Sport i rekreacija

ŽETVA MEDALJA U ŠPANJOLSKOJ

VRTOGLAVI USPON TOMISLAVA STRMEČKOG: U samo tri godine od amatera do profesionalnog bodybuildera

"Dođeš do jednog dijela gdje misliš da nisu moguća daljnja poboljšanja, ali uvijek su moguća i upravo zato je tu trener koji će neke vježbe dodati, neke maknuti. Što se tiče hrane, vodim računa da sam uvijek u kalorijskom deficitu i jedem svaka tri sata. Sada imam 88 kilograma tjelesne težine, a 51 kilogram mišića s body fatom od 2,8", otkriva nam Strmečki koji se sa španjolskog natjecanja "Arnold Classic Europe" u Pulu vratio s dvije zlatne medalje


 
5 min
Sandra Zrinić Terlević ⒸFOTO: Manuel Angelini
Tomislav Strmečki

"Dođeš do jednog dijela gdje misliš da nisu moguća daljnja poboljšanja, ali uvijek su moguća i upravo zato je tu trener koji će neke vježbe dodati, neke maknuti. Što se tiče hrane, vodim računa da sam uvijek u kalorijskom deficitu i jedem svaka tri sata. Sada imam 88 kilograma tjelesne težine, a 51 kilogram mišića s body fatom od 2,8", otkriva nam Strmečki koji se sa španjolskog natjecanja "Arnold Classic Europe" u Pulu vratio s dvije zlatne medalje

Bodybuilder Tomislav Strmečki, član pulskog Body building kluba "Mornar", vratio se s nedavnog natjecanja "Arnold Classic Europe" održanog u Španjolskoj, okrunjen s dva zlata, i to u kategoriji "Men's Classic Bodybuilding up to 180 cm" što nije primarno njegova disciplina, i "Men's Classic Physique up to 180 cm".

Pritom je osvojio i Men's Classic Bodybuilding OVERALL - što znači ukupnog pobjednika u toj kategoriji, dok mu je u kategoriji Men's Classic Physique OVERALL, odnosno ukupna pobjeda, izmakla za svega dva boda koliko je osvojio manje od prvoplasiranog. No, sve to dovelo je do PRO CARD-a, odnosno pozivnice za prelazak u profesionalne vode.

"Arnold" je jedno od najprestižnijih bodybuilding natjecanja nazvano po Arnoldu Schwarzeneggeru koji se uobičajeno i pojavljuje na dodjeli nagrada i priznanja. A netom prije "Arnolda", Strmečki je zlato osvojio i na jednom od najjačih natjecanja Balkana "Jagodina Open 2023.", održanom u Srbiji.

- To natjecanje zovu i malom olimpijadom Balkana, gdje dolazi izuzetno puno natjecatelja i upravo zbog toga je dobar pokazatelj za svakog bodybuildera da vidi gdje je s formom. Tu sam osvojio prvo mjesto u klasi Men's Classic Physique, mojoj disciplini, a potom i Men's Classic Physique OVERALL. Uslijedio je 'Arnold', jedno od najjačih europskih natjecanja, s gotovo dvije tisuće natjecatelja koji dolaze iz cijelog svijeta. Ove godine bilo je i natjecatelja iz Brazila i Meksika. U Classic Bodybuildingu u mojoj težinskoj kategoriji bilo je 12 natjecatelja, a u drugoj Classic Physique njih 17. Razlika u ove dvije kategorije je u nekim pozama, a jedna od njih je takozvana vakuum poza pri čemu natjecatelji moraju uvući trbuh i 'zalijepiti' ga unutra, pojašnjava nam Strmečki.

Već za koji dan ponovno putuje u Španjolsku, u Santa Suzanu, ovaj put na Svjetsko prvenstvo u bodybuildingu i bit će mu to zadnje natjecanje u amaterskim vodama, jer već od iduće godine kreće u profesionalce.

- Da, od iduće godine kreću pravi izazovi. Ne vjerujem da ću tada moći postizati neke rezultate jer su tu dečki koji su u tom natjecanju godinama, puno iskusniji, i vjerujem da i za mene mora proći određeno vrijeme do prvih zapaženijih rezultata. Ako budem u prvih šest, bit će super. Profesionalni bodybuilding već donosi i određenu zaradu, iako je to daleko od troškova koje svaki bodybuilder ima. Međutim, to radimo iz nekog entuzijazma, iz ljubavi, jer da je samo zbog novca, to možemo odmah zaboraviti, kroz smijeh kaže Strmečki i dodaje da je dobra strana profesionalnog svijeta što može imati pet kilograma više nego sada, treninzi će također biti drugačiji, ali će sve biti na jednoj višoj razini.

Inače, Tomislav je 30-godišnji muški frizer barber kojeg znatiželjnici mogu upoznati u salonu otvorenom na Verudeli, jednom, nekim kažu i jedinom, poslovnom prostoru u tom dijelu Pule otvorenom cijelu godinu. Tomislav je u Pulu došao iz Koprivnice 2009. godine, a u svijet bodybuildinga ušao je ozbiljnije prije svega tri godine, nakon što se okušao i u drugim sportovima, od nogometa do plivanja i atletike, a bio je i pripadnik vatrogasne mladeži.     

- Bodybuilding treniram redovito no ništa pretjerano, kao što bi mnogi mogli misliti, osim u periodu pred neko natjecanje. Sada sam, primjerice, počeo intenzivnije trenirati početkom srpnja, a to znači da radim kardio treninge ujutro pola sata ili sat vremena, pa drugi put težinske treninge s utezima, uz određenu izbalansiranu prehranu. Nema tu nikakvog pretjerivanja ili ekstremnih treninga. Sve je to normalno, rekao bih, ali uz pomoć trenera Vladice Jovanovića koji me vodi, kontrolira i kombinira što bih trebao jesti i trenirati. Ja se slikam pa mu to sve pošaljem, a on odlučuje s kojim bi vježbama trebao nastaviti da poboljšam neke stvari koje ja možda i ne primjećujem. Dođeš do jednog dijela gdje misliš da nisu moguća daljnja poboljšanja, ali uvijek su moguća i upravo zato je tu trener koji će neke vježbe dodati, neke maknuti. Što se tiče hrane, vodim računa da sam uvijek u kalorijskom deficitu i jedem svaka tri sata. Sada imam 88 kilograma tjelesne težine, a 51 kilogram mišića s body fatom od 2,8. Uglavnom, on mi vodi treninge i prehranu, a Katarina Fištrović Sanković je moja trenerica pozinga, što je isto vrlo bitno na natjecanjima. Sve to ne bi bilo moguće bez sponzora, a tu su mi izuzetno važni Ogistra i Basic supplements, koji mi osiguravaju sve suplemente bez kojih ovakvi rezultati nisu mogući, ističe Strmečki.

Velika podrška obitelji nezamjenjiva je na ovako vrtoglavom putu od amaterskog do profesionalnog sporta.

- Kada su vidjeli da to volim i da sam dobar u bodybuildingu, moja me obitelj podržava i gura da nastavim i napravim tu stepenicu više. Dođe ponekad i do zasićenja, bude to i fizički, ali i psihički naporno, jer tijelo i um su jako delikatni i to je jedna 'igra' među njima, a kada do takvih blokada dođe pomažu mi meditacija i psihičke vježbe, ali i moja djevojka Anet koja je uvijek uz mene i kroz koju ja kanaliziram neka svoja razmišljanja, blokade i prepreke, i onda lakše krenem dalje. Roditelji, bez obzira shvaćaju li ovu moju životnu priču ili ne, uvijek su uz mene i to mi je jako važno, naglasio je Strmečki.

Zanimljivo je napomenuti da je na natjecanju "Arnold" Hrvatska imala sedam natjecatelja, a kući se vratila s 5 medalja, od kojih četiri zlatne, tri OVERALLA, i jednom brončanom. Bilo je to pravo iznenađenje za svih koje je priredila jedna mala reprezentacija u svijetu "velikih". 


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.