Svijet

dok kosovo želi u europsku uniju

Beograd priprema zahtjev KFOR-u za povratak srpskih snaga na Kosovo

Predsjednik Aleksandar Vučić najavio je da će večeras, poslije sjednice Vlade, "javnost dobiti odgovore" oko zahtjeva međunarodnim mirovnim snagama, vezanog uz Rezoluciju 1244 Vijeća sigurnosti UN-a iz 1199 o Kosovu, te objaviti koje su zemlje dosad povukle priznanje Kosova


 
2 min
HINA
Foto: HRT

Predsjednik Aleksandar Vučić najavio je da će večeras, poslije sjednice Vlade, "javnost dobiti odgovore" oko zahtjeva međunarodnim mirovnim snagama, vezanog uz Rezoluciju 1244 Vijeća sigurnosti UN-a iz 1199 o Kosovu, te objaviti koje su zemlje dosad povukle priznanje Kosova

Istodobno kada je Kosovo u četvrtak predsjedateljici EU-a Češkoj u Pragu predalo kandidaturu za članstvo, Beograd namjerava navečer službeno zatražiti od KFOR-a dopuštenje da rasporedi do tisuću pripadnika svojih sigurnosnih snaga na Kosovo.

Predsjednik Aleksandar Vučić najavio je da će večeras, poslije sjednice Vlade, "javnost dobiti odgovore" oko zahtjeva međunarodnim mirovnim snagama, vezanog uz Rezoluciju 1244 Vijeća sigurnosti UN-a iz 1199 o Kosovu, te objaviti koje su zemlje dosad povukle priznanje Kosova.

Vučić je ranije danas, poslije sastanka s mađarskom predsjednicom Katalin Novak, poručio da je situacija u vezi s Kosovom "teška", ali da će se vlast boriti koliko god može da sačuva državne i nacionalne interese.

On je dodao da poslije sastanka u srijedu sa specijalnim izaslanicima Europske unije Miroslavom Lajčakom i SAD-a Gabrielom Escobarom "postoje neke ideje" oko rješavanja sadašnje situacije na Kosovu, ali da će se vidjeti hoće li uspjeti.

Komentirajući zahtjev Kosova za prijem u EU, Vučić je kazao da je uvjet za to da je riječ o europskoj državi, ustvrdivši da Kosovo to nije jer neovisnost nisu priznale ni sve članice Unije, a nije ni u članstvu UN-a.

Neovisnost Kosova, proglašenu 2008., ne priznaju Španjolska, Grčka, Rumunjska, Slovačka i Cipar, ali ni Rusija i Kina.

U međuvremenu, na sjeveru Kosova barikade koje su u subotu postavili lokalni Srbi stoje na cestama već šesti dan, unatoč zahtjevima veleposlanstava SAD-a i Velike Britanije u Beogradu i Prištini da budu uklonjene.

Specijalni predstavnik EU-a za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak rekao je ranije, poslije susreta početkom tjedna s predstavnicima kosovskih vlasti, da je barikade bolje ukloniti diplomatskim putem nego buldožerima.

Lajčak se u srijedu navečer sastao i s Vučićem u Beogradu, a potom i trilateralno, s Vučićem i Escobarom, a na Twitteru je poručio kako "Vučić razumije ozbiljnost situacije". Službeno priopćenje s tog sastanka nije objavljeno.

Zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika Gabriel Escobar je ocijenio za RTS da "ima napretka i ima razloga za optimizam", ali nije naveo na čemu temelji optimizam, poslije razgovora s čelnicima obje strane.

Escobar i Lajčak su prethodno imali odvojene razgovore s kosovskim dužnosnicima.

Barikade na sjeveru Kosova trebaju mirno ukloniti oni koji su ih postavili, poručio je Escobar u intervjuu za RTS i naglasio kako se SAD protivi dolasku srpske vojske na sjever te da Srbija i Kosovo moraju postići pravno obvezujući sporazum. 


Nastavite čitati

Svijet
 

U Španjolskoj uhićeno šest hrvatskih državljana zbog pljački kuća

Policija je navela da su vješto obijali brave, ponekad ne ostavljajući vidljive znakove provale. Služili su se i lažnim dokumentima. Uhićenima se na teret stavlja najmanje osam provala u kuće, a policija ne isključuje mogućnost da su sudjelovali u još nekim pljačkama. Istražni sudac im je odredio pritvor

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.