Radar

NEVJEROJATNA PRIČA S BIVŠE FARME U LABINCIMA

Otkrivamo: Radnike iz Bangladeša smjestio u prljavi hangar, žive u neljudskim uvjetima na zemljištu aferičnog ex direktora HEP-a

Pod kaljav, kamp kućica stara i rasklimana, a zrak ispunjen mirisom čokolade. Istra24 otkrila je pogon tvrtke u vlasništvu porečkog poduzetnika koja u nehigijenskim uvjetima proizvodi, skladišti i prodaje artikle od čokolade. "Mislim da ih dobiva u nekim komadima, pa ih onda tali", kaže zemljoposjednik koji je javnosti pak poznat po vlastitoj aferi


 
5 min
Chiara Bilić ⒸFOTO: Manuel Angelini
Foto: Manuel Angelini/ Facebook Goran Pribetić

Pod kaljav, kamp kućica stara i rasklimana, a zrak ispunjen mirisom čokolade. Istra24 otkrila je pogon tvrtke u vlasništvu porečkog poduzetnika koja u nehigijenskim uvjetima proizvodi, skladišti i prodaje artikle od čokolade. "Mislim da ih dobiva u nekim komadima, pa ih onda tali", kaže zemljoposjednik koji je javnosti pak poznat po vlastitoj aferi

- Što trebate?

- Došli smo kupiti čokoladu.

- Koliko vam treba?

- 15 kilograma.

- U redu, pričekajte.

Tako je zvučao razgovor koji smo prije 15 dana (na engleskom jeziku) vodili s radnikom iz Bangladeša ispred stare hale u Labincima, na zemljištu gdje je Puris nekoć imao svoju farmu pilića. Ta je zemlja, nekoliko parcela i dvije trošne hale, površine 19.300 četvornih metara, u vlasništvu Valtera Krizmanića nekadašnjeg direktora HEP-ove Elektroistre u Puli, koji je 2014. dobio izvanredni otkaz nakon što je otkriveno da ima lažnu diplomu Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Potvrda policije

U jednom od hangara u, dakle, njegovom vlasništvu, posluje tvrtka Pribetić 1. Vlasnik joj je Goran Pribetić. Firma je registrirana na adresi privatne kuće u porečkom naselju Antonci. Primarna djelatnost kojom se društvo bavi je, prema podacima sudskog registra, proizvodnja konditorskih proizvoda (čokolada, bomboni, op.n.).

Ekipa Istre24 je u Labince otišla nakon dojave da se tamo, u nehigijenskim uvjetima, proizvode i skladište čokoladni artikli te čak i prodaju na crno. No, još je gora činjenica, a čemu smo osobno svjedočili, da su tamo, u potpunom neljudskim uvjetima, u rasklimanoj staroj kamp kućici naguranoj u prljavom i derutnom skladištu, smješteni strani radnici, državljani Bangladeša. Tamo, ukratko, rade i žive. Mi smo razgovarali s četvoricom.

Potvrdu onog što smo i sami vidjeli dobili smo na koncu i iz ureda načelnika Policijske uprave Istarske. Prema neslužbenim informacijama Istre24, jučer rano ujutro policija je, naime, na Krizmanićevom zemljištu, u hali gdje posluje tvrtka Pribetić 1, radnike zatekla na spavanju.

Prekršajni postupak

Ne otkivajući identitete, Istri24 je iz ureda načelnika PU Istarske potvrđeno da su policijski službenici, u suradnji s državnim inspektoratom, provjerili zakonitosti boravka i rada državljana trećih zemalja zaposlenih kod pravne osobe s područja Poreča te je utvrđeno više prekršaja iz Zakona o strancima i Zakona o mirovinskom osiguranju. Protiv okrivljenika će, poručili su, provesti prekršajni postupak.

Radnici borave u nehigijenskim uvjetima

Državljani Bangladeša, prema neslužbenim informacijama, imaju dozvolu za rad i boravak u Hrvatskoj, ali, naravno, ne u poluraspadnutoj kamp kućici u oronulom, prljavom skladištu. S obzirom na to da imaju dozvole, mogu ostati u Hrvatskoj, a Pribetiću je naloženo da im omogući adekvatan smještaj.

Goran Pribetić jučer nije odgovarao na naše telefonske pozive, niti SMS poruku. Razgovarali smo, međutim, s Valterom Krizmanićem, koji tvrdi da nije znao da su na njegovom posjedu protuzakonito smješteni radnici iz Bangladeša.

Taljenje čokolade

- Ja to ne znam, niti se želim time baviti. Čovjek je tamo u najmu. Plaća najamninu, rekao je Krizmanić istaknuvši da je 15 minuta prije našeg poziva saznao da je policija bila na njegovim parcelama, ali da ne zna zbog čega.

Na naše pitanje zna li čime se Pribetić bavi u njegovom skladištu, prvo je rekao da ne zna, ali onda je ipak nadopunio odgovor:

„Znam da tamo tali neke čokolade. Ne proizvodi ih, ali neke vreće su tamo. Mislim da ih dobiva u nekim komadima, pa ih onda tali“.

To nas vraća na početak priče.

Zemlja i skladišta su u vlasništvu Valtera Krizmanića, bivšeg direktora HEP-a

Nakon što nas je pitao količinu čokolade koju želimo kupiti, radnik s kojim smo razgovarali uputio se u jednu odijeljenu prostoriju u skladištu. No, brzo se vratio s kolegom koji nas je pitao jesmo li kontaktirali Gorana. Odgovorili smo da nismo, a on nam je sugerirao da ipak prvo nazovemo vlasnika, pa kad se s njim dogovorimo, ako sve bude u redu, možemo se vratiti i kupiti čokoladu.

Oni, naravno, nisu raspolagali nikakvim uređajem za naplatu. Pri našem dolasku, u hali su s ulaznih vrata bile vidljive kartonske kutije, hrpa uokolo razbacanog smeća, plinske boce, plinski viljuškar, ruzinavi alat, stolić na kojim radnici drže kavu, jedna stolica smještena ispred i jedan omanji hladnjak namontiran pored kamp kućice. Pod je bio prljav, blatnjav, a zrak ispunjen mirisom čokolade.

Prihodi i dobit rastu

Načelnik Općine Kaštelir Labinci, Đulijano Petrović, kazao je da nije bio informiran da su na bivšoj farmi smješteni strani radnici. Otkrio je da je Općina još 2021. godine utvrdila da se na Krizmanićevom zemljištu obavlja poslovna djelatnost, a da oni to nisu imali evidentirano. Kad su to ustanovili, tražili su od Krizmanića da im dostavi potrebne podatke kako bi Općina mogla naplaćivati komunalnu naknadu za obavljanje poslovne djelatnosti. Prema načelnikovim riječima, tamo su tada poslovale tri firme, od kojih je jedna Pribetić 1, koja je i dalje tamo i koristi površinu od 300 kvadrata, ali nije uredni platiša. Pribetić Općini duguje 2.500 eura za komunalnu naknadu. Mjesečni račun mu je 160 eura.

U Labicima je nekadašnja farma pilića dobila novu svrhu

Prema informacijama s platforme Fininfo, tvrtka Pribetić 1, prihodovala je 2021. godine 382.751 eura, godinu kasnije 610.833 eura, a lanjske godine čak 1.300.994 eura. Rasla je i dobit: 2021. godine 19.540 eura, 2022. godine 55.084 eura, 2023. godine 57.601 eura.

Na privatnom Facebook profilu Gorana Pribetića postoji video u kojem se na tvorničkoj traci vidi već omotana čokolada za kuhanje od 500 grama, njega kako s još jednom osobom, koja je i objavila fotografiju i napisala „Posjet novoj tvornici čokolade Cremalat (…)“, pozira s jednom čokoladom te još jedna fotografija iz 2021. godine na kojoj je nekoliko čokolada za kuhanje i jelo (s 52 posto kakaa). Na omotu je navedeno da je proizvođač Pribetić 1. Tvrtka, inače, ima i slastičarnu Cremalat u centru Novigrada, odmah preko puta gradske palače, ali trenutno ne radi. Mrežnoj stranici Cremalat je pak nemoguće pristupiti.

Čokolada tvrtke Pribetić 1/ Foto: Facebook Goran Pribetić

Za nekog tko se u Istri bavi proizvodnjom čokolade, Goran Pribetić i njegova „tvornica“ poprilično su nepoznati. Na Youtube kanalu Berlinskog magazina (mjesečnika za Hrvate u Njemačkoj) objavljen je prije šest godina prilog sa sajma Zeleni tjedan – Grüne Woche u Berlinu, gdje je svoje proizvode predstavio i on.

Slastičarnica Cremalat trenutno ne radi

Kakaovac iz Perua

Novinar u prilogu uvodu pojašnjava da Pribetić predstavlja tvrtku Cremalat.

Pribetić govori da inače nastupaju isključivo na sajmovima čokolade, a da su te godine prvi put došli u Berlin te da predstavljaju 30 različitih proizvoda. Upitan je li riječ o nekim posebnim proizvodima, Pribetić kaže da im dio asortimana čini tradicionalna čokolada, a dio s hrvatskim sastojcima – smokvom, narančom i đumbirom.

- A što je to tradicionalni asortiman?, pitao ga je novinar.

- Koristimo sastojke koji su proizvedeni u Hrvatskoj, odgovorio je.

Goran Pribetić predstavljao je proizvode na sajmu u Berlinu/ Foto: Screenshot Youtube Berlinski magazin

Pribetić je tada kazao da ima šest stalno zaposlenih radnika, dok u ljetnim mjesecima zapošljava 20 radnika. Rekao je i da proizvode dosta prodaje u Italiji i Austriji.

Novinar ga potom pita i koji je proizvod najinteresantniji Nijemcima, a Pribetić odgovara: „Tamna čokolada i orah“, pa elaborira: „Slavonski orah, mljeveni, s čokoladom koja je proizvedena iz kakaovca koji je došao u Perua“.


Nastavite čitati

Istra
 

Slavica Marin i Martin Zelenko Poles samostalno izlažu u Gradskoj galeriji "Fonticus" u Grožnjanu

Slavica Marin predstavlja noviji niz radova čiju okosnicu čine kadrovi sastavljeni od detalja, elemenata starih, odbačenih predmeta. Asortiman je značajno vezan uz metal. Tu su limenke i/ili njihovi poklopci, zaštitne ploče, dijelovi starih strojeva, metalne spojnice… Martin Zelenko zapaža, a kasnije koristi raznorodne materijale, većinom potrošene, odbačene nakon obavljene osnovne funkcije. Neki su pre/oblikovani prirodnim silama, a neki ljudskim djelatnostima. Svi oni postaju likovni materijal

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.