Svijet

SUDSKA NAGODBA

Optuženi organizator terorističkog napada 11. rujna pristao priznati krivnju

Khalid Sheikh Mohammed i dvojica suoptuženika dio su dogovora kojim bi mogli izbjeći smrtnu kaznu, prema izvješćima američkih medija. Konkretni uvjeti predsudskih sporazuma "u ovom trenutku nisu bili dostupni javnosti", priopćilo je ministarstvo


 
2 min
HINA
Pixabay

Khalid Sheikh Mohammed i dvojica suoptuženika dio su dogovora kojim bi mogli izbjeći smrtnu kaznu, prema izvješćima američkih medija. Konkretni uvjeti predsudskih sporazuma "u ovom trenutku nisu bili dostupni javnosti", priopćilo je ministarstvo

Navodni organizator terorističkih napada 11. rujna 2001. i druga dvojica optuženika pristali su priznati krivnju, objavilo je u četvrtak američko ministarstvo obrane. 

Khalid Sheikh Mohammed i dvojica suoptuženika dio su dogovora kojim bi mogli izbjeći smrtnu kaznu, prema izvješćima američkih medija.

Konkretni uvjeti predsudskih sporazuma "u ovom trenutku nisu bili dostupni javnosti", priopćilo je ministarstvo.

U terorističkim napadima 11. rujna 2001. napadači su oteli četiri putnička zrakoplova, s dva su pogodili nebodere Svjetskog trgovačkog centra u New Yorku, trećim obrambeni stožer Pentagona izvan Washingtona, a četvrti se srušio u Pennsylvaniji 130 km istočno od Pittsburga nakon što su putnici pružili otpor otmičarima.

U napadima je poginulo gotovo 3000 ljudi.

Vjeruje se da je Mohammed glavni arhitekt napada koji je koordinirao komunikaciju i financirao operaciju.

Uhićen je u Pakistanu 2003. godine, a potom ga je ispitivala američka vanjska obavještajna agencija CIA.

Prema izvješću američkog Senata, bio je mučen tijekom ispitivanja.

Godine 2006. Mohammed je prebačen u zloglasni američki zatvorenički logor Guantanamo, gdje se trebao suočiti s vojnim sudom zbog svoje umiješanosti.

No, suđenje Mohammedu i suoptuženima odugovlačilo se nekoliko godina.

Bivši predsjednik George W. Bush uspostavio je zatvor u mornaričkoj bazi Guantanamo Bay na Kubi za držanje osumnjičenih terorista nakon napada.

Unatoč pozivima organizacija za ljudska prava na njegovo zatvaranje u tom se zatvoru još uvijek nalazi mali broj zatočenika.


Nastavite čitati

Svijet
 

Rusija blizu postizanja ciljeva u Ukrajini

Ruska invazija na Ukrajinu 2022. dovela je do više desetaka tisuća poginulih i milijuna raseljenih ljudi te prouzročila najveću krizu u odnosima između Moskve i zapada od kubanske raketne krize 1962.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.