Može li i Pula, bez obzira na to što nije veliki grad, postati sportska sila i mjesto s nepoljuljanom sportskom tradicijom? Zadar, pa čak i skoro dvostruko manji Dubrovnik, u tome uspijevaju; prvi je prava mala košarkaška meka, dok je Dubrovniku vaterpolo već dio identiteta.
Za sportski grad treba imati tradiciju, kažu nam u Vaterpolo klubu Pula, a za tradiciju trebaju rezultati. Problem je što su za rezultate potrebna sredstva i kvalitetni uvjeti rada, s čime Pula često ima problema. No, u ovom klubu odlučni su stvar promijeniti nabolje. I još puno važnije - imaju odličan plan.
Odlučni da stvore veliki klub: Ivan Perosa, Damir Burić, Aleksandar Sušac i Daniel Vučetić
Stiže najveći
Za početak, nove uspjehe donijet će upravo onaj tko dobro zna kako do njih. Novi koordinator trenera VK Pula, kluba o kome smo pisali zimus, ovih je dana postao jedan od najvećih vaterpolista Hrvatske Damir Burić, koji će ujedno preuzeti treniranje mlađih generacija. Tko je, uostalom, bolji za to? Poznaje grad, majstor je sporta i ima želju i volju!
Na Damirovim prsima našlo se svjetsko, europsko i olimpijsko zlato te zlato iz Svjetske lige, a uz to je i dvostruki osvajač Lige prvaka u klupskim natjecanjima s talijanskim Pro Reccom.
Sve uspjehe teško bi mogao pobrojiti napamet, kaže nam kroz smijeh, ali kolege iz kluba uglas govore – "uz Matu Parlova, Damir je najtrofejniji pulski sportaš" .
- Neizmjerna su to odricanja, ali u sportu moraš imati i nešto sreće, neke uvjete i biti na pravom mjestu pravo vrijeme kako bi te netko povukao, pogurao… Puno je tu faktora od kojih na neke možeš, a na neke ne možeš utjecati, kaže Damir, koji u klub dolazi kako bi se potrudio upravo oko onoga na što se može utjecati – kvalitetnog pedagoškog rada i motivacije.
Nedostatak seniora
Nije ovo lak proces. Pulski vaterpolo, kao i brojni drugi sportovi, trpi zbog činjenice što Pula, iako sveučilišni grad, nije svakom sportašu prvi izbor za studije, pa mnogi talentirani igrači nakon završetka srednje škole iz nje odlaze.
- To je često velik problem za seniorske timove. Da smo mi veći studentski grad, onda bismo možda mogli i imati neki solidan klub. Recimo, da igraš da u drugoj ili pri kraju prve lige, dovoljno je uzeti studente koji nisu otišli, a koje si trenirao do 18-e godine i onda, ako ti oni ostanu još te četiri godine, možeš podići razinu kvalitete. Taj dio je otežavajući, ali nije samo Pula u toj situaciji, Zadar je mali, a opet ima veliki košarkaški klub. Dubrovnik ima jak vaterpolo. Ovi su klubovi uspješni jer imaju tradiciju, ali i zato što se ulaže u te sportove. U Zadru se brinu za košarku, u Dubrovniku sve ide u vaterpolski klub Jug. Zato, uostalom, i imaju tradiciju, svi to prate i imaju 'milijun' djece. Ako želiš zadržati klince u gradu koji nije veliki sveučilišni centar, moraš ih nekako privući, a to možeš samo novcem. Nismo mi ni gluplji, ni lošiji, slabije talentirani, samo nemamo najbolje uvjete. Zbog toga nemamo jaku tradiciju, a bez nje izostaju i ulaganja. Sve je to povezano. Ako već spominjemo Dubrovnik ili Zadar, kada se neki sport razvije u gradu, onda imaš i više igrača koji su došli do neke više razine, ušli u prvu ligu, i onda se prestali baviti sportom. Među njima imaš odličan izbor mogućih trenera. Ako imaš ulaganje, možeš ih i platiti i tako to kreće. Ali za plaćanje trenera trebaju sredstva koja dolaze sa statusom županijskog vaterpolskog saveza, pa se priča opet vrti ukrug, veli Burić.
Srećom, upravo je osnivanje Vaterpolo saveza Istarske županije drugi važan korak koji ovaj klub planira napraviti kako bi se pulski, ali i istarski vaterpolo podigao na višu razinu.
- Započeli smo pripreme za osnivanje lige. S njom ćemo se kvalificirati i za županijska sredstva pa ćemo polako postati stabilniji. Sada smo u situaciji da smo odradili sezonu koja je bila iznimno financijski iscrpljujuća za nas; djeca su bila na turnirima u Zagrebu i Sisku, seniori su bili u Trstu, organizirali smo turnir Mlade nade 'Dino Makovac'…sve je to puno troškova, kaže predsjednik kluba Aleksandar Sušac i dodaje:“ Zbog toga su uvijek dobrodošle i donacije i zahvalni smo svim pokroviteljima koji nas se uvijek sjete i HVIDRA-i koja nam je ustupila jednu prostoriju na Mornaru koja nam puno znači. Ako bismo birali što nam je sada najvažnija nedostižna investicija, to su dva nova gola.“
Turnir Mlade nade "Dino Makovac" na pulskom Mornaru
Tradicija se stvara s dugogodišnjim rezultatima i dugogodišnjim postojanjem klubova. Mi smo imali tradiciju boksa u Puli, ali sada je više nemamo. Imamo sada nogomet, ali i on uspijeva samo zato što ima novaca, koji je dijelom strano ulaganje. Ali, ja mislim d ase u vaterpolu može napraviti dobar klub. Uostalom, vaterpolo nije sport koji iziskuje neke ogromne iznose. Može se početi raditi na sastavljanju mlađe ekipe i kroz koju godinu, ako imaš uspješnu generaciju, moguće je igrače prebaciti u prvu ekipu, a porom postupno tražiti sredstva.
Nekada smo mi u Medulinu ili Dugoj uvali igrali po svega dvije utakmice u sezoni i bili smo zadovoljni. Danas to više nije moguće. Klincima je potreban izazov. Nekad si automatski išao na trening, sada djecu treba dodatno animirati, a i zanimanja su im se promijenila, veli Damir.
Zimski treninzi odvijaju se u pulskom bazenu "Dino Makovac"
Kreće školica
Što sve nudi VK Pula na početku jeseni mladim Puležanima? Za početak – školu vaterpola, koju će također koordinirati Damir.
- Cilj nam je, prije svega, animirati djecu da ih što više dođe i da upoznaju ovaj predivni sport, ali i da dobiju sve ono dobro što sa sportom dolazi, poput zdravlja i socijalizacije. A mi ćemo cijelu priču podići na jedan viši nivo. Pod time ne mislim na neki profesionalizam za djecu, već da na najbolji način, kroz igru, djeca dobiju priliku upoznati sport, steći nove prijatelje i spremiti se za život. U svim modernim civilizacijama sportsko se iskustvo visoko vrednuje zbog radnih navika i socijalizacije koju donosi, veli Burić.
Hrvatska vaterpolo reprezentacija u polufinalu U-19 Europskog prvenstva 2024.
A dobrodošle su i curice. Posljednjih godina, vele u klubu, ženski vaterpolo u Hrvatskoj stigao je na iznimno visoku razinu, i cilj VK Pula je također jednom oformiti ženski tim. Za sada ga, doduše, nemaju, ali to ne znači da za curice nema mjesta. Jedino će jedno vrijeme morati trenirati s dječacima, kažu, ali to svakako ne bi bilo prvi put.
- Za djecu je dobro baviti se bilo kojom sportskom aktivnošću. Ja sam, recimo, u vaterpolu završio slučajno. Trenirao sam rukomet i, kada sam ozlijedio lakat, rekli su mi da moram plivati, a kako se tada okupljao vaterpolo tim, rekao sam – zašto bih plivao sam kad mogu i trenirati s njima?! U sport nikada nisam ulazio razmišljajući o tome hoću li jednom i koliko od njega zarađivati, kaže Burić.
Pulski vaterpolo ove godine pravi prvi veliki korak u budućnost – da jednom u njemu može stasati još barem nekoliko zlatnih Damira.
Vaterpolo škola VK Pula započinje 23. rujna, a prijave su otvorene već sada. Selekcije nema i upisuju se svi zainteresirani. Što više, to bolje. Da bi ekipa mogla biti velika, kažu iz kluba, u akciji su se ujedinili svi klupski treneri.
Kontakti VK Pula su telefon 099/801-6007 te Facebook stranica kluba.