju London Windows procijenili su da je u trokutu Italija-London-Pula na kriminalan način izvučeno 10.000.000 eura.
S druge strane, iz javno dostupnih podatka vidljivo je da su braća Mario i Gabriele Bariggi u Hrvatskoj upravljali imovinom vrijednom 5.000.000 eura.
Radi se o slijedećim tvrtkama.
Dobar dio tvrtki u vlasništvu braće Bariggi registriran je pod istim imenom u Ujedinjenom kraljevstvu. Osim u Londonu, dio tvrtki pod istim je imenom registriran i u Crnoj Gori, ali u Češkoj u čijim se registrima može vidjeti da tvrtka Studebaker postoji i u toj zemlji, kao i da se adresa vlasnika nalazi u Režancima kraj Savičente.
Braća Bariggi bili su uključeni i u poslove Fabia Gaiatta koji je u Puli godinama radio za mafijaški klan Casalesi o čemu smo nedavno pisali. Braća nisu bila dostupna za komentar svojih poslova u Istri.
Talijanska policija u video prezentaciji povodom akcije London Windows objavila je i detalje razgovora sicilijanskog odvjetnika s neimenovanom pulskom partnericom.
Mariolino Leonardi je svojoj sugovornici za koju je očito da je iz Pule i da se vjerojatno bavi knjigovodstvom, tijekom nekoliko prisluškivanih telefonskih razgovora objasnio detalje operacije koje je, kaže, sam osmislio.
Prisluškivanje telefonskog razgovora od 26. rujna 2016. godine
Leonardi: ... Unos. Ugovaram akt u Hrvatskoj...
Sugovornica: Što znači ovo unos?
Leonardi: Sad ću ti objasniti. Uzimam svoju nekretninu i stavljam je u tvrtku. Kako je prenosim na tvrtku? Unosom.
Sugovornik koji nije pod istragom: Ugovorom?
Leonardi: S javnobilježničkim ugovorom. Si shvatila? Kažem javnom bilježniku da moja kuća više nije moja nego pripada mojoj hrvatskoj firmi.
Sugovornik koji nije pod istragom: A vi ste to napravili?
Leonardi: Da, jesam...
Leonardi: ...Treća operacija: pripajanje osnivanjem
Sugovornica: A to bi bilo?
Leonardi: Imam talijansku tvrtku, imam hrvatsku tvrtku, što onda radim? Osnivam hrvatsku tvrtku, već imam talijansku tvrtku, zatim prodam udjele talijanskog SRL-a hrvatskom d.o.o. Zatim prezentiram projekt spajanja i onda odobrim spajanje. Što sam tako učinio? Uzeo sam talijansku tvrtku i stavio je unutar hrvatske tvrtke. I brišem talijansku tvrtku iz registra tvrtki. Zašto mi to treba? Kad sam dobar dečko, treba mi kako bi preuzeo posao koji imam u Italiji i prebacio ga ovamo. KADA SAM ZLOČESTI DEČKO, a to je većinu vremena, poništim sve, pa tako i sve dugove koji su u tim tvrtkama.
Sugovornica:...baš me lijepi posao čeka
Leonardi: To se ne može učiniti u Italiji… Pa što sam onda mislio? Otvaram tvrtku u Hrvatskoj, kroz d.o.o kupujem 100% udjela u talijanskoj tvrtki, zatim provodim prekogranično spajanje.
Sugovornica: Moraš mi objasniti što to znači.
Leonardi: To znači da prekogranično spajam talijanske tvrtke s hrvatskom tvrtkom. Postoji posebna odredba koji dopušta ovu vrstu poslovanja. Nakon pripajanja brišem talijansku tvrtku (SRL) iz poslovnog registra i tako je mičem iz talijanskog zakona i nitko je neće moći istraživati. U Hrvatskoj onda mogu tvrtku zatvoriti nakon nekoliko mjeseci, zatvorim je i ništa se nije dogodilo.
Koju sam bitnu stvar učinio?
a) Uklonio sam talijansku tvrtku iz talijanskog zakona;
b) Legitimno sam uzeo sve dokumente talijanske tvrtke, donio sam ih Hrvatsku
c) Kad raspustim firmu uništim sve.
Sugovornica: Da, ali u ovo vrijeme dok to radite moglo bi se nešto dogoditi, to bi mogao netko primijeti, tamo, u Italiji.
Leonardi: Da bi se to dogodilo, netko bi trebao podignuti tužbu u Italiji.
To se ne koncu i dogodilo. Tijekom 2019. brojni sudionici završili su u pritvoru.
Iznimka su slučajevi kada se radi o umirućem pacijentu ili nekoj drugoj izvanrednoj situaciji
Reuters piše: "Ovo historijsko mjesto, jedino te vrste koje ima u cijelosti očuvane sve četiri strane, pretvorilo se iz mjesta održavanja borbi gladijatora u mjesto događanja za božićnu sezonu” * Reutersovim novinarima za ovu su priliku izjave dali ravnateljica Pula Film Festivala Tanja Miličić i dvoje posjetitelja iz Barbana.
Teška je 2,5 kilograma. Jede kao lav, a paštete i bočicu sa zamjenskim mlijekom slisti u par minuta, a rado ukrade i sve ostalo od hrane što stigne. Lajava je i zubata, i 'jako opasna', pa ju od milja zovem Mitza Ajkulica, veli o maloj Miški Paola Orlić
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.