Svijet

na nacionalnom stadionu u Bruxellesu

Papa na kraju posjeta Belgiji predvodio misu pred 35.000 vjernika

Tijekom svog trodnevnog posjeta, prvog papinog posjeta Belgiji od Ivana Pavla II. 1995. godine, Franju su ispitivali o seksualnom zlostavljanju maloljetnika, prihvaćanju LGBT+ osoba i položaju žena u Crkvi


 
2 min
HINA

Tijekom svog trodnevnog posjeta, prvog papinog posjeta Belgiji od Ivana Pavla II. 1995. godine, Franju su ispitivali o seksualnom zlostavljanju maloljetnika, prihvaćanju LGBT+ osoba i položaju žena u Crkvi

Papa Franjo predvodio je u nedjelju veliku misu na nacionalnom stadionu u Bruxellesu, na kraju svog posjeta Belgiji koji je naglasio sve veći jaz između dijela belgijskih katolika i Rima, posebice po pitanju položaja žena u Crkvi.

Oko 35.000 vjernika sa zastavama Belgije i Vatikana od zore su zauzimali mjesta na stadionu King Baudouin u Bruxellesu, gdje je nešto prije 9:45 sati po lokalnom vremenu stigao argentinski papa.

Papa (87) je obasjan suncem započeo obilazak stadiona u svom "papamobilu" i zaradio pljesak vjernika.

"Ono što me posebno dira kod pape Franje (...) je to što on prenosi sve vrste vrijednosti...On je pomalo poput pape iznenađenja", izjavio je AFP-u 44-godišnji Olivier Caillet, stanovnik Bruxellesa koji je došao sa suprugom i sinom. 

"I po pitanju migracija otvara mogućnosti, pokušava promijeniti svijest ljudi kako ne bismo zatvarali granice kao barijere", dodao je.

Tijekom svog trodnevnog posjeta, prvog papinog posjeta Belgiji od Ivana Pavla II. 1995. godine, Franju su ispitivali o seksualnom zlostavljanju maloljetnika, prihvaćanju LGBT+ osoba i položaju žena u Crkvi.

Njegov odgovor o položaju žena u subotu povremeno je izazivao razočarenje i nerazumijevanje na katoličkom sveučilištu francuskog govornog područja Louvain-la-Neuve (UCL), koje je poslije u priopćenju kritiziralo njegov "reduktivni stav".

"Ne razumijem zašto žene ne bi mogle postati svećenice", rekla je AFP-u Alice Vanwijnsberghe, 18-godišnja studentica iz Leuvena. 

Međutim, priznaje da je tema "delikatna i komplicirana jer često može stvoriti i raskol u Crkvi".


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.