Svijet

POSLJEDICE PREKOMJERNOG TURIZMA

Grčka uvodi porez na kruzere da zaštiti popularne otoke

Grčka se uvelike oslanja na turizam, glavni pokretač gospodarstva te zemlje koja se i dalje oporavlja od desetljetne krize koja je izbrisala četvrtinu bruto domaćeg proizvoda


 
2 min
HINA
Ilustracija/foto Pixabay

Grčka se uvelike oslanja na turizam, glavni pokretač gospodarstva te zemlje koja se i dalje oporavlja od desetljetne krize koja je izbrisala četvrtinu bruto domaćeg proizvoda

Grčka planira nametnuti pristojbu u iznosu od 20 eura za posjetitelje s kruzera na otocima Santorini i Mikonos tijekom vrhunca ljetne sezone, u nastojanju da spriječi prekomjerni turizam, rekao je u nedjelju premijer Kiriakos Micotakis.

Grčka se uvelike oslanja na turizam, glavni pokretač gospodarstva te zemlje koja se i dalje oporavlja od desetljetne krize koja je izbrisala četvrtinu bruto domaćeg proizvoda.

No neke od njezinih najpopularnijih destinacija, poput Santorinija, idiličnog otoka sastavljenog od šarmantnih sela i plaža s 20 tisuća stalnih stanovnika, pod rizikom su od uništenja masovnim turizmom.

Na konferenciji za medije, kad je iznosio svoje glavne gospodarske politike za 2025., Micotakis je objasnio da je prevelik turizam problem tek za nekoliko destinacija.

"Grčka nema strukturalni problem prekomjernog turizma. Neka od njezinih odredišta imaju veliki problem tijekom određenih tjedana ili mjeseci u godini, s čime se trebamo nositi", rekao je.

"Kruzeri su opteretili Santorini i Mikonos i zato interveniramo" dodao je, najavljujući pristojbu.

Na Santoriniju, prosvjednici su pozivali na obuzdavanje turizma, kao i na drugim popularnim destinacijama za odmor u Europi, uključujući Veneciju i Barcelonu.

Vlada također planira regulirati broj kruzera koji na određene destinacije dolaze istovremeno, dok se na otocima također moraju uvesti pravila koja će štititi okoliš i rješavati problem nestašica vode, rekao je.

Grčka također želi povećati porez na kratkoročni najam i zabraniti nove licence za takve najmove u središnjoj Ateni kako bi se povećao broj stambenih jedinica za stalne stanovnike.


Nastavite čitati

Svijet
 

Andrew Irvine imao je samo 22 godine. Nakon 100 godina pronađeni posmrtni ostaci penjača na Everest

Otkriće bi moglo biti vrlo korisno i otkriti dodatne podatke o lokaciji osobnih stvari tima te istodobno pridonijeti da se riješi jedan od najdugotrajnijih misterija planinarenja: jesu li Irvine i njegov partner Mallory, čije je tijelo pronađeno 1999.,  ikada uspjeli doći do vrha * Klimatske promjene stanjuju snijeg i led oko Himalaje te se sve češće otkrivajući posmrtni ostaci planinara

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.