Radar

upoznajte lik i djelo tranzicijskog mađioničara

Predrag Đorđević u Puli: Tužna povijest propalih projekata

Predrag Đorđević već 15 godina po Puli obećava brda i doline: ogromne poslovne centre, kongresne i sportske centre, hotele, kino dvorane, kabare,...Ipak, u pulskoj urbanoj memoriji zapamćen je kao grobar velikih pulskih trgovačkih tvrtki Puljanke i Istre. Đorđević je autentični prototip hrvatskog tranzicijskog mahera, umjetnik prelijevanja iz šupljeg i prazno iz kojeg ostaje pustoš, propale tvrtke, stotine milijuna nevraćenih kredita i stotine radnica bez posla. U najnovijoj epizodi Predrag u ime tajnovite luksemburške tvrtke vodi projekt obnove Robne kuće. Albert Faggian tvrdi da je u penziji i da nema ništa s time. 


 
9 min
Chiara Bilić ⒸFOTO: Manuel Angelini
Foto: Manuel Angelini/ Ilustracija: Šima Kastelc

Predrag Đorđević već 15 godina po Puli obećava brda i doline: ogromne poslovne centre, kongresne i sportske centre, hotele, kino dvorane, kabare,...Ipak, u pulskoj urbanoj memoriji zapamćen je kao grobar velikih pulskih trgovačkih tvrtki Puljanke i Istre. Đorđević je autentični prototip hrvatskog tranzicijskog mahera, umjetnik prelijevanja iz šupljeg i prazno iz kojeg ostaje pustoš, propale tvrtke, stotine milijuna nevraćenih kredita i stotine radnica bez posla. U najnovijoj epizodi Predrag u ime tajnovite luksemburške tvrtke vodi projekt obnove Robne kuće. Albert Faggian tvrdi da je u penziji i da nema ništa s time. 

Predrag Đorđević nije u Puli od jučer.

Danas voditelj projekta obnove bivše robne kuće u centru grada, u koju ulaže luksemburška tvrtka Istria Real Estate, a iza koje stoji britanski fond York Capital, dobro je upoznat s Istrinim i Puljankinim nekretninama, poslovanjima i sudbinama.

Đorđevića je u srijedu, podsjetimo, tijekom obilaska robne kuće, koja bi se prema njegovim najavama iduće godine trebala otvoriti kao trgovački centar, s pulskim gradonačelnikom Filipom Zoričićem, uznemirilo naše pitanje o pozadini kapitala fonda York Capital. Opsovao je, kazao da s nama više neće razgovarati i kratku, jednominutnu konverzaciju završio povišenim tonovima, uz, možemo pretpostaviti, retoričko pitanje: „Što hoćete da kažem, da smo Faggian (Albert Faggian, op.n.) i ja sve pokrali?“.

2007: Đorđević i Faggian (ne)grade trgovački centar u Šijani

Ime Alberta Faggiana, nekadašnjeg vlasnika pulske Mljekare, Puljanke, Istre te TV Istre, Glasa Istre, Novog lista i Zadarskog lista, iz vedrog neba nije u usta Predraga Đorđevića palo bez razloga. Albert Faggian je Đorđevićev ex poslovni partner i suradnik.

Predrag Đorđević

Njih su dvojica 2007. potpisali ugovor o poslovnoj suradnji, a godinu dana kasnije, 2008. godine, u društvu tadašnjeg pulskog gradonačelnika, današnjeg župana Borisa Miletića, najavili izgradnju trgovačko-poslovnog centra vrijednog 120 milijuna eura, u Glasu Istre opisanog kao „najvećeg istarskog trgovačkog centra“, „većeg i od koparskog“, na lokaciji Istrinih skladišta u Šijani, a na površini od 80 tisuća četvornih metara. Đorđević je tada bio vlasnik i direktor zagrebačke firme CCS Ulaganja, koja je s Istrom i Puljankom Alberta Faggiana trebala sagraditi tu shopping meku. Najavljeni centar trebao je imati kongresne dvorane, hotelski sadržaj, sportski centar i nekoliko kinodvorana. Kao što je poznato, sagradilo se nije ama baš ništa, a tvrtka CCS Ulaganja ugašena je 2018. godine.

Bivša Istrina skladišta u Šijani

Izgradnju zagrebačkog Savskog parka preuzeli Anto Nobilo i Danko Končar

No, prije gašenja, CCS Ulaganja najavljivala su još projekata diljem Hrvatske, od kojih se, također, realizirao nije gotovo niti jedan. Te iste 2008. godine, kada je Đorđević s Faggianom predstavio izgradnju mega centra u pulskom kvartu Šijana, tvrtka CCS ulaganja naširoko je govorila o još nekoliko investicija koje namjerava ostvariti u narednih nekoliko godina.

Tako su mediji izvještavali o planiranim trgovačkim centrima Storeland u Varaždinu, Karlovcu, Vukovaru, Slavonskom Brodu, Kaštelima i Rijeci. Najavljivana je i izgradnja luksuzne četvrti Savski park – istok u Zagrebu, čija se vrijednost onomad procjenjivala na 180 milijuna eura. CCS Grupa, čiji je dio bilo društvo CCS Ulaganja još uvijek je, 2012. godine, planirala, i to u toj istoj godini, početi gradnju shopping centra i Baumaxa u Puli.

Od svega navedenog realiziran je samo Storeland u Varaždinu. Pula nije dobila ni trgovački centar u Šijani, ni kinodvorane, a ni Baumax, koji je, usput, kasnije i propao. Što se tiče zagrebačkog Savskog parka – istok, zanimljivo je da je lani izgradnju tog kvarta najavilo društvo Poslovni centar Donji grad koje je u vlasništvu Anta Nobila, obitelji Carić i Kermas Istre Danka Končara.

2015: Đorđević najavljuje zlatno doba Puljanke

U kolovozu 2015. Predrag Đorđević otvara novouređen Puljankin dućan u Faverijskoj ulici u Puli. Grand openingu nazočio je čak i ondašnji predsjednik Ivo Josipović, kao i dogradonačelnik Pule Fabrizio Radin.

Na otvorenju je Predrag Đorđević, tada predsjednik Nadzornog odbora grupacije Puljanka, kazao da je otvorenje „ogroman iskorak u poslovanju Puljanke“, ali i dokaz svima "da su živi".

Predrag Đorđević na otvorenju Puljanke

„Za našu Puljanku ovo je bilo jedno od izazovnijih razdoblja, ali od kada smo preuzeli odgovornost nad tvrtkom uspješno smo priveli kraju stečajnu nagodbu i deblokirali poslovni račun i tako stvorili uvjete za još bolji rad, rekao je Đorđević, a prenio Glas Istre.

Đorđević je naveo i da mu je u planu do kraja godine preurediti još 12 gradskih trgovina.

Poznato je da su se Puljankine trgovine počele zatvarati, jedna po jedna, već iduće godine. A na mjestu pompozno otvorenog dućana u Faverijskoj ulici već godinama posluje Ultra. Đorđevićev CCS trebao je, po najavama, Puljanku spasiti od stečaja. Puljanka je u stečaju.

CCS Ulaganja u predstečajnoj nagodbi kupuju Puljanku u predstečajnoj nagodbi

No, prije nego je Đorđević još jednom obećao neispunjivo, morao je prvo preuzeti Puljanku.

Naime, CCS Ulaganja koncem 2013. godine od Alberta Faggiana preuzimaju dionice Puljanke, tada u predstečajnoj nagodbi. Za jednu dionicu Đorđević je ponudio 0,50 kuna iako je njezina nominalna vrijednost iznosila 100 kuna. U prijevodu, Đorđević je kupio pola tvrtke za nešto više pola milijuna kuna, čime postaje Puljankin većinski vlasnik i šef Nadzornog odbora. Zanimljivo je da je tada tvrtka CCS Ulaganja također bila u procesu predstečajne nagodbe, a da bi se, spomenuli smo već, ugasila 2018. godine.

Također je interesantno da je krajem siječnja 2013. godine, dakle prije Đorđevićeva preuzimanja Puljanke, jedna druga Faggianova tvrtka – Istra d.d. – prijavila potraživanja od CCS Ulaganja i to u iznosu 75,2 milijuna kuna, a pozivajući se na ugovor o poslovnoj suradnji i ulaganju kapitala iz 2007. godine, na čijim je temeljima, kazali smo ranije, trebao niknuti šoping centar u Šijani, a sklopljenog između Puljanke, Istre i CSS Ulaganja.

Iz dokumenata je vidljivo da je su u predstečajnoj nagodbi CCS Ulaganja pregovarala s nekoliko vjerovnika: Hypo Alpe-Adria Banka Zagreb i Hypo Alpe-Adria Banka Klagenfurt, Erste banka, tvrtka Funda, Cestar, Volt-ing, Studio XXL i - Istra d.d.

Đorđevićev poslovni model: potražuje novac od samog sebe

Niti jedan vjerovnik nije bio spreman na kompromise osim Istre, koja je, ponovimo, od CCS Ulaganja tražila 75,2 milijuna kuna.

O Đorđeviću kao poduzetniku možda dovoljno govori još jedan podatak iz tog vremena, a tiče se iste predstečajne nagodbe. Predrag Đorđević je, ukratko, potraživao novac od samog sebe. Kao vlasnik i direktor CCS d.o.o. tražio je 4,3 milijuna kuna od svoje druge firme, spomenute CCS Ulaganja, temeljem faktura za usluge i ugovora o zajmu.

Đorđevićev poslovni model: potražuje novac od samog sebe

Đorđević je u Puli godinama bio prisutan preko bivših Faggianovih tvrtki. Primjera radi, preko svoje firme Olidus trgovina držao je Puljanku. Olidus je, nakon gomilanih gubitaka, ugašen 2019. godine.

Faggian, tada već nadaleko opisivan kao istarski medijski mogul, nakon propadanja NIT-a (Nezavisne istarske televizije), 2010. godine osnova novu tvrtku TV Istra. U tu novu firmu, slično kao i s Glasom Istre, prebacuje poslovanje NIT-a, dok istovremeno NIT-u pušta dugove. NIT se gasi, a istu sudbinu je, pod Predragom Đorđevićem, u nadolazećim godinama doživjela i TV Istra.

Jedino što je u Puli ostajalo iza Faggiana i Đorđevića je pustoš.

2017: Đorđević od robne kuće planira napraviti luksuzni hotel

A ovo nije ni prvi put da Đorđević ima planove s bivšom Istrinom robnom kućom u centru Pule, nadomak zelene tržnice, koja je kopnila godinama da bi se, na koncu, 2017. i ona u potpunosti zatvorila.

Naime, prije pet godina, u kolovozu 2017. godine izvršna direktorica Istre d.d., tada dio CCS-a u vlasništvu Predraga Đorđevića za Jutarnji list najavljuje da će robna kuća postati gradski hotel. Ivana Legin je potvrdila da će CCS biti investitor te da su u tom trenutku bili u pregovorima s domaćim i stranim hotelskim lancima koji bi vodili taj pulski hotel s četiri zvjezdice.

„Još ne želimo iznositi imena onih s kojima pregovaramo, a i blizu smo dogovora. Onda ćemo u dogovoru s njima krenuti u izradu glavnog projekta i prikupljanje dokumentacije. Vjerujem da bi radovi mogli krenuti na proljeće – najavila je Legin za Jutarnji list. Plan je, veli ona, urediti hotel s četiri zvjezdice i garažom koji će raditi cijelu godinu, a nije htjela precizirati ulaganja

Na proljeće nisu počeli nikakvi radovi.

Bivša robna kuća u centru Pule

Legin je još napomenula da je riječ o ulaganju od pet do osam milijuna eura i da će hotel imati oko 100 soba, ali i da su „dosta razmišljali i o tome da obnove robnu kuću ponovno za trgovačku djelatnost, ali da su se na kraju odlučili za potpuno drugi biznis od kojega puno očekuju“.

Još jedan Đorđevićev nerealiziran projekt.

Albert Faggian nije htio komentirati svoj prijašnji, ni sadašnji odnos s Predragom Đorđevićem.

„S njim sam svojevremeno imao nešto poslovno, ali ništa već sedam-osam godina“, sve je što smo uspjeli izvući iz Faggiana koji je kazao da ne zna ništa o 75 milijuna kuna potraživanja Istre prema Đorđevićevom CCS-u. To se se netko, bilo tko, a pogotovo Albert Faggian ne sjeća da mu netko duguje 75 milijuna kuna teško je komentirati, a još teže povjerovati.

Faggian tvrdi da čak niti ne zna je li Istra danas u stečaju ili nije.

Albert Faggian

Napomenuo je da je već pet godina u mirovini i da ga to „ne interesira“. S luksemburškom Istria Real Estate i ulaganjem u robnu kuću, ističe, nema nikakve veze.

Đorđević nam je u srijedu, prije nego li je u potpunosti izgubio živce, odgovorio na jedno jedino pitanje, a to je zašto nije izgrađen najavljivan trgovački centar u Šijani. Prema njegovim riječima, kriva je ondašnja financijska kriza.

2021: Đorđević se vraća

U međuvremenu valja spomenuti da je luksemburška tvrtka tijekom posljednjih nekoliko godina putem javne dražbe otkupila nekoliko nekretnina Puljanke u stečaju. Robna kuća u Koparskoj ulici, znana kao Standa, u vlasništvu je Istrie Real Estate od rujna lanjske godine, kao i zemljišta na Valmarinu te stan u zgradi bivšeg kino Beograda.

Standa u Šijani

Tu je i, naravno, robna kuća u centru grada koja je jučer trebala biti hotel, sutra trgovački centar, a koju je Istria Real Estate 2019. kupila za 9 milijuna kuna, isto putem javne dražbe. Time je zapravo to društvo kompenziralo svoje tražbine, pa u konačnici nekad velebno zdanje nije platilo niti kune. Luksemburška tvrtka je, naime, kupnjom tražbine od banke postala ovrhovoditelj nad imovinom ex Faggianovih, kasnije Đorđevićevih, posrnulih tvrtki Istra i Puljanka.

Predrag Đorđević s pulskim gradonačelnikom Filipom Zoričićem

Pa, iako se činilo da je nestao s pulske nekretninske i poslovne scene, Đorđević se vraća, ali više ne sa svojim tvrtkama, nego upravo sa spomenutom kompanijom Istria Real Estate. Lani je najavio da će robna kuća do konca ove godine osvanuti u novom ruhu trgovačog centra, koji će imati parkiralište u podrumu, restoran, dućane i kabaret. U srijedu je otvaranje odgodio do kralja veljače iduće godine, kabaret je ispao iz jednadžbe, a broj parkirnih mjesta smanjio se sa 150 na 105.

Dakle, Đorđević u Pulu prvo dolazi kao Faggianov partner, potom otkupljuje njegove tvrtke u dugovima, onda s njim na čelu ta nekad moćna društva propadaju, Đorđević nestaje, inozemna kompanija počinje kupovati nekretnine uništenih poduzeća, a onda, kao šlag na kraju, Đorđević opet stupa na scenu ispred te iste inozemne tvrtke i vodi projekt koji bi nekoć njegovu nekretninu pretvorio u trgovački centar, a koji sam ranije, sa svojom firmom, nije uspio realizirati, baš kao ni bezbroj drugih.

Pulski gradonačelnik Filip Zoričić polaže veliku nadu u obnovu robne kuće. No, po svemu sudeći Đorđević nije nikakav spasitelj Pule. Osim ako se uspješan poduzetnik prepoznaje po propalim projektima, broju ugašenih tvrtki, dvojbenim nekretninskim pretenzijama i po pretakanju iz šupljeg u prazno.

Sve tvrtke Predraga Đorđevića

U ukupno 22 tvrtke Predrag Đorđević je bio, a u nekima još uvijek jest vlasnik ili direktor, 10 ih je ugašenih, dvije su u blokadi, dvije su u stečaju, jedna u procesu predsječajne nagodbe: Stella Argo Kaštela, Vibe International, Olidus Projekti (u blokadi), Sijana Projekt, CCS Consulting, TV Istra (u blokadi), Spiller Farmer, Istra d.d. (predstečajna nagodba), CCS Futuro (ugašena), CCS Projekt (ugašena), Siana (ugašena), Puljanka Inženjering (ugašena), Siga samoposlužni automati (ugašena), Olidus trgovina (ugašena), CCS (ugašena), Multae Probatae solutiones (ugašena), CCS Ulaganja, Varaždinske nekretnine, Preduma (ugašena), Kompas Zagreb (u stečaju), B-Voda (ugašena), Puljanka d.d. u stečaju (u stečaju).


Nastavite čitati

Istra
 

LABIN Raspisana javna nabava za gradnju vrtića

Radi se o suvremenom objektu koji će imati četiri grupe, dvije jasličke i dvije vrtićke skupine ukupne neto površine 975,50 m2. Objekt je projektiran modularno, kako bi se u budućnosti mogao i dodatno nadograđivati sukladno potrebama

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.